Piątek, 29 marca 2024 r.   Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 92

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »15 nowych lamp zaświeci w miejscowości Obora 15 nowych lamp zaświec...
Trwa rozbudowa oświetlenia drogowego w gminie Lubin. W miejscowości Obora na działce nr 404 oraz na działce nr 402, czyli przy ulicach Malinowej ... »Wielkanocna terrine z jajem Wielkanocna terrine z ...
Terrina to pierwotnie gliniany garnek z pionowymi bokami i szczelnie przylegającą pokrywką przeznaczony do gotowania lub pieczenia. Co ciekawe dz... »Najpierw ukradł taksówkę a później szalał nią po mieście doprowadzając do kolizji Najpierw ukradł taksów...
30-letni mieszkaniec gminy Ścinawa, ukradł spod jednego z lubińskich serwisów samochodowych taksówkę, która była w naprawie,... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...7.06.1990 Po pierwszych wolnych wyborach do samorządu Lubina prezydentem miasta zostaje Robert Raczyński a przewodniczącym rady miejskiej Paweł Niewodniczański

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Greenpeace gratuluje mieszkańcom Dolnego Śląska zatrzymania budowy kopalni
Data dodania: 28 września 2009 — Kategoria: Wiadomości

Greenpeace gratuluje mieszkańcom Dolnego Śląska zatrzymania budowy kopalni

W niedzielnym referendum mieszkańcy gmin Kunice, Ruja, Ścinawa, Miłków, Spalona, Prochowice i Lubin, na Dolnym Śląsku zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się przeciwko budowie kolejnej kopalni węgla brunatnego ze złoża Legnica. Przeciwnych tej inwestycji było 93% mieszkańców. Oznacza to że nie będzie można rozpocząć planowanej inwestycji, która zakładała wydobycie ok. 4 miliardów ton węgla brunatnego. W związku z decyzją społeczności lokalnej część największego w Europie złoża węgla brunatnego pozostanie nienaruszona.

„Gratulujemy mieszkańcom sześciu gmin odrzucenia pomysłu budowy kopalni. Jej budowa oznaczałaby nie tylko nieodwracalne zniszczenie środowiska i wysiedlenia tysięcy mieszkańców ale i zwiększenie emisji gazów cieplarnianych. Spalenie olbrzymich pokładów węgla brunatnego doprowadziłoby do emisji miliardów ton CO2, na co nie możemy sobie pozwolić w czasie kryzysu klimatycznego. Polska ma wystarczające zasoby odnawialnych źródeł energii, żeby stopniowo odchodzić od węgla i całkowicie zrezygnować z budowy nowych kopalni odkrywkowych." - mówi Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii klimat i energia.

Referendum powinno być jasnym sygnałem dla Premiera, że Polacy nie zgadzają się na dalszą ekspansję węgla w Polsce. Projekty kolejnych kopalni będą spotykać się z masowym sprzeciwem ludzi, takim jak na Dolnym Śląsku. Mimo to rząd Premiera Tuska forsuje ustawę Prawo górnicze i geologiczne [1], która ma ułatwić budowę i eksploatację kopalni węgla w Polsce. Przyjęcie ustawy spowoduje, że kopalnie będzie można budować z całkowitym pominięciem woli samorządów, bez kontroli państwa, kosztem środowiska i praw obywatelskich. Ustawa m.in. zniesie prawa do własności nieruchomości i odbierze gminom możliwość decydowania o ich rozwoju.

„Niestety polski rząd zachowuje się tak jakby zmiany klimatu nie dotyczyły naszego kraju i zamiast wspierać masowe wdrażanie odnawialnych źródeł energii robi wszystko, abyśmy pozostali w erze kopalnej. Premier powinien wybrać dobro naszych obywateli i przyszłość planety, a nie interesy górnicze. Powinien wycofać ustawę Prawo górnicze i geologiczne z prac w sejmie i skoncentrować swój wysiłek na negocjacjach klimatycznych, których uwieńczeniem będzie Szczyt Klimatyczny w Kopenhadze. Na 60 dni przed tym wydarzeniem świat czeka na konkretne działania i solidarność w ratowaniu klimatu." - dodaje Zowsik.

Przypisy:
[1] Zapoznaj się ze stanowiskiem GP w sprawie projektu ustawy prawo górnicze i geologiczne tu:
http://www.greenpeace.org/raw/content/poland/press-centre/dokumenty-i-raporty/stanowisko-greenpeace-w-sprawi-2.pdf

 

 

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,4166.html
Ten artykul byl czytany 1103 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0