Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 76

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Miasto posiada rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych łączących poszczególne osiedla i będących częścią turystycznych szlaków rowerowych powiatu lubińskiego

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
WNP.PL
KGHM chce postawić na podziemną gazyfikację węgla
Data dodania: 01 grudnia 2009 — Kategoria: WNP

KGHM chce postawić na podziemną gazyfikację węgla
KGHM rozważa zagospodarowanie części złóż węgla brunatnego położonych na obszarach, w których firma posiada licencję na jego wydobycie. Mogłyby się to odbyć właśnie przy użyciu technologii podziemnej gazyfikacji, a powstały w ten sposób gaz wykorzystany zostałby na własne potrzeby koncernu, np. przy procesach metalurgicznych.

- Jeśli ten projekt sprawdzi się, to rozważymy wdrożenie go także na potrzeby produkcyjne - mówi Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM. - W sprawie gazyfikacji zbieramy bogate doświadczenia chińskie, ale także z innych państw: Kanady, Australii, USA oraz krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Być może pomogą one nam we wdrożeniu tej metody na polskich złożach węgla - dodaje prezes koncernu.

Na zaproszenie KGHM Polska Miedź SA z tygodniową wizyta w Polsce przebywa profesor Liang Jie z Chińskiego Uniwersytetu Górnictwa i Technologii (China University of Mining and Technology), specjalista ds. podziemnej gazyfikacji węgla.

Chiny prowadzą obecnie zakrojony na największą na świecie skalę program podziemnej gazyfikacji węgla. Jest on realizowany od 20 lat m.in. w opuszczonych już kopalniach węgla. Profesor Liang Jie kierował budową pierwszej chińskiej szybowej instalacji podziemnego zgazowania węgla - jest to kopalniana stacja Xinwen Ezhuang w prowincji Shandong. Profesor i jego zespół przeprowadził w tym okresie liczne eksperymenty z zakresu procesu podziemnego zgazowania węgla kamiennego jak i brunatnego. Wśród jego osiągnięć jest także realizacja najnowszej przemysłowej instalacji w pokładzie węgla brunatnego koło Wulanchabu w Mongolii Wewnętrznej o wydajności 150 000 m sześć. gazu na dobę. Obecnie zespół pracuje nad uruchomieniem instalacji przemysłowej o wydajności 1 mln m sześć.

Gazyfikacja węgla to proces przemysłowy, który pozwala na produkcje gazu syntetycznego przez zamianę węgla w gaz w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury w obecności wody i powietrza. W przypadku gazyfikacji węgla pod ziemią polega on na wtłoczeniu do podziemnych pokładów dodatkowych ilości powietrza i wody i odprowadzeniu na powierzchnię produktów spalania. W wyniku chemicznej reakcji powstaje mieszanina gazów (H2, CO, CH2, CO2), która po oczyszczeniu i oddzieleniu składników niepalnych może być wykorzystana następnie jako surowiec lub paliwo na potrzeby różnych odbiorców np. elektrowni, zakładów przemysłowych. Za stosowaniem technologii podziemnej gazyfikacji przemawiają m.in. bardzo niski koszt wyprodukowanego tzw. syngazu w porównaniu z ceną gazu naturalnego, możliwość wykorzystania pokładów węgla, których wydobycie jest nieopłacalne ekonomicznie przy stosowaniu tradycyjnych metod. Ważnym czynnikiem - w świetle ostatnich katastrof górniczych - może być zmniejszenie wypadkowości (nie ma górników pod ziemią) oraz mniejsze zanieczyszczenie środowiska (popiół i składniki szkodliwe zostają pod powierzchnią). Należy zaznaczyć, że gaz pochodzący z podziemnej gazyfikacji węgla ma niższą wartość kaloryczną niż gaz naturalny. Specjaliści uważają jednak, że ten problem także będzie rozwiązany w ciągu najbliższych lat.

W Polsce w 2008 r. wydobyto 59,5 mln ton węgla brunatnego, a jego zasoby są oceniane na 13,5 mld ton. Zagospodarowane jest jednak jedynie 13 spośród 77 rozpoznanych złóż (dane: Państwowego Instytutu Geologicznego). W sprawy podziemnej gazyfikacji zaangażowane są również inne instytuty naukowe (Główny Instytut Górnictwa w Katowicach) i uczelnie polskie (Politechnika Śląska, AGH w Krakowie).

wnp (Marcin Szczepański)

Slowa kluczowe: kghm gazyfikacja wegiel kopalnia
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,4411.html
Ten artykul byl czytany 1293 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0