Piątek, 19 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 90

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »Dzień Strażaka – spotkajmy się 4 maja w Zimnej Wodzie! Dzień Strażaka –...
W imieniu wójta gminy Lubin zapraszamy  na Gminne Obchody Dnia Strażaka do Zimnej Wody. Dla naszych druhów będzie to okazja do... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...25.01.1999 Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Urzędem Miejskim w Lubinie a KGHM "Polska Miedź" S.A. - PARTNERSTWO: LUBIN-POLSKA MIEDŻ

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Kopalnia Rudna obchodzi 35. urodziny
Data dodania: 18 lipca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Kopalnia Rudna obchodzi 35. urodziny

To największa kopalnia miedzi w Europie. Pracują tutaj ludzie z całego Dolnego Śląska.

Zakłady Górnicze Rudna w Polkowicach to najmłodsze dziecko Polskiej Miedzi. 17 lipca 1974 roku kopalnia osiągnęła 25 proc. docelowej mocy produkcyjnej. Właśnie ten dzień został uznany za oficjalną datę jej powstania.

We wrześniu 1974 roku rozpoczął tam pracę Jerzy Stępień z Lubina, wtedy stażysta po Politechnice Wrocławskiej. Do Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego przyjechał za żoną Aleksandrą, która już pracowała w kopalni. Obecnie Stępień jest głównym inżynierem mechanikiem ds. szybów i urządzeń głównych.

- Dla mnie to było zderzenie z dużym przemysłem - wspomina. - Pod koniec lat siedemdziesiątych na dole pojawiły się największe wentylatory do przewietrzania kopalni, z wirnikiem o średnicy 5,3 metra. Jeden ważył 10 ton i przetłaczał w ciągu minuty około 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza.

Były tam też największe w całym zagłębiu klatki do wożenia górników. Jednorazowo zabierały 120 osób. Z niezwykłych maszyn w kopalni, Jerzy Stępień wymienia 50-tonowe wozy odstawcze w szybie R-2. Jednorazowo zabierają 33 tony urobku. Paweł Stępkowski, górnik strzałowy, dodaje do tego ładowarkę TORO, która może pomieścić około 20 ton urobku.

Najpierw jednak trzeba go wyrwać naturze, za pomocą materiałów wybuchowych. Są one przechowywane w trzech podziemnych składach. Rocznie zużywa się ich trzy tys. ton, czyli ok. 20 proc. krajowego zużycia w górnictwie podziemnym. W zeszłym roku do strzelania przodków pobierano ok. 10 ton materiałów wybuchowych na dobę.

Ruda miedzi wydobywana jest na głębokościach od 900 do 1200 metrów. - Z tego powodu ta nowoczesna kopalnia jest bardzo niebezpieczna pod względem zagrożeń górniczych, na przykład tąpnięć - wyjaśnia Witold Bugajski, dyrektor kopalni w latach 1995-99. - Ale szczególnie wspominam ten czas, bo zapał ludzi i atmosfera, jaka była w pracy, zawsze pozwalały pokonywać trudności.
Rudna daje utrzymanie ludziom z całego Dolnego Śląska. Przed kopalniane szyby każdego dnia od rana zajeżdżają autobusy zwożące ludzi z całego regionu, nawet z okolic odległego Wałbrzycha, Bolesławca czy Świdnicy. Żeby dotrzeć na pierwszą zmianę, niektórzy z nich muszą wstać już o trzeciej w nocy.

W wyrobiskach, ponad 1000 metrów pod ziemią, pracują największe maszyny górnicze
Takie cacuszko chciałbym mieć w swoim zestawie kopalń - usłyszał Wiktor Błądek, dyrektor ZG Rudna w latach 2002-2004, od prezesa kopalni miedzi z Chile, który wizytował zakład. - Nasza kopalnia wyróżniała się między innymi prostym systemem odstawy urobku z oddziału: jedną autostradą, czyli głównym taśmociągiem, do którego dołem dochodziły wszystkie nitki dostawcze - mówi Błądek.

ZG Rudna to jedna z największych kopalń głębinowych rudy miedzi na świecie. Obszar wydobycia obejmuje 77,8 kilometra kwadratowego. Złoże ma najwyższą miąższość wśród kopalń KGHM. Średnio wynosi ona 5 metrów, ale sięga też 26 metrów. Wydobycie jest prowadzone na głębokościach 900-1200 metrów. Średnia zawartość miedzi w rudzie z Rudnej wynosi 1,92 proc. W ciągu doby górnicy urabiają 41 570 ton rudy. W kopalni działa największa w Europie podziemna instalacja klimatyzacyjna.

Urszula Romaniuk

Slowa kluczowe: lubin kopalnia urodziny
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3854.html
Ten artykul byl czytany 4085 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0