
Sieć kin Helios zaprasza na przejmujący i bardzo aktualny dramat Agnieszki Holland – „Zielona granica”. Scenariusz został zains... »

Policjanci z Lubina zatrzymali 50-latka podejrzanego o wywołanie fałszywego alarmu. Mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy 112 i poinformował o rz... »

Zakłady Górnicze Lubin obchodzą jubileusz 55-lecia – to pierwsza i najstarsza kopalnia KGHM, która otworzyła drogę do najwięk... »

Nauka pływania, gimnastyka, zajęcia nordic walking – niemal tysiąc osób już jesienią będzie mogło skorzystać z szerokiej oferty zaję... »







Data dodania: 19 sierpnia 2011 — Kategoria: Wiadomości

Nie myśl, co Świat może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla niego! Nadchodzi Czwarta Rewolucja! Rewolucja, od której nie można już uciec. Ziemia straci energię, jeśli szybko i globalnie nie zacznie wykorzystywać odnawialnych źródeł. Pionierzy alarmuję: spójrzcie na Nas i bierzcie przykład, bo inaczej okryje nas ciemność. Chcesz to zobaczyć? 2 września, po raz pierwszy na Dolnym Śląsku wyemitowany zostanie głośny film „Czwarta rewolucja". Seans jest bezpłatny, ponieważ odbywa się w ramach międzynarodowej konferencji, nad którą patronat objął szef parlamentu europejskiego, Jerzy Buzek. Przyjdź i przekonaj się, jak wyglądać będą radykalne zmiany.
Dymiące kominy, śmierdzące spaliny, wojny o ropę. Tak w tej chwili wygląda rynek energetyczny na świecie. Według naukowców w dotychczasowy sposób energię będziemy mogli produkować jeszcze tylko przez 30 lat. Potem skończą się złoża. Właśnie dlatego już w tej chwili, w formie stabilnego zabezpieczenia i przede wszystkim tańszej alternatywy Świat przechodzi na odnawialne źródła energii. Jeszcze kilka dekad temu wątek ten był traktowany jak wizjonerski, dzisiaj mnożą się dobre przykłady wykorzystania naturalnych i stale odradzających się źródeł. Dzisiaj co raz głośniej mówi się o Czwartej Rewolucji!
Rewolucje są możliwe
Pierwsza rewolucja przemysłowa nastała pod koniec XVIII w., dzięki wynalazkom technicznym, takim jak maszyna parowa. Energia wytwarzana głównie z węgla, sprzyjała rozwojowi industrializacji. Na przełomie XIX i XX w. doszło do drugiej rewolucji. Żarówka, silnik spalinowy, silnik, gazowy, metoda rafinacji ropy naftowej - to nowe wynalazki. Węgiel zaczął tracić na znaczeniu, wypierała go łatwiejsza w transporcie i bardziej kaloryczna ropa naftowa. Połowa XX w. to kolejna rewolucja, która wykorzystała nowe osiągnięcia naukowo-techniczne: układy scalone, biotechnologię, światłowody i energię atomową. Elektronika opanowała przemysł. I kiedy wydawało się, że lepiej już być nie może - Świat opanowuje Czwarta Rewolucja. Jesteśmy właśnie jej świadkami!
Teraz czas na czwartą rewolucję
Dlaczego? To proste. Konwencjonalne źródła energii takie jak węgiel, czy ropa kończą się. Energia atomowa jest niebezpieczna i droga. Aby rozwój ludzkości mógł postępować, musimy przejść na tańsze i odnawialne źródła energii. Pierwsza rewolucja przemysłowa umożliwiła rozwój transportu. Dzięki dokonaniom drugiej rewolucji polepszył się komfort życia ludzi (wreszcie mieliśmy w domu elektryczność, telefony, żarówki i odkurzacze). Trzecia rewolucja spowodowała powszechną komputeryzację automatyzację procesów pracy, udoskonalenie środków telekomunikacji i transportu. Co będzie nas czekać po tym, jak czwarta rewolucja się dokona? Kto wie? Być może spełnią się kolejne marzenia naukowców...
Film-przesłanie
Realizację tej wizji pokazuje „Czwarta rewolucja", film wyjątkowy - pierwszy obraz, który przedstawia optymistyczne wyjście dla dokonujących się zmian klimatycznych, dla kończących się konwencjonalnych źródeł energii. Pokazuje elektrownie słoneczne i wiatrowe podłączone w wielkie elektrownie. Pokazuje energię czerpaną z wody i ze źródeł geotermalnych. Przede wszystkim prezentuje konkretne przykłady. Reżyser tego dokumentalnego dzieła, Carl-A. Fechner, zaangażował do produkcji autorytety z różnych zakątków świata. Poznajemy naukowców, laureatów nagrody Nobla, ludzi polityki, biznesu i show biznesu, m.in. żonę Micka Jacgera. Obywatele Niemiec, Danii, Mali, a nawet Bangladeszu udowadniają, że Ziemia daje nam ogromne możliwości. Jedynym utrudnieniem z korzystania z nich jest brak świadomości o alternatywach. Tymczasem dzięki filmowi „Czwarta Rewolucja" zwiedzamy najbardziej wydajny biurowiec w Niemczech, który produkuje więcej energii niż jej zużywa. Dowiadujemy się również, jak energia naturalna może rozświetlić przyszłość mieszkańców Mali lub Bangladeszu. - Wszystko jest możliwe, trzeba jednak zmienić podejście do tematu i przekonać się, że Odnawialne Źródła Energii to już nie szalony pomysł grupy naukowców, ale z powodzeniem wykorzystywana praktyka - przekonuje Bartosz Miara ze Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość.
2 września Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość organizuje we Wrocławiu Międzynarodową Konferencję „Autonomia Energetyczna", na którą zaproszeni zostali uczestnicy z Polski i ze Świata. Patronat honorowy nad konferencją objął szef Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek oraz Rafał Jurkowlaniec, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Sympozjum będzie prezentacją przykładów zastosowania Energii Odnawialnej na przykładzie samodzielnego domu, ale także sieci domów, czyli osiedla, miasta i całego regionu. - Poza „rozmowami na szczycie" zależy nam również na promowaniu wśród mieszkańców idei zastosowania energii odnawialnej, ponieważ tak naprawdę każdy z nas we własnym zakresie może stać się samowystarczalny energetycznie. Właśnie dlatego zorganizowaliśmy nieodpłatnie seans dla wszystkich chętnych - tłumaczy Ewelina Zielińska, Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość.
Konferencja i emisja filmu odbędą się 2 września we Wrocławiu w hotelu SOFITEL przy ulicy. Św. Mikołaja 67.
- Do wspólnego i bezpłatnego oglądania filmu, który zdobył sobie popularność na całym Świecie zapraszamy wszystkich na godzinę 14.30 - zaprasza Bartosz Miara.
Wszystkie komentarze umieszczane przez uŃytkownikŃw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzajÂących.



