Sobota, 20 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 74

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Największy akademik UPWr otwarty po remoncie - europejski standard kwaterowanie studentów Największy akademik UP...
Po trwającym trzy lata kompleksowym remoncie, UPWr otwiera swój największy Dom Studencki „Arkę”. Na studentów czekają p... »KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...08.02.1999 Powołano na stanowisko III wiceprezydenta Krzysztofa Szczepaniaka

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Strzelać każdy może
Data dodania: 06 czerwca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Strzelać każdy może

Jeszcze 10 lat temu uznawani byli za facetów, którzy mają problemy emocjonalne. Wtedy była ich garstka, a swoje hobby musieli realizować w zupełnym ukryciu, przed wścibskimi spojrzeniami ludzi, a nawet własnych rodzin. Dzisiaj na całym Dolnym Śląsku są ich tysiące, a zamiłowanie do munduru wciąż przyciąga kolejne osoby.

Pamiętasz czasy, kiedy od świtu do wieczora ganiałeś z plastykowym karabinem i werbalnymi pociskami ,,tratatata" zabijałeś kolegów z podwórka? Pewnie, że pamiętasz, bo ,,strzelanego" było jedną z najfajniejszych zabaw w epoce, kiedy komputery - które teraz zastępują wszelkie zabawy na świeżym powietrzu - były tak samo powszechne, jak obecnie kredyty mieszkaniowe na preferencyjnych warunkach.
Każdy facet marzył choć raz o tym, żeby przynajmniej na jeden dzień zamienić się w Rambo lub innego militarnego herosa. Niektórym marzenia brutalnie mordował lekarz z wojskowej komisji, wbijając kategorię D, a inni zwyczajnie wybrali alternatywną drogę życia, czyli np. pracę za biurkiem. Mamy dla nich dobrą wiadomość. Zarówno jedni, jak i drudzy, a także wszyscy pozostali skryci miłośnicy strzelania do ludzi, mogą realizować swe niespełnione pasje, na dobrą sprawę, w każdy weekend. W podmiejskich lasach, w opuszczonych fabrykach, na popegeerowskich terenach każdy może rozbudzić w sobie duszę wojownika.

Na Dolnym Śląsku dominuje zabawa w air soft. Na czym polega? W największym skrócie na strzelaniu do przeciwnika z replik prawdziwych broni, które miotają małe, białe kuleczki.
- Ale tylko na pierwszy rzut oka to takie proste - opowiada Maciej Grabowski, na co dzień pracownik znanej sieci hotelowej, z wykształcenia politolog i historyk. - Nie chodzi tylko o to, aby sobie postrzelać. Air soft to wielki klimat. Każdy z uczestników zabawy zakłada prawdziwy mundur, ma replikę broni, która do złudzenia przypomina prawdziwą. Oprócz samej walki, ważne jest, aby zachować realia - tłumaczy.

I tak, oddziały mają wyznaczane przeróżne cele. Mają np. zdobyć silnie bronioną bazę wroga, zlikwidować baterię nieprzyjacielskiej artylerii czy też - przy pomocy mapy - przedostać się niezauważonym z punktu A do punktu B.
Porównując to do znanych scen filmowych, można pobawić się w ,,Cienką Czerwoną Linię", a konkretnie w scenę, kiedy Amerykanie atakowali obóz Japończyków, bądź też w ,,Pola śmierci", kiedy uciekinierzy z obozu pracy musieli ukrywać się przed Czerwonymi Khmerami, którzy przechodzili tuż obok.

- Możliwości jest wiele. Czasami jest tak, że podczas całego dnia ani razu nie strzelamy, a rozgrywka i tak jest przednia i niesamowicie podnosi adrenalinę - zachwala Maciej Grabowski.
Nikt nie wie, ilu jest miłośników takich zabaw na Dolnym Śląsku. Ale szacuje się, że ich liczba sięga nawet 2 tysięcy. Ciężko jest ich spotkać. Bo w air soft gra się tylko i wyłącznie na terenach, na których nie ma osób postronnych. Airsoftowcy dbają po prostu o to, aby nikt nie wystraszył się ich wyglądu. Nie chcą też nikomu przeszkadzać.

