Piątek, 19 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 78

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »Dzień Strażaka – spotkajmy się 4 maja w Zimnej Wodzie! Dzień Strażaka –...
W imieniu wójta gminy Lubin zapraszamy  na Gminne Obchody Dnia Strażaka do Zimnej Wody. Dla naszych druhów będzie to okazja do... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...pierwsze wzmianki o Lubinie pochodzą z drugiej połowy XII wieku?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Petycja do premiera w sprawie KGHM
Data dodania: 30 lipca 2009 — Kategoria: Wiadomości

Petycja do premiera w sprawie KGHM

Przedstawiciele związkowców z KGHM podpisali w środę w Lubinie petycję do premiera Donalda Tuska o zaniechanie prywatyzacji KGHM. Apel ma związek z projektem prywatyzacji autorstwa ministra Skarbu Państwa, w którym jest mowa o sprzedaży akcji miedziowej spółki.

Petycja ma zostać wysłana w czwartek. Podpisy pod nią złożyło także pięciu parlamentarzystów z Dolnego Śląska, którzy spotkali się w środę ze związkowcami: Piotr Cybulski (PiS), Elżbieta Witek (PiS), Marzena Machałek (PiS), Janusz Mikulicz (PO) oraz poseł Lewicy i zarazem przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) Ryszard Zbrzyzny.

Posłowie zgodnie zapewniali, że są przeciwni prywatyzacji KGHM. Pod petycją podpisu nie złożyła jedynie obecna na spotkaniu posłanka Ewa Drozd (PO). Tłumaczyła, że musi mieć czas na dokładne zapoznanie się z dokumentem. Przewodniczący Zbrzyzny poprosił ją o decyzję do czwartku do godz. 12. Po tym czasie petycja zostanie wysłana do premiera.

W petycji związkowcy wskazują, że pozbycie się kontroli nad spółką miedziową niesie za sobą zagrożenie likwidacją tysiąca miejsc pracy oraz pozbawieniem potencjalnych korzyści budżetu państwa z tytułu wkładu podatków pośrednich i bezpośrednich oraz dywidendy.

Związkowcy wskazują również, że potencjalny inwestor będzie zainteresowany tylko i wyłącznie przejęciem kontroli nad rynkami zbytu spółki miedziowej oraz szybką eksploatacją jej złóż.

- Pozostałe pokłady zostaną uznane za nieopłacalne i zaniechana zostanie praca nad ich udostępnieniem, grozi to skróceniem żywotności kopalń polskiej miedzi maksymalnie do pięciu lat, a przecież mogą funkcjonować jeszcze 30-40 lat dając impuls do rozwoju naszego regionu i zabezpieczyć miejsce pracy tysięcy ludzi - czytamy w petycji.

Związkowcy wskazują, że KGHM jest motorem rozwojowym regionu, a jego przyjęcie przez "obcy kapitał" doprowadzi do upadku całego regionu. Jako kolejny argumenty przeciw prywatyzacji spółki miedziowej wskazują wpływy z dywidendy oraz podatków pośrednich i bezpośrednich.

W petycji znalazło się również zaproszenie dla premiera, aby złożył wizytę w miedziowej spółce.

Związkowcy z KGHM ogłosili pogotowie strajkowe 22 lipca, po tym jak resort Skarbu poinformował o zaktualizowanym programie prywatyzacji w 2010 roku. Na liście spółek do ewentualnej prywatyzacji znalazł się m.in. KGHM.

W piątek 23 lipca premier Donald Tusk zapowiedział rekomendowanie rządowi wyłączenia KGHM z szybkiej prywatyzacji. Według szefa rządu prywatyzacja spółki nie jest opłacalna z punktu widzenia interesu państwa, bo dywidenda z zysku KGHM w ciągu 5-6 lat dałaby państwu takie same korzyści, co sprzedaż udziałów Skarbu Państwa.

Zbrzyzny powiedział, że pogotowie strajkowe ogłoszone przez związkowców w KGHM zostanie odwołane w momencie, kiedy będzie oficjalna decyzja rządu, że KGHM nie będzie na liście spółek do prywatyzacji. - Czekamy na oficjalną decyzję Komitetu Rady Ministrów - powiedział Zbrzyzny.

pap/nettg
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3902.html
Ten artykul byl czytany 662 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0