
Dzisiaj, 31 stycznia 2023 roku, od wczesnych godzin porannych, policjanci ruchu drogowego lubińskiej komendy, prowadzą wzmożone działania pn. &bd... »

NOCNE MARATONY FILMOWE zapraszają na alternatywny dla różowego, walentynkowego kiczu NIEROMANTYCZNY MARATON GROZY z czterema przerażającym... »

Styczeń to doskonały czas na podsumowanie poprzedniego roku. W 2022 r. Urząd Transportu Kolejowego, który realizuje Kampanię Kolejowe ABC ... »

3.02 Piątek 14:15, 16:00 > Mumie > Hiszp > / sk 17:45 > Pimi z Krainy Tygrysów > Wło / sk 19:30 > Masz ci los! &ndash... »







Data dodania: 14 lutego 2012 — Kategoria: Wiadomości

W dniach 5- 8 lutego br., na zaproszenie Stowarzyszenia Austria - Poland Cooperation (APC) w organizacji, gospodarze gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa i Prochowice (woj. dolnośląskie) wraz z grupą towarzyszących im radnych wzięli udział w wyjeździe studyjnym do miejscowości Güssing i Mureck (regiony: Burgenland i Styria w Austrii).
8 lutego 2012 r. podczas spotkania w Ambasadzie RP w Wiedniu w obecności Radcy Handlowego Ambasady pana Jerzego Jędrzejewskiego miało miejsce uroczyste podpisanie deklaracji przystąpienia do APC przez ww. gminy. Deklarację jako członkowie założyciele podpisali Irena Rogowska - Wójt Gminy Lubin, Alicja Sielicka - Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice, Zdzisław Tersa - Wójt Gminy Kunice, Robert Chruściel-Wójt Gminy Ruja, Waldemar Kwaśny-Wójt Gminy Miłkowice oraz Andrzej Holdenmajer - Burmistrz Miasta i Gminy Ścinawa.
Stowarzyszenie Austria - Poland Cooperation (APC) będzie mieć na celu rozwijanie wielopłaszczyznowej współpracy polsko - austriackiej tworzącej bazę do realizacji projektów we wszystkich obszarach gospodarki, szczególnie zaś w zakresie energii odnawialnych, gospodarki odpadami, infrastruktury komunalnej oraz rozwoju turystyki.
Członkami APC będą m.in. austriackie i polskie jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje wspierające rozwój gospodarczy jak np. Austriacka Federalna Izba Gospodarcza. Przedsięwzięcie spotkało się z życzliwością i istotnym wsparciem ze strony Ambasad Austrii i Polski bowiem stanie się jeszcze jedną płaszczyzną porozumienia i zbliżenia między naszymi narodami, także na poziomie lokalnych samorządów.
Wcześniej samorządowcy z sześciu gmin regionu legnickiego zapoznali się z niezwykle interesującym modelem rozwoju gmin skierowanym na samowystarczalność energetyczną jaki z powodzeniem, od blisko 20 lat, wdrażany jest w Güssing i Mureck.
Program wizyty studyjnej obejmował m.in: przegląd najnowszych technologii z sektora odnawialnych źródeł energii, funkcjonowanie przedsiębiorstw wykorzystujących OZE, warsztaty teoretyczne połączone z wizytami w poszczególnych obiektach funkcjonujących w oparciu o odnawialne źródła energii, informację na temat stosowanych w Austrii kluczowych technologii wykorzystujących m.in. biomasę i biogaz oraz geotermię i fotowoltaikę.
Szczególnie interesujące w ocenie samorządowców były instalacje na biomasę wykorzystywane do: ogrzewania budynków, produkcji energii elektrycznej oraz wytwarzania biopaliw (biodiesel). Rozwiązania technologiczne zastosowane w obu austriackich gminach umożliwiły im osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej w oparciu o lokalne i co najważniejsze odnawialne źródła energii. Gminy te zaspokajają w 100 % swoje potrzeby energetyczne sprzedając po korzystnych cenach olbrzymie nadwyżki taniej energii do sieci krajowej. Model rozwojowy na jaki zdecydowali się mieszkańcy obu regionów stał się podstawą ich dynamicznego rozwoju i wysokiego obecnie poziomu życia. Bezrobocie dzięki inwestycjom w OZE w gminie Güssing wynosi zaledwie ok. 4 % !. Dzięki współpracy w ramach APC i pomocy Europäisches Zentrum für Erneuerbare Energie (Europejskie Centrum Energii Odnawialnych) w Güssing, samorządowcy zamierzają przenieść gotowe rozwiązania na grunt swoich gmin wskazując jednocześnie, że rozwój z udziałem naturalnych i co istotne odnawialnych źródeł energii, jakich przecież lokalnie jest pod dostatkiem, może być realną alternatywą dla modelu energetycznego opartego o nieodnawialne surowce kopalne, w tym właśnie węgiel brunatny. Po raz kolejny reprezentanci gmin naocznie przekonali się, że istnieje i co najważniejsze doskonale działa inna droga rozwoju - o niebo bardziej przyjazna i nowoczesna niż proponowana na siłę, wbrew woli społecznej, dewastująca środowisko oraz zasoby materialne i społeczne odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego.
Informacja prasowa
Wszystkie komentarze umieszczane przez uŃytkownikŃw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzajÂących.



