Sobota, 20 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 69

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »Dzień Strażaka – spotkajmy się 4 maja w Zimnej Wodzie! Dzień Strażaka –...
W imieniu wójta gminy Lubin zapraszamy  na Gminne Obchody Dnia Strażaka do Zimnej Wody. Dla naszych druhów będzie to okazja do... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...25.01.1947 Uruchomienie produkcji w Fabryce Mechanizmów Pianinowych - obecnie Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych DEFIL

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Turystyczne pamiątki z Dolnego Śląska to kicz na straganach
Data dodania: 17 lipca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Turystyczne pamiątki z Dolnego Śląska to kicz na straganach

Nie mamy regionalnych, ładnych pamiątek. Zmienią to unijne szkolenia dla pamiątkarzy.

Długopis w ciupadze, matrioszki, drewniane maczugi, popielniczki z muszelek, pluszowe foczki, święte obrazki umocowane na kawałku pnia, plastikowe szable i włócznie, a nawet szczerzący zęby harnaś - takie szkaradzieństwa królują na straganach z pamiątkami w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Polanicy-Zdroju, Kłodzku i innych górskich kurortach.

- Szukam od trzech dni czegoś lokalnego i gustownego. Nic nie ma. Sam kicz - skarży się Zofia Duś z Torunia, która odpoczywa z dziećmi w Karpaczu.
- Ten region ma piękne tradycje - mówi o Karkonoszach Jacek Król z Bydgoszczy. - Dlaczego mają je reklamować matrioszki? - pyta.

Problem dostrzegła Dolnośląska Organizacja Turystyczna, która za unijne pieniądze postanowiła wyszkolić pamiątkarzy. Będą mieli za zadanie stworzyć lokalne upominki, kojarzące się z tradycjami regionu. Pomogą im w tym artyści. - Mamy nadzieję, że powstaną oryginalne rzeczy, które zastąpią kiczowate zakopiańskie ciupagi, jakie można kupić w karkonoskich kurortach - wyjaśnia Ireneusz Cierpisz, wicedyrektor DOT-u.

Powstaną oryginalne rzeczy, które zastąpią kiczowate zakopiańskie ciupagi, jakie można kupić w karkonoskich kurortach.
Unijny projekt jest wart ponad 600 tys. zł. Za te pieniądze wyszkolić się mogą mieszkańcy wsi z czterech powiatów: zgorzeleckiego, lubańskiego, lwóweckiego i bolesławieckiego.
Projekt skierowany jest do osób, które chcą odejść z rolnictwa i zdobyć zawód zaliczany do zanikających. Swoje wyroby będą mogli sprzedawać wszędzie. Pracownicy Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej i specjaliści pomogą im w promocji i przygotują do prowadzenia własnego biznesu.

Cezary Mol, wicedyrektor departamentu Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej, podkreśla, że bardzo ważne jest, aby pamiątki nie tylko dobrze wyglądały, ale miały też walory użytkowe.
- Mogą to być na przykład podstawki pod kubki z wizerunkiem konkretnego miasta - podaje przykład Mol.
Według niego chętniej sięgniemy po rzeczy, które potem mogą nam posłużyć w życiu codziennym, a nie tylko będą stać na półce i pokrywać się kurzem.

Wytwórcom pomoże między innymi znany artysta plastyk Dariusz Miliński z Pławnej, który poprowadzi warsztaty.
- Najważniejsze jest to, aby pamiątki były wizualnie powiązane z regionem - podkreśla Miliński. - Istotne jest tworzywo, z którego je wykonamy. Jeśli teren słynie z kamieni, to powinniśmy je umiejętnie wykorzystać. Jeśli z krasnali, jak Wrocław, to powinny one znaleźć się na koszulkach czy torbach.

Dariusz Miliński przyznaje, że krasnale mogą budzić kontrowersje.
- Ja jednak uważam je za strzał w dziesiątkę. Zapadają w pamięć i wcale nie są szkaradne - twierdzi Miliński.

Katarzyna Wilk

 

 

Slowa kluczowe: dolnyslask pamiatki turystyka
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3843.html
Ten artykul byl czytany 1039 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0