Wtorek, 16 pazdziernika 2018 r.   Imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 90

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Pięć procent podatku od wydobycia kopalin wróci do samorządów Zagłębia Miedziowego Pięć procent podatku o...
Dziś w samo południe odbyla się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, posła Krzysztofa Kubowa i prezesa zarządu KGHM Marcina Chlud... »Lubin. Wycięli skwer przy Reja.. pozostał zaniedbany plac Lubin. Wycięli skwer p...
Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców postanowiło przypomnieć jaka jest obecna sytuacja skweru przy Reja, gdzie urzędnicy miejscy postanow... »(Nie) pierwsza ofiara płotu w Parku Leśnym (Nie) pierwsza ofiara ...
To było w zeszłym tygodniu. (...) Ulica Kwiatowa. Tuż obok Park Leśny. Ogrodzony. Na ulicy pojawia się sarenka. Płoszą ją samochody. Miota się. B... »Krzysztof Kubów pierwszym Honorowym Absolwentem II LO w Lubinie Krzysztof Kubów pierws...
Podczas uroczystej akademii w II LO w Lubinie z Okazji Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęto nową tradycję przyznawania tytułu Honoro... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych statystycznych GUS w roku 2013 w Lubinie na 1000 mieszkańców pracuje 297..........

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Dolnośląskie rzeki będą czystsze
Data dodania: 28 lipca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Dolnośląskie rzeki będą czystsze

Koniec z zanieczyszczaniem rzek przez wiele dolnośląskich miejscowości. Tak będzie m.in. w gminach Sulików, Platerówka i Zgorzelec. Powołana przez samorządy spółka zdobyła unijną dotację w wysokości 36 mln zł na budowę oczyszczalni ścieków. Dzięki temu brudy i fekalia nie będą płynąć do rzeki Czerwona Woda. Inwestycja ma kosztować 44 mln zł. Ruszy wiosną przyszłego roku i potrwa dwa lata.

- Oczyszczalnia to połowa drogi. Trzeba też zbudować sieć kanalizacyjną - mówi Robert Borkacki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dlatego w ramach tej inwestycji przybędzie 40 km kanalizacji, do której podłączonych zostanie 4,5 tys. osób.
O środowisko chcą zadbać także inne dolnośląskie samorządy i planują modernizację siedmiu oczyszczalni ścieków: w Dzierżoniowie, Oławie, Ziębicach, Strzegomiu, Chociwelu, Środzie Śląskiej i Bystrzycy Kłodzkiej.

Łącznie na Dolnym Śląsku w planach jest budowa około 400 km kanalizacji i prawie 80 km sieci wodociągowej. Gminy starają się o pieniądze z UE. Już wiadomo, że dofinansowanie w wysokości 17 mln zł dostanie Środa Śląska. Europejskie wsparcie, blisko 36 mln zł, trafi też do Strzegomia.
Aż 80 procent wsi na Dolnym Śląsku nie ma kanalizacji. Nieczystości z gospodarstw spływają do rzek i potoków. Gdyby trafiały do oczyszczalni, woda w rzekach nie byłaby taka brudna. Ścieki komunalne płynące z naszych domów zostałyby oczyszczone. - Dzięki temu to, co wpływa do rzeki, nie jest już tak bardzo uciążliwe dla środowiska - mówi Sławomir Dominik, specjalista ochrony środowiska, szef lwóweckiej oczyszczalni.

Ścieki etapami
Najpierw ścieki zbierane są w przepompowni. Stąd przepuszczane są przez kratę, by wyłapać większe odpady. Płyną do komory, gdzie oddziela się piasek. Potem w specjalnych zbiornikach ścieki osiadają. W komorze beztlenowej redukują się związki węgla organicznego i azotu, a w komorze tlenowej utleniane są związki azotowe. Na koniec znowu osiadają w komorach.

Katarzyna Wilk

Słowa kluczowe: rzeki woda zanieczyszczenia
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3894.html
Ten artykuł był czytany 557 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.041 sek.Lubin 1.0