Piątek, 19 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 76

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Kwietniowe Kino Kobiet z przedpremierą: „Latanie dla początkujących” Kwietniowe Kino Kobiet...
Uwielbiany cykl ponownie znajdzie się w repertuarze kin Helios – mowa o Kinie Kobiet, czyli filmowych spotkaniach, którym towarzyszą... »KAS przejęła nielegalne płyny do e-papierosów KAS przejęła nielegaln...
Funkcjonariusze dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejęli 4 tys. płynów służących do napełniania e-papierosó... »Spektakl „Teatru ze Świetną Nazwą” z Krzeczyna Małego Spektakl „Teatru...
Dlaczego nie tolerujemy „obcych”, a inność traktujemy jak zagrożenie? To pytanie zadają aktorzy „Teatru ze Świetną Nazwą”... »Matczyna emerytura wyższa niż w ubiegłym roku Matczyna emerytura wyż...
Niecałe 60 tysięcy osób dostaje „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca te... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18.10.2001r. Podpisano umowę partnerską z miastem Charleroi z Belgii

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Legnicki szpital będzie leczyć rzadką chorobę
Data dodania: 24 sierpnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Legnicki szpital będzie leczyć rzadką chorobę

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy obejmie opieką Dolnoślązaków, którym dolega bardzo rzadka choroba Gauchera.

Na Dolnym Śląsku choruje na nią pięć osób, a w całym kraju 50.
- Choroba Gauchera to brak w organizmie enzymu glukocerbrozydazy - wyjaśnia Ryszard Kępa, kierownik pododdziału hepatologicznego w legnickim szpitalu.
- To dziedziczna choroba genetyczna. Brak enzymu powoduje, że atakowane są: mózg, wątroba, układ kostny, co w konsekwencji prowadzi do śmierci. Leczenie polega na dostarczeniu enzymu w postaci kroplówki. Chory otrzymuje go dwa razy w tygodniu. Lek jest bardzo drogi. Miesięczna dawka kosztuje 70 tysięcy złotych.

Jak dodaje dr Kępa, produkcja leku w niewielkiej ilości jest bardzo kosztowna. Właśnie stąd tak wysoka cena leczenia. - Chorych nie byłoby na nie stać, gdyby nie pomoc Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi lekarz.
Podczas leczenia pacjenci mieli jeszcze jedną niedogodność. Do tej pory musieli jeździć co dwa tygodnie do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Teraz wystarczy wybrać się do Legnicy.
Legnicki szpital leczy w tej chwili jedną osobę. Przed ponad 10 laty ordynator oddziału hematologii wykryła chorobę Gauchera u nastolatka. Początkowo leczył się w CZD, a gdy osiągnął pełnoletność, trafił pod opiekę Ryszarda Kępy i Brunona Bernadowskiego, ordynatora III oddziału wewnętrznego. - Mamy doświadczenie w leczeniu, więc możemy pomagać innym pacjentom - dodaje dr Kępa. - Nasz pacjent po przyjęciu lekarstwa normalnie funkcjonuje. Być może, gdy będziemy leczyli więcej chorych, cena leku trochę się obniży.

Joanna Mierzwińska, rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu, zapewnia, że chorzy tylko na tym skorzystają.
- Zaproponowaliśmy legnickiemu szpitalowi ten kontrakt, bo wszyscy pacjenci mieszkają właśnie w regionie legnickim - mówi rzeczniczka. - Dla nich oznacza to, że nie będą już co dwa tygodnie dojeżdżać do Warszawy. Leczenie nie jest skomplikowane, a legniccy lekarze mają w tym doskonałe doświadczenie.

Zygmunt Mułek

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,4031.html
Ten artykul byl czytany 763 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0