Czwartek, 28 marca 2024 r.   Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 80

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Najpierw ukradł taksówkę a później szalał nią po mieście doprowadzając do kolizji Najpierw ukradł taksów...
30-letni mieszkaniec gminy Ścinawa, ukradł spod jednego z lubińskich serwisów samochodowych taksówkę, która była w naprawie,... »Wielkanocne śniadanie tuż za rogiem! Jak uniknąć przejedzenia przy świątecznym stole? Wielkanocne śniadanie ...
Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań rodzinnych i tradycyjnych potraw, które często stają się centrum uwagi podczas wspólnyc... »O jajach - nie tylko naukowo O jajach - nie tylko n...
Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa UPWr, o tym, dlaczego jaja powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, kt&oacu... »Statystycznie dłuższe życie Statystycznie dłuższe ...
Tablice trwania życia są, co roku publikowane przez GUS. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...08.02.1999 Powołano na stanowisko III wiceprezydenta Krzysztofa Szczepaniaka

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Czy słynna w całej Polsce puma dotarła także na Dolny Śląsk?
Data dodania: 02 czerwca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Czy słynna w całej Polsce puma dotarła także na Dolny Śląsk?

Choć alarm został odwołany, to leśnikom wciąż nie dają spokojnie spać ślady ogromnej łapy, które znaleźli tydzień temu w lesie pod Wałbrzychem. Odciśnięte w błocie łapy zwierzęcia były tak nietypowe i duże (14 cm x 14 cm), że nadleśniczy zdecydował, by sprawę zgłosić na policję i zwołać sztab kryzysowy.

- Znamy się na tropach, ale takich śladów nie widzieliśmy - tłumaczy Jan Dzięcielski z Nadleśnictwa Świdnica.
Ludzie dzwoniący do leśników mówili o rudym, dużym kocie widzianym w lasach w Górach Sowich. Najpierw myśliwi zgłosili, że z ambony obserwowali przez kilkanaście minut ogromnego drapieżnika, który spacerował po polanie nieopodal lasu. Potem zadzwoniła też nauczycielka z Rościszowa. Podczas spaceru z psem zauważyła ogromnego, rudego kota, który pił wodę ze strumyka. Dwa dni później w tym samym miejscu znalazła zająca z odgryzioną głową.

Do nadleśnictwa dostarczono też amatorskie filmy, nakręcone telefonem komórkowym. Niestety, na jednym z nich, kręconym o zmierzchu, widać jedynie ogromną, ciemną plamę poruszającą się na leśnej ścieżce. Na drugim jest rudy kot, ale film jest kiepskiej jakości, a zwierzę filmowano z tak dużej odległości, że trudno określić precyzyjnie jego wielkość.

W całym Nadleśnictwie Świdnica przez kilka dni obowiązywał zakaz wstępu do lasu. Głównie ze względu na dziwne tropy znalezione pod Wałbrzychem. Miejsce zabezpieczono, ślady sfotografowano, zrobiono ich gipsowy odlew i przekazano fachowcom z wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Ci jednoznacznie stwierdzili - to nie puma ani żaden inny dziki kot. Alarm więc odwołano. Ale leśnikom ciągle ślady nie dają spokoju. Chcą jednoznacznej odpowiedzi, do jakiego zwierzęcia należały.
Dolny Śląsk to kolejny region, gdzie pojawia się zwierz. Był już widziany na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie.

Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego zoo, studzi emocje.
- Koty, chodząc, chowają pazury, nie zostawiają ich odcisków. To zatem jakieś zwierzę psowate - przekonuje. - Myślę, że to wytwór ludzkiej wyobraźni. Dziś wiele jest dużych, wręcz przerośniętych zwykłych kotów. Być może widziane w lesie, gdy szybko biegną, wydają się większe niż w rzeczywistości.

Lęk odgrywa wielką rolę
Z prof. Dariuszem Dolińskim, dziekanem wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, rozmawia Małgorzata Matuszewska

Słyszał Pan już o zwierzęciu grasującym na Dolnym Śląsku?
Nie, jeszcze nie.

Ciekawe, bo plotki rosną w zastraszającym tempie. Taki jest ich mechanizm?
Zwykle plotki są pełne emocji, a ich wielkość zależy przede wszystkim od lęku. Plotka ma to do siebie, że na kolejnych etapach dystrybucji jest modyfikowana.

Pamięta Pan czarną wołgę porywającą dzieci?
Pamiętam. Czarna wołga była słynna przed upadkiem komunizmu, ale w jakich dokładnie latach działała, chyba nikt już nie pamięta. Do jej upublicznienia nie przyczyniały się media, bo obowiązywała cenzura. "Czarna wołga" kursowała więc z ust do ust.

Dziś rozwój plotki to "zasługa" mediów?
I tak, i nie. Oczywiście, plotkarskie media, nieobarczone cenzurą, służą dystrybucji informacji i jej rozrastaniu. Ale już w czasie II wojny światowej słynna była opowieść o amerykańskim jeńcu, autorze listu z japońskiej niewoli. Pisał on, że Japończycy dobrze go traktują i wszystko jest w porządku, ale poprosił, żeby znaczek z koperty trafił do jego filatelistycznych zbiorów. Ponieważ rodzina jako żywo nie słyszała o filatelistycznych zainteresowaniach żołnierza, odklejono znaczek. Pod nim zapisana była informacja o tym, że nadawca jest torturowany. Pisały o tym amerykańskie gazety. Potem okazało się, że analogiczna sytuacja trafiła do mediów i ustnych opowieści w czasie I wojny. Dziś także nie wiadomo, czy na Dolnym Śląsku grasuje jedno zwierzę, czy więcej.

Są mechanizmy sprzyjające powstawaniu i rozwojowi plotki?
W psychologii istnieje tzw. transfer pobudzenia. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę ze źródeł targających nami emocji. Łatwiej można się wystraszyć tajemniczego zwierzęcia, jeśli akurat nosimy w sobie lęk związany np. z chorobą czy kłopotami w pracy.

Małgorzata Moczulska

Slowa kluczowe: puma zwierze lasy
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3613.html
Ten artykul byl czytany 1151 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.018 sek.Lubin 1.0