Czwartek, 28 marca 2024 r.   Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 88

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Wielkanocne śniadanie tuż za rogiem! Jak uniknąć przejedzenia przy świątecznym stole? Wielkanocne śniadanie ...
Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań rodzinnych i tradycyjnych potraw, które często stają się centrum uwagi podczas wspólnyc... »O jajach - nie tylko naukowo O jajach - nie tylko n...
Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa UPWr, o tym, dlaczego jaja powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, kt&oacu... »Statystycznie dłuższe życie Statystycznie dłuższe ...
Tablice trwania życia są, co roku publikowane przez GUS. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma... »Nie zatrzymał się do kontroli, uderzył w radiowóz a na koniec próbował uciec pieszo Nie zatrzymał się do k...
36-latek z powiatu wołowskiego chciał za wszelką cenę uniknąć kontroli drogowej w Ścinawie. Tamtejsi policjanci wydając mu wyraźne sygnały świetl... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...6.11.1999 Oddano do użytkowania nowowybudowaną część ulicy Niepodległości

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Policja będzie prześwietlać przestępców
Data dodania: 25 maja 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Policja będzie prześwietlać przestępców

Policyjne Biuro Odzyskiwania Mienia działa już w Komendzie Głównej w Warszawie. Powstają też odpowiednie komórki w komendach wojewódzkich policji. We Wrocławiu wyznaczono już funkcjonariusza odpowiedzialnego za jej powstanie.

- Chodzi głównie o zbieranie informacji o majątkach zdobytych w wyniku przestępstwa - przyznaje Paweł Petrykowski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. - Będą to robić policjanci z nowej komórki, która tworzy się przy wydziale do walki z przestępczością gospodarczą.
Aby ustalić majątek osoby podejrzanej, trzeba było dotychczas zwracać się do kilku instytucji, np. to, czy posiada samochody, sprawdzano w wydziale komunikacji, a ile zarabia - w urzędzie skarbowym. Teraz zajmować się tym będą funkcjonariusze Biura Odzyskiwania Mienia.
Będzie ono współpracowało z podobnymi komórkami działającymi w innych krajach Unii. Jeśli więc gangster ukrył jakiś majątek gdziekolwiek w Europie, nie będzie problemu, aby to wyśledzić. Główny problem polega na tym, że wielu przestępców oficjalnie nie ma żadnych majątków.

- Staramy się zabezpieczać majątki przestępców, jeśli tylko wiemy, gdzie są - mówi Jerzy Kasiura, wiceszef wrocławskiej Prokuratury Apelacyjnej. To tu prowadzone są najpoważniejsze śledztwa, dotyczące największych dolnośląskich gangów. - Domyślamy się, że część majątków udało im się ukryć.
Żadnego majątku nie zabrano też ludziom z wrocławskich grup przestępczych Leszka C., Janusza K. "Kapcia" czy Piotra S. "Szadoka", który niedawno dostał wyrok za kierowanie gangiem. - Jestem rencistą - wyznał "Szadok" we wrocławskim sądzie.

Rzeczywiście, dostał rentę po incydencie z lutego 2000 roku, kiedy został postrzelony we wrocławskim Centrum Handlowym "Korona". A wcześniej? Pracował jako konwojent na poczcie. Pod koniec 1999 roku gangsterzy z konkurencyjnej grupy wysadzili w powietrze mercedesa, którym jeździł. Oczywiście, formalnie było to auto jego ojca. Na czas remontu mercedesa przesiadł się do bmw.
Inny przykład. Przed wrocławskim sądem toczy się proces grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem towarów. Ich łupem padł majątek wartości ponad 100 mln zł. Według prokuratury szefem grupy jest Waldemar P. W czasie śledztwa udało się zabezpieczyć tylko jego dom. Poszedł na spłatę jednego z wyłudzonych z banku kredytów.

Jerzy Kasiura, wiceszef wrocławskiej Prokuratury Apelacyjnej, podaje też pozytywne przykłady. Choćby sprawa świdnicka. Działała tam jedna z największych organizacji przestępczych w Polsce. W Świdnicy i pobliskim Pszennie funkcjonowała fabryka amfetaminy, w której wyprodukowano co najmniej trzy tony narkotyku. Gang prowadził transakcje w całej Europie. Policji udało się zabezpieczyć majątek szefów grupy. - Możliwe jednak, że coś jeszcze udało im się ukryć - przyznaje prokurator Kasiura.

- Do tej pory śledczy koncentrował się na zdobyciu dowodów przestępstwa, by posadzić gangstera na ławie oskarżonych, więc często brakowało czasu na badanie majątku podejrzanego - dodaje doświadczony wrocławski prokurator.

Nowy system

Policjanci z Biura Odzyskiwania Mienia mają współpracować z funkcjonariuszami innych służb: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i z urzędnikami skarbowymi. Do pomocy mają najnowszą technikę komputerową, czyli elektroniczny system odzyskiwania mienia. Jest to polska kopia niemieckiego programu, opracowanego przez Krajowy Urząd Kryminalny w Badenii-Wirtembergii. Program jest bazą danych o przepisach karnych, cywilnych, podatkowych oraz o procedurach prawnych. Udziela funkcjonariuszom wskazówek, co mają zrobić, żeby ujawnić majątek ukryty przez przestępcę.

Polską wersję systemu przygotował specjalny zespół, złożony z prokuratorów oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego, policyjnej szkoły w Szczytnie, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej. Rząd przygotowuje też przepisy, które mają uprościć odzyskiwanie dóbr przejętych na skutek przestępstw oraz ułatwić współpracę z innymi państwami Unii Europejskiej przy ujawnianiu ukrytych majątków.

Katarzyna Wilk, Marcin Rybak

Slowa kluczowe: policja rpzestepcy nowa komorka
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3556.html
Ten artykul byl czytany 906 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0