Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 47

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
KAS przejęła nielegalne płyny do e-papierosów KAS przejęła nielegaln...
Funkcjonariusze dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejęli 4 tys. płynów służących do napełniania e-papierosó... »Spektakl „Teatru ze Świetną Nazwą” z Krzeczyna Małego Spektakl „Teatru...
Dlaczego nie tolerujemy „obcych”, a inność traktujemy jak zagrożenie? To pytanie zadają aktorzy „Teatru ze Świetną Nazwą”... »Matczyna emerytura wyższa niż w ubiegłym roku Matczyna emerytura wyż...
Niecałe 60 tysięcy osób dostaje „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca te... »Filmowa wiosna w kinach Helios Filmowa wiosna w kinac...
Sieć kin Helios zaprasza kinomanów na najnowsze premiery i nie tylko! W nadchodzącym tygodniu na wielkie ekrany wchodzą między innymi dwie... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...19.11.2002r. Prezydentem Miasta zostaje Robert Raczyński a Przewodniczącym Rady Miejskiej Paweł Niewodniczański

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Aptekarze coraz częściej odmawiają sprzedaży leków. Aż 75 procent recept zawiera błędy
Data dodania: 16 lipca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Aptekarze coraz częściej odmawiają sprzedaży leków. Aż 75 procent recept zawiera błędy

NFZ: aż 75 procent recept zawiera błędy, dlatego płacimy drożej za leki.

Nawet co czwartego pacjenta dolnośląscy aptekarze muszą odprawiać z kwitkiem i odsyłać do przychodni. A wszystkiemu winne są błędy, jakie lekarze popełniają na receptach. A to źle wpiszą datę, a to pomylą się w numerze PESEL lub umieszczą go w złej kratce, a to użyją starych druczków.
Takie błędy powodują, że farmaceuci mogą wprawdzie wydać przepisane lekarstwo, ale pacjent nie może skorzystać z refundacji i zapłaci nawet kilkadziesiąt razy więcej. Przykładowo, zamiast 3,2 zł za opakowanie insuliny rachunek dojdzie nawet do stu złotych.

Aptekarze dokładniej niż dotychczas oglądają recepty po ostatniej kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawdził on wyrywkowo 35 aptek na Dolnym Śląsku. Pod lupę wziął blisko osiem tysięcy losowo wybranych recept. Okazało się, że mniej lub bardziej poważne błędy zawierało prawie 6000 z nich, czyli 75 procent. Aptekarze, którzy przyjęli błędne recepty, muszą oddać NFZ pieniądze za refundację z własnej kieszeni. W sumie 237 tysięcy złotych.

- Już kilka razy w aptece odesłali mnie z receptą do lekarza - żali się Teresa Nogieć, emerytka z Wrocławia. - Musiałam ponownie odstać swoje w kolejce, żeby dostać nową receptę - martwi się.
Farmaceuci rozkładają ręce. - Są sytuacje, kiedy sami możemy poprawić receptę, np. gdy źle wpisany jest numer PESEL - mówi Piotr Suchowacki z apteki ,,Pod Akacjami" przy ul. Bolesławieckiej. - Ale nie ma mowy, żebyśmy wydali np. lek psychotropowy, gdy na recepcie brakuje pieczątki czy daty - zastrzega.

Aptekarze, którzy przyjęli błędne recepty, muszą oddać NFZ pieniądze za refundację z własnej kieszeni. W sumie 237 tysięcy złotych.
Krzysztof Klementowski, psychiatra z Wrocławia, przyznaje, że i jemu zdarzają się błędy. - Niekiedy aptekarze dzwonią do mnie z taką informacją. Wtedy jadę do apteki i poprawiam błąd. To nie wina pacjenta, a moja - dodaje.

Ale takich lekarzy jest niewielu. W większości przypadków, ludzi czeka kolejna wizyta w przychodni. Tam muszą odstać swoje w kolejce po nową receptę.
- Przeważnie pacjent musi fatygować się sam - przyznaje Joanna Piątkowska, wiceprezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej. - Lekarze powinni zdać sobie sprawę, że przez ich niestaranność ludzie mają kłopoty - dodaje.

Dlaczego urzędnicy wymagają, by starannie wypełniona była każda część recepty? - Bo każda jest ważna. Choćby data wystawienia. Antybiotyki trzeba wykupić w ciągu tygodnia od dnia wypisania recepty, a pozostałe lekarstwa w ciągu trzydziestu dni - argumentuje Joanna Mierzwińska z dolnośląskiego oddziału NFZ.

Farmaceuci narzekają, że pomyłki to nie wszystko. Często dostają też od lekarzy recepty, których nie są w stanie odczytać.
To, że lekarskie pismo należy do najbrzydszych, przyznaje wrocławski grafolog Krzysztof Bartoszyński. - Podobnie jest w przypadku nauczycieli akademickich. Brzydko piszą osoby, które piszą sporo i chcą to zrobić jak najszybciej - tłumaczy Bartoszyński.
- Najlepszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji drukowanie recept. Ale lekarze nie kwapią się do takich zmian - mówi Joanna Piątkowska z DIA.

Na razie to, czy recepta będzie wypisana ręcznie, czy wydrukowana, zależy wyłącznie od lekarza. Wkrótce to się skończy.

W środę w Ministerstwie Zdrowia o tym problemie dyskutowali lekarze i farmaceuci.
- Obie strony przyznały, że trzeba jak najszybciej wprowadzić narzuconą zasadę komputerowego drukowania recept - mówi Grzegorz Furgal z resortu. Obowiązek taki ma być wprowadzony w życie do 2014 roku.
W Ministerstwie Zdrowia chcą jak najszybciej wprowadzić narzuconą zasadę komputerowego drukowania recept.

Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta?

W nagłówku recepty powinna znaleźć się nazwa placówki, w której została wystawiona, niżej dane pacjenta (imię, nazwisko, adres, numer Pesel), obok znak oddziału NFZ (dla Dolnego Ślaska to 01), niżej informacje o uprawnieniach do zniżek i o tym, czy pacjent cierpi na chorobę przewlekłą. W środkowym polu musi być czytelnie wpisana nazwa leku i dawkowanie, a na dole data oraz podpis i pieczątka lekarza.

Marcin Torz

Slowa kluczowe: apteki recepty leki
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3835.html
Ten artykul byl czytany 1291 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0