Niedziela, 26 marca 2023 r.   Imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 31

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Wielkanocne 2 w 1 – jaja w skorupkach faszerowane kiełbasą Wielkanocne 2 w 1 R...
Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Oczywiście kiełbasy i kurzych jaj! To produkty od razu kojarzące się ze świątecznym posiłkiem. Ni... »Oszuści próbują podszyć się pod ZUS Oszuści próbują podszy...
Po raz kolejny Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości w celu wyłudze... »Pożyczki dla zadłużonych – jakie oferty warto rozważyć? Pożyczki dla zadłużony...
Nie da się ukryć, że ponad połowa dorosłych Polaków posiada długi. Niekiedy długi te są niewielkie, gdy np. mamy do spłacenia debet na kon... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...pierwsze wzmianki o Lubinie pochodzą z drugiej połowy XII wieku?

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Polska Miedź: Przełom w eksploatacji złóż cienkich
Data dodania: 16 września 2009 — Kategoria: Wiadomości

Polska Miedź: Przełom w eksploatacji złóż cienkich

Blisko 40 mln złotych z unijnych funduszy otrzyma KGHM. Projekt dotyczący opracowania technologii mechanicznego urabiania skał w kopalniach Polskiej Miedzi znalazł się wśród 206 rekomendowanych do dofinansowania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Spółka otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 39 mln zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - Działanie 1.4 - 4.1 na projekt pn. „Opracowanie technologii mechanicznego urabiania skał w kopalniach KGHM Polska Miedź z wykorzystaniem urządzenia firmy Bucyrus”.

Obecnie KGHM stosuje komorowo-filarowy system eksploatacji, w którym skały urabiane są technikami strzałowymi. Ponieważ znaczną część zasobów KGHM stanowią złoża cienkie, spółka poszukuje metod eksploatacji, które umożliwią korzystniejsze wydobycie tej części złóż. Celem projektu jest opracowanie kompletnego rozwiązania w zakresie technologii eksploatacji złóż o małej i/lub średniej miąższości z wykorzystaniem zdalnie sterowanych kombajnów.

W ramach projektu zostanie opracowana koncepcja i projekt eksploatacji. Następnym krokiem będzie przygotowanie pilotażowego oddziału górniczego i wykonanie prób eksploatacyjnych. Projekt zakończy się wdrożeniem kompleksu urabiającego do eksploatacji w KGHM.

Nowy kombajn obniży koszt jednostkowy produkcji miedzi, poprawi efektywność wykorzystania zasobów rud miedzi, a dzięki automatyzacji procesu urabiania i zmniejszeniu liczby operacji do trzech – urabianie, załadunek i transport - zwiększy bezpieczeństwo pracy w kopalni.

Do końca września powinny zakończyć się negocjacje warunków dostawy poszczególnych elementów kompleksu z jednym z czołowych producentów maszyn górniczych na świecie.

Jednocześnie w ramach przetargu ograniczonego zostanie wyłoniony wykonawca prac badawczych i rozwojowych dotyczących technologii eksploatacji złóż cienkich i średnich. Prace badawczo – rozwojowe powinny zakończyć się pod koniec 2013 roku. Wdrożenie kompleksu urabiającego planowane jest na dwa lata. Projekt będzie kosztował ponad 153 mln zł, z czego 32,40 proc. KGHM pozyskał ze środków unijnych.

Barbara Warpechowska - nettg

Slowa kluczowe: kghm eksploatacja zloza unia
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,4125.html
Ten artykul byl czytany 1095 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0