Sobota, 20 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 74

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Największy akademik UPWr otwarty po remoncie - europejski standard kwaterowanie studentów Największy akademik UP...
Po trwającym trzy lata kompleksowym remoncie, UPWr otwiera swój największy Dom Studencki „Arkę”. Na studentów czekają p... »KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...VII 1949 Powstanie parafii prawosławnej

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
WNP.PL
KGHM członkiem programu "Kopalnia Przyszłości"
Data dodania: 18 grudnia 2009 — Kategoria: WNP

KGHM członkiem programu

KGHM dołączył do europejskiego konsorcjum „Kopalnia Przyszłości" (Mine of the Future), którego celem jest określenie kierunków rozwoju górnictwa. Polski koncern w ramach programu wdraża najnowocześniejsze technologie wydobywcze - już za kilka miesięcy regularną pracę rozpocznie 80-tonowy kombajn przeznaczony do tzw. bezwybuchowego urabiania górotworu, czyli po prostu wyburzania skał.

Inni członkowie projektu prowadzą wydobycie surowców dzięki w pełni zautomatyzowanym maszynom, które są sterowane na powierzchni i nie wymagają obsługi przez człowieka pod ziemią.

- Problem zabezpieczenia społeczeństwa w surowce mineralne staje się coraz bardziej widoczny. Górnictwo podziemne musi być proekologiczne, co wiąże się mniejszą produkcją dwutlenku węgla, lepszym wykorzystaniem energii i bardziej efektywnym korzystaniem z surowców - mówi Göran Bäckblom z firmy Rock Tech Centre, która jest liderem konsorcjum Mine of the Future (współfinansowanego przez szwedzki rząd). Zdaniem Bäckbloma, aby sięgać po wystarczającą ilość surowców musimy schodzić głębiej pod ziemię, a to powoduje, że należy poszukiwać coraz to nowszych i bezpiecznych technologii, które muszą sprostać tak trudnym warunkom.
- Mamy przed sobą wiele problemów, które będzie trzeba rozwiązać w projekcie kopalni głębokiej. To m.in.: wysoka temperatura górotworu i duże ciśnienie skał, wentylacja wyrobisk, logistyka i transport rudy na powierzchnię, monitorowanie zachowania skał na dużych głębokościach. Wszystko to będzie uwzględnione w projekcie "Kopalnia Przyszłości", a jego wyniki będą mogły posłużyć w efektywnym opracowaniu własnego programu rozwojowego - mówi Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Firma zakończyła właśnie testy ważącego 80 ton kombajnu chodnikowego MH620 firmy Sandvik. Eksploatowany był on w południowej części kopalni Lubin, gdzie występują duże utrudnienia związane ze słabymi stropami. Testy w trudnym oddziale miały pokazać co trzeba poprawić, by maszyna była w pełni dostosowana do pracy w kopalniach Polskiej Miedzi.

Ostatnio podjęto decyzję o przetransportowaniu maszyny w rejon północny, gdzie będzie już wykorzystana do codziennej pracy. Przejazd trwał 23 godziny. Maszyna poruszała się ze średnią prędkości 300 m/h. Kombajn już za kilka miesięcy po zakończeniu prac przygotowawczych rozpocznie regularną pracę.

Pozostali członkowie konsorcjum, tacy jak szwedzka firma LKAB, prowadzą inne projekty wdrażania nowoczesnych technologii. W szwedzkiej Kirunie wydobywanie rudy żelaza odbywa się bez udziału człowieka pod ziemią. Kombajny są sterowane przy pomocy pilota w centrum kontroli na powierzchni, a urządzenia te są często obsługiwane przez kobiety.
- Chcemy rozwiązać problem jak uczynić górnictwo branżą bardziej atrakcyjną. Nigdy bowiem nie będziemy w stanie zachęcić do pracy w kopalni młodych ludzi, jeśli nie będzie pewności, że górnictwo jest zawodem bezpiecznym. Trzeba zmienić podejście, gdyż wiele osób myśli, że to branża wciąż zacofana, słaba technologicznie, co nie jest prawdą. W górnictwie występuje coraz więcej rozwiązać hi-tech czy IT. Jeśli schodzimy coraz głębiej to musimy się zastanowić nad sytuacją: może mniej górników na dole, więcej automatyzacji, zdalnego sterowania operacjami górniczymi - mówi Göran Bäckblom z Rock Tech Centre.

wnp.pl (Marcin Szczepański)

Slowa kluczowe: kghm kopalnia przyszlosci program
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,4442.html
Ten artykul byl czytany 1289 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0