Każdy facet marzy, żeby choć raz zamienić się w militarnego herosa fot. mikołaj nowacki

Podstawą zabawy jest uczciwość. Kulki nie zostawiają bowiem żadnego śladu. Kiedy ktoś ,,dostanie", musi się do tego przyznać. Kiedy ,,zginie", udaje się na wcześniej ustalone miejsce, gdzie - w zależności od poziomu trudności rozgrywek - czeka np. 10 minut i wraca do zabawy albo pakuje się i jedzie do domu. - Inaczej zabawa traci sens - tłumaczy Grabowski. - Dla oszustów w naszym środowisku miejsca nie ma. Są tępieni, wykluczeni z zabawy - zapewnia.

W air sofcie najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia ochronnych gogli. Wystrzelona kulka może bowiem wybić oko.
- Nie ma zmiłuj się dla kogoś, kto nawet na chwilę je ściągnie. Od razu jest wypraszany z zabawy - twierdzi Grabowski.
Air Soft stał się niezwykle popularny cztery lata temu. Wcześniej zabawa była mało znana i zarezerwowana wyłącznie dla osób, które mają grube portfele. Bo wtedy koszt repliki oscylował w granicy średniej pensji krajowej. Teraz na zakup ,,broni" stać właściwie każdego. Do tego miłośnicy narażeni byli na drwiny znajomych czy nawet własnych rodzin. Bo kto to widział, aby dorosły facet bawił się w strzelanego? Obecnie air soft stał się powszechnym sposobem na odreagowanie stresów w pracy.

Jednak miłośnicy militariów skupiają się nie tylko w gronie airsoftowców. Równie popularne są grupy rekonstrukcyjne. W stolicy Dolnego Śląska prym wiedzie ,,Twierdza Wrocław". Ekipa, która zrzesza w swoich szeregach zarówno byłych wojskowych, jak i młodzież. - Po tylu latach spędzonych w armii człowiekowi brakuje militarnego klimatu - opowiada Zbigniew Łukaszczuk, emerytowany żołnierz i prezes ,,Twierdzy Wrocław". - Nas, byłych żołnierzy, cieszy fakt, że garnie się do nas młodzież. Jest jej coraz więcej wśród nas, dzięki temu możemy wspólnie spędzać czas w ciekawy sposób.
Grupa jeździ na przeróżne zloty, które organizowane są w całej Polsce. Ostatnio gościli tydzień temu w Sobótce, gdzie sprzęt wojskowy podziwiało tysiące turystów.

- Nasz zlot pokazał, że zainteresowanie takimi sprawami jest ogromne - opowiada Marek Łaciak, szef Agencji Artystycznej Jedynka, organizator imprezy. - Ludzie byli zachwyceni militariami. A o tym, że zlot się udał, najlepiej świadczy fakt, że paradę pojazdów wojskowych, która przejechała przez centrum Sobótki, oglądało blisko 10 tysięcy osób - opowiada.
,,Twierdza Wrocław" na zlotach pokazuje swój sprzęt, który mozolnie kolekcjonuje. Np. radzieckie motocykle z czasów II wojny światowej, gaziki czy transportery opancerzone. Członkowie ,,Twierdzy" nie strzelają do siebie, ich pasją jest odwzorowanie jednostek wojskowych w najdrobniejszych szczegółach.

Jednak rekonstruktorzy i air-softowcy potrafią również wspólnie świetnie się bawić. Tak było podczas kilku już wspólnych imprez. ,,Twierdza Wrocław" wypożyczyła sprzęt, którym uczestnicy zabawy jeździli po polu walki. Dzięki temu zabawa stała się jeszcze bardziej realna.

Wszelkie potrzebne informacje o air sofcie znajdziesz na stronie www.wmasg.pl. Tam, na forum dolnośląskim, otrzymasz porady, a także umówisz się na imprezę. A jeśli chcesz poznać grupę ,,Twierdza Wrocław", to odwiedź www.twierdzawroclaw.org.

Marcin Torz

Slowa kluczowe: hobby militaria
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3630.html
Ten artykul byl czytany 929 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.016 sek.Lubin 1.0