Czwartek, 28 marca 2024 r.   Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 67

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Najpierw ukradł taksówkę a później szalał nią po mieście doprowadzając do kolizji Najpierw ukradł taksów...
30-letni mieszkaniec gminy Ścinawa, ukradł spod jednego z lubińskich serwisów samochodowych taksówkę, która była w naprawie,... »Wielkanocne śniadanie tuż za rogiem! Jak uniknąć przejedzenia przy świątecznym stole? Wielkanocne śniadanie ...
Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań rodzinnych i tradycyjnych potraw, które często stają się centrum uwagi podczas wspólnyc... »O jajach - nie tylko naukowo O jajach - nie tylko n...
Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa UPWr, o tym, dlaczego jaja powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, kt&oacu... »Statystycznie dłuższe życie Statystycznie dłuższe ...
Tablice trwania życia są, co roku publikowane przez GUS. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...11.07.1994 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Tadeusz Maćkała a wiceprezydentami Dariusz Milka i Mirosław Gojdź

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
W obronie budynku dworca PKP
Data dodania: 02 lutego 2012 — Kategoria: Wiadomości

W obronie budynku dworca PKP

Kolejny list w sprawie wpisania budynku dworca PKP na listę zabytków wystosowali radni Porozumienia Samorządowego, kierując się opinią i wnioskami mieszkańców Lubina. List skierowany jest do konserwatora zabytków Andrzeja Kubika.

Lubin jest miastem młodym, związanym z przemysłem wydobywczym i znaną wszystkim miedziową spółką. Odkrycie złóż miedzi przyczyniło się do zmiany naszego miasta wytyczyło kierunki rozwoju, oraz wywarło znaczny wpływ na tworzenie nowego środowiska społecznego.

Pomimo ogromnych zmian w strukturze społecznej i wymieszaniu kultur, wśród mieszkańców pozostało wielu, dla których tożsamość lokalna i kilkusetletnia spuścizna historyczna jest ważna, niezbędna do właściwego rozwoju,
którą należy pielęgnować i łączyć z teraźniejszością i nowoczesnością.

Jako Radni Rady Miejskiej w Lubinie, jesteśmy zaniepokojeni planami Prezydenta Lubina związanymi z wyburzeniem budynku dworca kolejowego, którego historia sięga połowy XIX wieku, wpisującego się architektonicznie w zabytkową część naszego miasta - ulicę Odrodzenia. Lubin nie posiada zbyt wiele obiektów zabytkowych. Te które pozostały, możemy dumnie nazywać "niemymi świadkami naszej przeszłości". Do nich chcielibyśmy w przyszłości zaliczać również budynek naszego dworca PKP.

Jesteśmy przekonani, iż najgorszym co mogłoby się stać, jest wyburzenie budynku dworca. Otrzymaliśmy wiele sygnałów od środowisk lokalnych oraz zwykłych obywateli miasta Lubina z prośbą o podjęcie działań mających na celu ochronę pozostałości naszego dziedzictwa kulturowego. Budowa projektowanego w tym miejscu węzła przesiadkowego w naszej ocenienie nie koliduje z istniejącym budynkiem dworca, który po odrestaurowaniu może stanowić jego główny element łączący historię z teraźniejszością.

Zwracamy się do Pana z wnioskiem o wpisanie budynku dworca kolejowego w Lubinie na listę zabytków i objęcie go ochroną konserwatorską. Wpisanie obiektu na listę zabytków będzie miało także znaczenie praktyczne, gdyż umożliwi staranie się o pozyskanie środków finansowych z funduszy celowych na jego renowację.

Pod listem podpisało się czworo radnych Porozumienia Samorządowego.

Podobne pisma do konserwatora zabytków wystosowało już Stowarzyszenie Twórców Kultury, Towarzystwo Miłośników Ziemii Lubińskiej, Stowarzyszenie Nowy Lubin oraz Porozumienie Samorządowe.

Przypomnijmy, że Prezydent Lubina zamierza wyburzyć dworzec PKP, a w tym miejscu ma powstać zajezdnia dla autobusów, busów i taksówek, czyli tzw. centrum przesiadkowe.

Sam pomysł Prezydenta Lubina o wyburzeniu dziś szpetnego, co do tego nie ma dwóch zdań, budynku dworca PKP, rozpętał burzę. Ludzie oburzyli się i zatroskali o ginące zabytki Lubina. Takie przykłady można niestety mnożyć- choćby budynki dawnej Cesarskiej Poczty Konnej (patrz: http://lubin-nasza-przyszloscia.blog.onet.pl/Szlakiem-Cesarskiej-Poczty-Kon,2,ID421987980,n), rozsypująca się w pył średniowieczna baszta „bluszczowa" w parku Kopernika, strasząca ponurą bryłą z pustymi oczodołami okien dawna fabryka DEFiLu, sypią się w pył zabytkowe kamienice przy ul. I Maja.

 Jest wiele sugestii, że obiekt ten powinien pełnić swoją dawną funkcję, jednak ze względu na niedawną likwidację połączenia kolejowego obiekt wymaga natychmiastowej gruntownej renowacji (najlepiej przy przywróceniu pierwotnego wyglądu) przy odpowiedniej adaptacji. Bardzo dobra lokalizacja budynku dworca PKP sprzyja różnorodnym formom wykorzystania obiektu (np. cele kulturalne (muzeum) - gastronomiczne - kawiarnia, poczekalnia dla Centrum Przesiadkowego  itp.).

Zdjęcie pochodzi z portalu www.lueben-damals.de

/ros/

Slowa kluczowe: lubin dworzec PKP
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,7255.html
Ten artykul byl czytany 1603 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0