Niedziela, 26 marca 2023 r.   Imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 33

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Wielkanocne 2 w 1 – jaja w skorupkach faszerowane kiełbasą Wielkanocne 2 w 1 R...
Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Oczywiście kiełbasy i kurzych jaj! To produkty od razu kojarzące się ze świątecznym posiłkiem. Ni... »Oszuści próbują podszyć się pod ZUS Oszuści próbują podszy...
Po raz kolejny Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości w celu wyłudze... »Pożyczki dla zadłużonych – jakie oferty warto rozważyć? Pożyczki dla zadłużony...
Nie da się ukryć, że ponad połowa dorosłych Polaków posiada długi. Niekiedy długi te są niewielkie, gdy np. mamy do spłacenia debet na kon... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...5.09.2002r. Odbyło się Międzynarodowe Polsko – Niemieckie Sympozjum „Lubin dawniej i dziś – wspólne dziedzictwo kulturowe”

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
KGHM bada złoża miedzi pod Bolesławcem
Data dodania: 06 czerwca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

KGHM bada złoża miedzi pod Bolesławcem

Prędzej czy później znów ruszą tu kopalnie.

KGHM wystąpiło do Ministerstwa Środowiska o koncesję na rozpoznanie złóż w tzw. starym zagłębiu miedziowym. W kręgu zainteresowania lubińskiego koncernu są dwa obszary. Pierwszy - Wartowice - ciągnie się od rogatek Bolesławca po Raciborowice Górne i sąsiaduje z eksploatowanymi wcześniej przez kopalnię Konrad w Iwinach polami Grodziec i Lubichów. Łącznie z Niecką Grodziecką to ponad 100 mln ton rudy. Jest stosunkowo dobrze rozpoznana, ale jej eksploatacja wymaga uporania się z dwoma poważnymi problemami technicznymi: głębokością (trzeba zejść 1200-1300 m pod powierzchnię) i wodą, która zatopiła opuszczone dwadzieścia lat temu wyrobiska po Konradzie.

W KGHM większy entuzjazm wzbudza szacowane na 50-100 mln ton rudy złoże Nowiny, rozciągające się między Bolesławcem a Żarami. Dotychczasowe odwierty w tym rejonie wskazywały na pokłady rudy zawierającej nawet 2,46 proc. miedzi i 100 gramów srebra na tonę. W dodatku ten skarb leży o połowę płycej niż w Wartowicach.
- To są złoża znacznie większe niż w Kongu, gdzie przed laty kupiliśmy kopalnię - zauważa Józef Czyczerski, członek rady nadzorczej Polskiej Miedzi z wyboru załogi. Jego zdaniem, spółka powinna inwestować zyski w przemysł miedziowy w kraju, m.in. w starym zagłębiu. Wcale nie musi przy tym zarabiać miliardów - wystarczyłyby miliony, bo po uwzględnieniu społecznych zysków (miejsca pracy) rachunek i tak wyszedłby na plus.
O powrocie pod Złotoryję czy Bolesławiec zadecyduje ekonomia. Dziś, gdy ceny miedzi sięgają 5 tys. dolarów za tonę, pewnie opłacałoby się już kopać rudę w Wartowicach czy Nowinach.
Mieszkańcy okolic Bolesławca z sentymentem wspominają czasy, kiedy całe wsie pracowały w kopalni Konrad i czekają, by KGHM wrócił do zarzuconych złóż.
- Dla mojej gminy to jedyna szansa na rozwój - uważa Mirosław Haniszewski, wójt gminy Warta Bolesławiecka. - Przemysł wydobywczy to gwarancja rzetelnie płaconych podatków i pewnych miejsc pracy. Dzięki kopalni Konrad mamy lepsze drogi niż sąsiedzi, sieć wodociągową i kanalizacyjną.
- Jestem przekonany, że wcześniej czy później KGHM powróci do starego zagłębia - mówi Leszek Hajdacki z rady nadzorczej. - Ale póki firma ma możliwość wejścia w bogatsze złoże Głogów Głęboki, to nie sądzę, by zdecydowała się na kopalnię pod Bolesławcem.

KGHM Polska Miedź SA szuka też złóż daleko poza granicami kraju
Do końca roku KGHM chce przejąć duży zagraniczny projekt: kopalnię bądź złoże gotowe do natychmiastowego uruchomienia wydobycia.
W 2010 roku firma planuje kolejne przejęcie, dzięki czemu w ciągu dwóch lat produkcja miedzi elektrolitycznej w lubińskim koncernie wzrośnie o ponad połowę. W obu przypadkach KGHM niekoniecznie musi mieć 100 procent akcji - zadowoli się pakietem kontrolnym.
Po nieudanym doświadczeniu z Kongiem (spółka musiała się stamtąd wycofać) zarząd preferuje spokojne pod względem politycznym rejony świata, np. obie Ameryki. Jednocześnie prowadzone jest rozpoznanie złóż w Niemczech (rejon Weiswasser w Sakosonii). Od roku trwają też przymiarki do ewentualnej eksploatacji złóż metali w Laosie. Wcześniej mówiło się w podobnym kontekście o Chile, Peru, Zambii, Mongolii oraz Ukrainie.

Piotr Kanikowski

Slowa kluczowe: kghm boleslawiec zloza miedz
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3631.html
Ten artykul byl czytany 1614 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0