Sobota, 20 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 73

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Największy akademik UPWr otwarty po remoncie - europejski standard kwaterowanie studentów Największy akademik UP...
Po trwającym trzy lata kompleksowym remoncie, UPWr otwiera swój największy Dom Studencki „Arkę”. Na studentów czekają p... »KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...pod Lubinem znajdują się najbogatsze złoża rudy miedzi w Europie?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Podziemne tajemnice Głogowa
Data dodania: 21 maja 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Podziemne tajemnice Głogowa

W mieście dobiegają końca prace archeologiczne, które prowadzono od niemal 30 lat. Ich efekty są imponujące. Dzięki nim wiemy już, że Głogów to jedno z ważniejszych miejsc nie tylko w historii Śląska, ale i Polski.

- Chcemy, aby to, co zostało znalezione, np. na terenie kościoła św. Mikołaja, było odpowiednio wyeksponowane - mówi Józef Wilczak z Urzędu Miasta w Głogowie.- Dlatego zamierzamy stworzyć wystawę z eksponatami i fotografiami archeologicznych wykopalisk.
Nie jest to łatwe, bowiem archeolodzy w trosce o znalezione wykopaliska często nie chcą podawać miejsc ich odkrycia, a cała procedura udostępniania jest bardzo skomplikowana.

- Stworzenie takiej wystawy byłoby pięknym uświetnieniem jubileuszowej, 900-rocznicy obrony Głogowa - tłumaczy Wilczak. - Jest to też dobry sposób na promocję miasta. Liczymy, że znacząco zwiększyłoby to liczbę turystów i odwiedzin głogowskiego muzeum - dodaje.

A jest się czym chwalić. Przez trzydzieści lat odkryto bezcenne skarby, w tym między innymi wczesnośredniowieczną biżuterię, monety, broń. Niedawne odkrycie archeolodzy oceniają jako rewelacyjne.
- Ostatnie prace wskazują niezbicie na to, że Głogów jest jeszcze starszy niż myśleliśmy. Przesuwałoby to lokację miasta aż o 30 lat wstecz, a to, jak na ówczesne czasy, całe pokolenie - tłumaczy Zenon Hendel, kierownik pracowni badań terenowych w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym.
Władze chciałyby również wprowadzić jeden z zabytków - kolegiatę - na listę pomników historii. Sam fakt, że zabytek będzie na liście, może bowiem ułatwić ubieganie się o środki na niezbędne remonty obiektu.
Na razie powstaje składnica muzealna, jedyna taka w regionie, o którą miasto starało się kilka lat.

- To sukces na skalę województwa - mówi z dumą Leszek Lenarczyk, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Głogowie.
Do składnicy muzealnej trafią zabytki i dzieła sztuki z regionów: dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego. Inwestycja powstaje na terenie dawnego biurowca Famaby. Jej budowa pochłonie prawie sześć milionów złotych i zostanie zrealizowana ze środków budżetu państwa.

- Odkopane ruiny bez odpowiedniego zabezpieczenia ulegają zniszczeniu - tłumaczy Zenon Hendel.- Dlatego część obiektów staramy się jak najszybciej adaptować, jeżeli uda się znaleźć inwestora, w innym przypadku trzeba je ponownie zasypać. W zaadaptowanych obiektach można by organizować imprezy kulturalne. Dotyczy to zwłaszcza ruin kościoła św. Mikołaja. Znajdzie się on na szlaku najbardziej atrakcyjnych zabytków Głogowa. Miasto starało się pozyskać fundusze z Programu Dziedzictwa Narodowego. Niestety, pieniędzy na razie nie udało się zdobyć, ale władze zapowiadają, że prace przy odnowie będą trwać nadal, a pomocy postarają się poszukać u inwestorów z zewnątrz.

Dużo skarbów
Podczas wieloletnich prac archeologicznych odkryto sporo wartościowych przedmiotów. Przykładowo - w 1987 r. w czasie prac ziemnych na terenie ogródków działkowych Wenecja natrafiono na 21 tysięcy srebrnych monet całych i fragmentów, 7 srebrnych sztabek oraz 1 grudkę srebra. Znaleziono też wtedy monety polskie i obce, pochodzące z różnych części Rzeszy Niemieckiej.
W 2004 r. podczas badań wykopaliskowych prowadzonych na Starym Mieście natrafiono na 5600 przedmiotów, w tym na fragment złotego łańcucha,274 monety złote, 439 monet srebrnych talarowych, w tym ałtuny tureckie Sulejmana Wspaniałego z 1520 roku, talary i dukaty z 1650 roku.
Podczas orki koło wsi Słoćwina w powiecie głogowskim znaleziono 11 naszyjników brązowych i ażurowy przedmiot z brązu. Przedmioty pochodziły z lat 500-400 p.n.e.

Monika Szymańska

Slowa kluczowe: glogow archeologia badania
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3537.html
Ten artykul byl czytany 940 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.007 sek.Lubin 1.0