Czwartek, 28 marca 2024 r.   Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 75

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Najpierw ukradł taksówkę a później szalał nią po mieście doprowadzając do kolizji Najpierw ukradł taksów...
30-letni mieszkaniec gminy Ścinawa, ukradł spod jednego z lubińskich serwisów samochodowych taksówkę, która była w naprawie,... »Wielkanocne śniadanie tuż za rogiem! Jak uniknąć przejedzenia przy świątecznym stole? Wielkanocne śniadanie ...
Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań rodzinnych i tradycyjnych potraw, które często stają się centrum uwagi podczas wspólnyc... »O jajach - nie tylko naukowo O jajach - nie tylko n...
Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa UPWr, o tym, dlaczego jaja powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, kt&oacu... »Statystycznie dłuższe życie Statystycznie dłuższe ...
Tablice trwania życia są, co roku publikowane przez GUS. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...2.12.1999 Utworzono Unię Miast Miedziowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miast unijnych: Prezydenci Lubina Dariusz Milka i Głogowa Zbigniew Rybka oraz burmistrz Polkowic Emilian Stańczyszyn

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Czy ślady PRL-u powinny zniknąć z naszych miast?
Data dodania: 08 sierpnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Czy ślady PRL-u powinny zniknąć z naszych miast?

Historyk żąda usunięcia tablic z czasów komuny. Na Dolnym Śląsku ulice i place wciąż je przypominają.
- Już wiele razy na forum rady miejskiej mówiłem o tej sprawie, ale bez skutku. Dlatego postanowiłem publicznie o tym podyskutować i wysłałem pismo do urzędu - mówi Tomasz Śnieżek z Dzierżoniowa, historyk i przewodnik turystyczny. Chce, by władze usunęły z budynków pamiątki po komunizmie: dwie tablice na domach w centrum. Jedna poświęcona jest Izaakowi Naftalemu Botwinie, druga - działalności Polskiej Partii Robotniczej.

- Przecież Botwin był mordercą i członkiem Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy - dodaje Śnieżek. Tłumaczy, że nie chodzi mu o niszczenie pomników, a o przeniesienie ich do Muzeum Izby Regionalnej w Dzierżoniowie, gdzie opatrzone komentarzem mogłyby być eksponatem. - Warto walczyć o historyczną prawdę i pozbyć się pamiątek po złych czasach - podkreśla.

Samorządowcy bronią się, że na ich kamienicy wisi tylko tablica ku czci działalności PPR. Zniknie niebawem, podczas remontu obiektu. Pozostałe są na budynkach prywatnych.
- Nie chcemy decydować za ludzi, bo tak było w czasach, gdy montowano te pamiątki historii - tłumaczy Rafał Pilśniak, rzecznik urzędu.
Sami mieszkańcy też do sprawy podchodzą z dystansem.
- Nas bardziej interesują lokalne drogi czy oświetlenie - mówią. Z podobnego założenia wyszło dwa lata temu ponad 10 tys. osób z osiedla XXV-lecia PRL w Bielawie. Nazwę chciano zmienić na os. Jana Pawła II, ale wiązało się to z kosztami dotyczącymi wymiany dokumentów. Zapytano więc mieszkańców, czy tego chcą. Ponad 90 proc. powiedziało, że nie. Nazwa została.

W powiecie zgorzeleckim wciąż można znaleźć sporo pamiątek po Karolu Świerczewskim. W Pieńsku jego nazwisko nosi jedna z ulic. Zmiany nikt nie przewiduje. Jak tłumaczy burmistrz Tadeusz Łowicki, głównie ze względu na koszty. Na jeleniogórskim cmentarzu można odnaleźć pomnik ku czci Armii Czerwonej.

W 2011 r. rozstrzygną się losy pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Legnicy. To cokół z rzeźbami polskiego i radzieckiego żołnierza. Obaj trzymają na rękach dziewczynkę. Pomnik wzbudza duże emocje. Prawicowi radni chcą zburzenia go lub przeniesienia. I tak się stanie, ale za dwa lata, przy okazji remontu placu.

Nowa ustawa
W Sejmie dyskutowany jest projekt ustawy PiS, nakazujący usunięcie reliktów PRL. To drugie podejście, bo w 2006 r. PiS chciał nałożyć na samorządy obowiązek usuwania przedmiotów kojarzonych z komunizmem. Chciał, by obligatoryjnie zmieniane były nazwy ulic i placów, które noszą imię postaci czy upamiętniają wydarzenia PRL. Okazało się to dla innych partii zbyt radykalne i projekt upadł.

Małgorzata Moczulska Współpraca: TOW, RS, KAB

Slowa kluczowe: prl pamiatki historia pomniki
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3954.html
Ten artykul byl czytany 877 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0