Środa, 01 luty 2023 r.   Imieniny: Brygidy, Ignacego, Renaty
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 39

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Działania Policji na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego Działania Policji na r...
Dzisiaj, 31 stycznia 2023 roku, od wczesnych godzin porannych, policjanci ruchu drogowego lubińskiej komendy, prowadzą wzmożone działania pn. &bd... »NIEROMANTYCZNY MARATON GROZY NIEROMANTYCZNY MARATON...
NOCNE MARATONY FILMOWE zapraszają na alternatywny dla różowego, walentynkowego kiczu NIEROMANTYCZNY MARATON GROZY z czterema przerażającym... »Kampania edukacyjna, która dociera do każdego! Sprawdź wyniki Kampanii Kolejowe ABC II w 2022 r. Kampania edukacyjna, k...
Styczeń to doskonały czas na podsumowanie poprzedniego roku. W 2022 r. Urząd Transportu Kolejowego, który realizuje Kampanię Kolejowe ABC ... »Repertuar Kina Muza w Lubinie (03.02 – 09.02.2023) Repertuar Kina Muza w ...
3.02 Piątek 14:15, 16:00 > Mumie > Hiszp > / sk 17:45 > Pimi z Krainy Tygrysów > Wło / sk 19:30 > Masz ci los! &ndash... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18.06.2002r. Nagrodę Miasta Lubina otrzymała Barbara Danek (opiekunka dziecięcego zespołu „GWARKOWIE”) - czek na kwotę 12 000 zł

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Wójtowie i Burmistrzowie gmin zagrożonych odkrywką z wizytą w Austrii
Data dodania: 14 lutego 2012 — Kategoria: Wiadomości

Wójtowie i Burmistrzowie gmin zagrożonych odkrywką z wizytą w Austrii

W dniach 5- 8 lutego br., na zaproszenie Stowarzyszenia Austria - Poland Cooperation (APC) w organizacji, gospodarze gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa i Prochowice (woj. dolnośląskie) wraz z grupą towarzyszących im radnych wzięli udział w wyjeździe studyjnym do miejscowości Güssing i Mureck (regiony: Burgenland i Styria w Austrii).

8 lutego 2012 r. podczas spotkania w Ambasadzie RP w Wiedniu w obecności Radcy Handlowego Ambasady pana Jerzego Jędrzejewskiego miało miejsce uroczyste podpisanie deklaracji przystąpienia do APC przez ww. gminy. Deklarację jako członkowie założyciele podpisali Irena Rogowska - Wójt Gminy Lubin, Alicja Sielicka - Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice, Zdzisław Tersa - Wójt Gminy Kunice, Robert Chruściel-Wójt Gminy Ruja, Waldemar Kwaśny-Wójt Gminy Miłkowice oraz Andrzej Holdenmajer - Burmistrz Miasta i Gminy Ścinawa.

Stowarzyszenie Austria - Poland Cooperation (APC) będzie mieć na celu rozwijanie wielopłaszczyznowej współpracy polsko - austriackiej tworzącej bazę do realizacji projektów we wszystkich obszarach gospodarki, szczególnie zaś w zakresie energii odnawialnych, gospodarki odpadami, infrastruktury komunalnej oraz rozwoju turystyki.
Członkami APC będą m.in. austriackie i polskie jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje wspierające rozwój gospodarczy jak np. Austriacka Federalna Izba Gospodarcza. Przedsięwzięcie spotkało się z życzliwością i istotnym wsparciem ze strony Ambasad Austrii i Polski bowiem stanie się jeszcze jedną płaszczyzną porozumienia i zbliżenia między naszymi narodami, także na poziomie lokalnych samorządów.

Wcześniej samorządowcy z sześciu gmin regionu legnickiego zapoznali się z niezwykle interesującym modelem rozwoju gmin skierowanym na samowystarczalność energetyczną jaki z powodzeniem, od blisko 20 lat, wdrażany jest w Güssing i Mureck.


Program wizyty studyjnej obejmował m.in: przegląd najnowszych technologii z sektora odnawialnych źródeł energii, funkcjonowanie przedsiębiorstw wykorzystujących OZE, warsztaty teoretyczne połączone z wizytami w poszczególnych obiektach funkcjonujących w oparciu o odnawialne źródła energii, informację na temat stosowanych w Austrii kluczowych technologii wykorzystujących m.in. biomasę i biogaz oraz geotermię i fotowoltaikę.
Szczególnie interesujące w ocenie samorządowców były instalacje na biomasę wykorzystywane do: ogrzewania budynków, produkcji energii elektrycznej oraz wytwarzania biopaliw (biodiesel). Rozwiązania technologiczne zastosowane w obu austriackich gminach umożliwiły im osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej w oparciu o lokalne i co najważniejsze odnawialne źródła energii. Gminy te zaspokajają w 100 % swoje potrzeby energetyczne sprzedając po korzystnych cenach olbrzymie nadwyżki taniej energii do sieci krajowej. Model rozwojowy na jaki zdecydowali się mieszkańcy obu regionów stał się podstawą ich dynamicznego rozwoju i wysokiego obecnie poziomu życia. Bezrobocie dzięki inwestycjom w OZE w gminie Güssing wynosi zaledwie ok. 4 % !. Dzięki współpracy w ramach APC i pomocy Europäisches Zentrum für Erneuerbare Energie (Europejskie Centrum Energii Odnawialnych) w Güssing, samorządowcy zamierzają przenieść gotowe rozwiązania na grunt swoich gmin wskazując jednocześnie, że rozwój z udziałem naturalnych i co istotne odnawialnych źródeł energii, jakich przecież lokalnie jest pod dostatkiem, może być realną alternatywą dla modelu energetycznego opartego o nieodnawialne surowce kopalne, w tym właśnie węgiel brunatny. Po raz kolejny reprezentanci gmin naocznie przekonali się, że istnieje i co najważniejsze doskonale działa inna droga rozwoju - o niebo bardziej przyjazna i nowoczesna niż proponowana na siłę, wbrew woli społecznej, dewastująca środowisko oraz zasoby materialne i społeczne odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego.

Informacja prasowa

Slowa kluczowe: lubin deklaracja odkrywka
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,7334.html
Ten artykul byl czytany 1746 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0