Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 119

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...11.07.1994 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Tadeusz Maćkała a wiceprezydentami Dariusz Milka i Mirosław Gojdź

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Samorządy przeciwko odkrywce - czy będzie referendum w sprawie kopalni węgla brunatnego?
Data dodania: 28 lipca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Samorządy przeciwko odkrywce - czy będzie referendum w sprawie kopalni węgla brunatnego?

Do referendum w sprawie kopalni węgla brunatnego dąży sześć samorządów (gmina wiejska Lubin, Miłkowice, Kunice, Ruja, Ścinawa i Prochowice). Przeciwnikom odkrywki gorąco kibicuje prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, choć na razie nie zamierza organizować u siebie głosowania.
Po drugiej stronie barykady jest odosobniony prezydent Lubina Robert Raczyński.

- Ja uważam kopalnię za szansę dla tego regionu. Jednocześnie popieram pomysł referendum, bo mieszkańcy powinni się wypowiedzieć - argumentuje.
- Nigdy bym sobie nie darowała, gdybym nie zrobiła wszystkiego, żeby powstrzymać tę inwestycję teraz, kiedy jest to jeszcze możliwe - mówi burmistrz Halina Kołodziejska z Prochowic. Spośród zaangażowanych w referendum jej gmina po uruchomieniu odkrywki ucierpiałaby najmniej. Złoże nie sięga tak daleko, choć pewnie wiatry roznosiłyby po okolicy pył z wysokiego na 80 metrów zwałowiska w rejonie Parszowic i Redlic. Mieszkańcy odczuwaliby też skutki gigantycznego leja depresyjnego - niedobór wód gruntowych.

infografika: maciej dudzik

Na drugim biegunie jest leżąca wprost nad złożem gmina Miłkowice, od której - według jednego ze scenariuszy Instytutu Poltegor - przyszły kombinat górniczo-energetyczny mógłby rozpocząć wydobycie. W obrębie odkrywki znalazłyby się wsie: Głuchowice, Kochlice, Pątnówek, Jakuszów, Grzymalin, część Rzeszotar i Wiercienia. A dodatkowo droga krajowa nr 3 (zarówno obecna, jak i projektowana S3), linia kolejowa i rezerwat wiciokrzewu pomorskiego.

Wójt Irena Rogowska policzyła, że ponad 7 tysięcy mieszkańców gminy wiejskiej Lubin ma domy nad złożem węgla. To potencjalnie 3,3 tys. budynków do wyburzenia. Kościoły, cmentarze, szkoły. Dlatego uznała, że jest o co walczyć. W grupie samorządowców-referendarzy gra pierwsze skrzypce.
Referendum odbędzie się 27 września. Potrwa 14 godzin. Samorządowcy powiadomią o jego wynikach rząd. Liczą, że to wystarczy.

Kopalnia ma dobre i złe strony. Co jest ważniejsze?

PLUSY

Bezpieczeństwo energetyczne kraju. Za 15-30 lat elektrowniom, które zasilają w energię jedną trzecią kraju, zacznie stopniowo brakować węgla brunatnego. Niedostatek energii odczują wtedy także mieszkańcy okolic Legnicy.

Nowe miejsca pracy dla mieszkańców. Ile? Polskie kopalnie węgla brunatnego zatrudniają od 1,7 do 7,7 tys. pracowników. Uruchomienie eksploatacji pod Legnicą powstrzyma przyrost bezrobocia po wyczerpaniu się złóż w kopalniach miedzi.

Rozwój edukacji. Kombinat wydobywczo-energetyczny będzie potrzebował kadr.

Podatki dla gmin. W przypadku Ścinawy wpływy do budżetu wzrosną o ok. 50 mln zł rocznie (200 procent). To szansa na inwestycje i nadgonienie cywilizacyjnych opóźnień.

MINUSY

Lej depresyjny. Po zebraniu 200 metrów nadkładu znad złoża, do dołu spłynie woda z obszaru 120 kilometrów kwadratowych. Wymrą lasy na ogromnych połaciach, wyschną studnie, ziemia zacznie się upodabniać do stepu.

Konieczność wysiedleń. Według danych Poltegoru, w ciągu 30 lat trzeba będzie wysiedlić 2,5 tys. ludzi. Gminy twierdzą, że to dane znacznie zaniżone. Na terenie jednej tylko gminy wiejskiej Lubin nad złożem mieszka 7 tys. ludzi w 20 wsiach.

Pył z hałd i taśmociągów. Będzie się niósł na kilometr od kopalni.

Zniszczona przyroda. Zagrożone będą łęgi odrzańskie - jeden z najcenniejszych obszarów w Europie. Zagłada czeka 13 gatunków zwierząt objętych unijną ochroną.

Piotr Kanikowski

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3893.html
Ten artykul byl czytany 964 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.007 sek.Lubin 1.0