Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 65

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...03-05.09.1999 Podczas Dni Lubina zorganizowano plener ceramiczny "Świeżo wypalone". Przedstawiono prace dzieci i młodzieży działających przy pracowni ceramicznej przy fundacji im. brata Alberta oraz pracowni ceramicznej przy MDK w Lubinie

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Seria bardzo silnych wstrząsów w KGHM
Data dodania: 03 czerwca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Seria bardzo silnych wstrząsów w KGHM

Trzy wypadki w minionym tygodniu, sześć od początku roku. To wszystko zdarzyło się w kopalniach Polskiej Miedzi po silnych wstrząsach. Zginął górnik, a siedemnastu innych zostało rannych. - Nie ma nic nadzwyczajnego w ostatniej aktywności górotworu - twierdzi Marek Cypko, dyrektor generalny ds. górnictwa w KGHM. - Ale staramy się zwalczać skutki wstrząsów, tąpań i odprężenia.

Szczególnie dramatycznie przebiegała akcja ratownicza po poniedziałkowym wstrząsie w ZG Polkowice-Sieroszowice. Na operatora ładowarki, który był w maszynie, spadło ponad 500 ton skał. Został uwolniony po pięciu godzinach. Nie odniósł poważniejszych obrażeń. Uratowała go kabina kapsułowa.
- Jest ona bardzo wytrzymała, dźwiga ogromne obciążenia - wyjaśnia Herbert Wirth, wiceprezes zarządu KGHM.
Wszystkie maszyny pracujące na przodkach mają takie kabiny. Wytrzymują one nagłe, kilkutonowe uderzenia z wysokości trzech metrów. To jeden ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa ludzi pod ziemią.

Po licznych doświadczeniach, kilkanaście lat temu KGHM wymógł na producentach maszyn, które miały pracować na dole, by miały najwyższą odporność na uderzenia. Obecnie to już standard. Górotwór jest stale obserwowany przez kopalniane stacje sejsmiczne, wyposażone w urządzenia do oceny zagrożeń tąpaniami. Sieć sejsmografów zajmuje ponad 100 km. Organizuje się strzelania profilaktyczne tam, gdzie mogą wystąpić wstrząsy, by wyzwolić energię skumulowaną w skałach. Po każdym wypadku wykonuje się analizę ryzyka zawodowego dla danego stanowiska pracy i - jeśli trzeba - wprowadza się zmiany.
Od sierpnia ubiegłego roku zespół ds. tąpań, obudowy i kierowania stropem w KGHM wspomagają eksperci, m. in. z AGH w Krakowie. Zastanawiają się, co jeszcze można zrobić, aby pod ziemią było bezpieczniej. Rozwiązaniem może być wykorzystanie zdalnie sterowanych kombajnów. To bezpieczniejsze, choć wiadomo, że nie wszędzie maszyna zastąpi człowieka.

- Zagrożenie ze strony sił natury jest wpisane w pracę górnika - tłumaczy wiceprezes Wirth. I zapewnia, że jak tylko na świecie znajdzie się technologia, która umożliwi przewidywanie wstrząsów, KGHM zdobędzie ją jako pierwszy.

Groźna wiosna

16 marca - ZG Rudna - dwóch rannych;
25 marca - ZG Rudna - jeden górnik zginął, czterech rannych;
17 kwietnia - ZG Polkowice-Sieroszowice - trzech rannych;
27 maja - ZG Polkowice-Sieroszowice - pięciu rannych;
28 maja - ZG Rudna - jeden ranny;
1 czerwca - ZG Polkowice-Sieroszowice - dwóch rannych.

Urszula Romaniuk

Slowa kluczowe: wypadki kghm kopalnie gornicy
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3621.html
Ten artykul byl czytany 3008 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0