Sobota, 26 listopada 2022 r.   Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 49

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Firmy z regionu z dofinansowaniem z ZUS Firmy z regionu z dofi...
Znamy już nazwy firm, które dostaną pieniądze z ZUS na dofinansowanie  projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i warunk&o... »Potrzebujesz laptopa? Kupuj na raty Potrzebujesz laptopa? ...
Dobry laptop z mocnym procesorem, pojemnym i szybkim dyskiem, wydajną kartą graficzną i wysokiej jakości obrazem, przygotowany do codziennej prac... »KAS wykryła oszustwo podatkowe na ponad 2 mln zł KAS wykryła oszustwo p...
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka błędnie zastosowała zwolnienie z opodatkowania wypłaconych dywidend ... »Śruby dwustronne - do czego jest stosować ? Śruby dwustronne - do ...
Śruby wykorzystywane są praktycznie we wszystkich branżach przemysłowych i nie tylko. Okazuje się, że przy ich pomocy można wykonać trwałe i s... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...08.02.1999 Powołano na stanowisko III wiceprezydenta Krzysztofa Szczepaniaka

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Stare kopalnie będą hitem turystyki Dolnego Śląska
Data dodania: 23 kwietnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Stare kopalnie będą hitem turystyki Dolnego Śląska

Nieczynne szyby kopalniane były problemem. Teraz mogą się stać szansą na rozwój regionu.

Od najbliższej soboty grota UFO stanie się nową atrakcją turystyczną w nieczynnej kopalni uranu w Kowarach. Gmina Bolków chciałaby udostępnić latem zwiedzającym stumetrowy fragment podziemnego chodnika. We wnętrzu góry ma się znajdować siedem hal, w których przed wojną produkowano broń. Jeśli uda się odkopać wszystkie, to powstanie tam trasa turystyczna.

Dolnośląskie gminy przekonują się, że podziemne chodniki, sztolnie i szyby górnicze po modernizacji i odpowiednim przygotowaniu mogą przyciągnąć tysiące turystów.
Już dziś znane podziemne trasy znajdują się w Złotym Stoku, Głuszycy, Walimiu, Kletnie koło Stronia Śląskiego i w Kowarach. Ale Dolny Śląsk jest najstarszym ośrodkiem górniczym w Europie i właśnie tam znajduje się jeszcze kilkanaście innych, choć znacznie mniej znanych miejsc.

- Teraz są to obiekty znane jedynie pasjonatom. Po odpowiednim przygotowaniu byłyby magnesem dla zwiedzających - uważa dr Maciej Madziarz z Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej, który od lat zajmuje się badaniem górniczych reliktów. Instytut zorganizował w Lądku-Zdroju konferencji "Dziedzictwo i historia górnictwa oraz wykorzystanie pozostałości dawnych robót górniczych".

To miejsce nieprzypadkowe, bo w tych okolicach jest kilka nieczynnych kopalń, które można wykorzystać turystycznie. Są to m.in. Bystrzyca Górna, Marcinków w Masywie Śnieżnika, Czarnów koło Kamiennej Góry i Radzimowice.
- Każda z tych miejscowości niegdyś tętniła życiem. Dziś jest wprost przeciwnie - mówi dr Madziarz. Jak dodaje, chce, by gminy, na których terenie znajdują się pozostałości dawnych kopalń, zaczęły wreszcie w pełni wykorzystywać ich potencjał.

Znakomitym przykładem jest Złoty Stok. Jeszcze kilkanaście lat temu odwiedzało go kilka tysięcy turystów rocznie. Dziś jest ich już 150 tys.! A wszystko dzięki nieczynnej kopalni złota, która została udostępniona zwiedzającym.
- Z gminy rolniczej zmieniamy się w turystyczną. Coraz więcej mieszkańców żyje z turystyki - podkreśla burmistrz Złotego Stoku Stanisław Gołębiowski. Na terenie pięciotysięcznej gminy powstały gospodarstwa agroturystyczne, leśny park przygody, złota ścieżka opisująca historyczne atrakcje, trasy rowerowe i spacerowe.

Szansę na rozwój dzięki starym kopalniom widzą już także inne gminy. Władze Mirska starają się o pieniądze z Unii na rekultywację terenów po dawnej kopalni rud cyny i kobaltu w Gierczynie i Przecznicy.
- Można tam przygotować kilka kilometrów tras podziemnych i kilkanaście na powierzchni - wyjaśnia burmistrz Andrzej Jasiński. Turyści mieliby atrakcję, a miasto dodatkowe zyski.

Geoturystyka dla odważnych
Geoturystyka, czyli m.in. zwiedzanie nieczynnych kopalń, cieszy się w wielu krajach Europy rosnącym zainteresowaniem. Dolnośląskie trasy podziemne dopiero od niedawna zaczęły być promowane jako osobna atrakcja.
- To są doskonałe produkty turystyczne, które wyróżniają nasz region spośród innych w kraju - uważa Arkadiusz Dołęga z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, która w ubiegłym roku wydała pierwszy folder opisujący w pięciu językach tylko i wyłącznie podziemne trasy pokopalniane.

Mariusz Junik

Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3431.html
Ten artykuł był czytany 1056 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.014 sek.Lubin 1.0