Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 88

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1995 Lubin otrzymał nagrodę i tytuł "Miasta bez barier"

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Gra o studenta na uczelniach wyższych rozpoczęta!
Data dodania: 12 czerwca 2012 — Kategoria: Wiadomości

Gra o studenta na uczelniach wyższych rozpoczęta!

Maj i czerwiec to „gorączkowy" okres na uczelniach wyższych, bowiem wówczas rozpoczyna się rekrutacja, która trwa na większości uczelniach do połowy września. To także w tym czasie - zwłaszcza w połowie czerwca - przybiera ona jeszcze bardziej na intensywności. Jest to czas, w którym wszystkie uczelnie starają się prześcigać w „grze o studenta". Jedni oferują niższe czesne, kolejni wiele różnicowych specjalności, a jeszcze inni stawiają na znane nazwiska. Jak wygrać tę walkę? Na jakich zasadach powinna ona przebiegać? Jak zachęcić studentów, aby do nas przyszli? Odpowiedź, jest bardzo prosta - nie wiadomo!

„Grę o studenta" można porównać do zawodów sportowych, czyli nigdy nie wiadomo, kto zwycięży, a kto przegra. Nawet najmocniejsi potrafią odpaść w przebiegach, a Ci „najmniej ważni" mogą w konsekwencji okazać się czarnym koniem wyścigowym.

Odwieczny dylemat - studia humanistyczne czy techniczne?

Jak pokazują badania przeprowadzonego w 2010 roku przez organizację Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich), wówczas zdecydowanie więcej osób wybierało kierunki humanistyczne, niż techniczne.

Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) z 2010 roku, w Polsce studenci kształceni byli na ponad 200 kierunkach. Z czego kierunki administracyjno-ekonomiczne stanowiły 23%, kierunki społeczne - 13,9% a prawnicze - 3,1%. Jednak, to co warte podkreślenia to fakt, że już wówczas - w porównaniu do poprzednich lat -  zaobserwowano wzrost zainteresowania studiami technicznymi na poziomie nawet 30%. Tendencja ta się utrzymuje.

- Od kilku lat widzimy duży wzrost zainteresowaniem naszymi kierunkami technicznymi, tj. Górnictwem i Geologią oraz Zarządzaniem i Inżynierią Produkcji - przyznaje Maria Paszkowska, Wicekanclerz Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie. - Możemy wnioskować, że wynika to z zapotrzebowania rynku pracy oraz potencjału jaki drzemie w tym obszarze. Jednak nie narzekamy też na kierunki społeczne, w tym Pedagogikę, a także Zarządzanie. Choć trzeba przyznać, że uczestnicząc w ostatnim okresie, w licznych targach edukacyjnych i zawodowych, najwięcej zapytań mieliśmy właśnie o kierunki techniczne. Identycznie to wygląda podczas rekrutacji w bieżącym roku akademicki. W przeciągu pierwszych tygodni rekrutacji (od momenty rozpoczęcia, tj. 14 maja), zapytania właśnie dotyczyły kierunków technicznych - podsumowuje Wicekanclerz UZZM.

Potwierdzają to również dane resortu nauki, dotyczących rekrutacji w roku akademickim 2010/2011... Otóż, pierwszy raz od lat więcej kandydatów na każde wolne miejsce było na politechnikach (średnio 3,9 osób ) niż na uniwersytetach (3,5).

Wymogi rynku pracy

Z czego może to wynikać? Tak jak twierdzi Wicekanclerz lubińskiej Uczelni, jest to podyktowane wymogami rynku pracy i wieloma już specjalistami w obszarze humanistycznym. Ponadto, jak wskazują  badania przeprowadzone przez pracodawców RP, często „ukończenie kierunku humanistycznego nie gwarantuje znalezienia zatrudnienia i osiągnięcia sukcesu na rynku pracy. Zła struktura podaży kierunków kształcenia na uczelniach wyższych powoduje de facto kształcenie potencjalnych bezrobotnych".

Jak temu zaradzić? Co zrobić by nie kształcić bezrobotnych? Jakie kroki mogą poczynić uczelnie wyższe, aby sprostać wymogom rynku?

Konwent UZZM

Dobrym przykładem jest Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego w Lubinie, która wychodzi naprzeciw wymogom rynku pracy. W jej murach od 2011 roku funkcjonuje Konwent, czyli ciało opiniodawczo-doradcze skupiające przedstawicieli największych renomowanych firm z Regionu, a także instytucji i organizacji pro-biznesowych.

- Celem i zadaniem Konwentu jest doradztwo w zakresie ogólnych kierunków działalności i rozwoju Uczelni, wskazywanie kierunków współpracy z organizacjami gospodarczymi i samorządowymi, jak również doradztwo w zakresie tworzenia nowatorskich programów studiów,  wdrażania nowych kierunków i specjalności kształcenia na lubińskiej Uczelni - wymienia Bogusław Szyszka, Przewodniczący Konwentu Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie. - Chcemy by nasi absolwenci opuszczając mury UZZM, byli właściwie przygotowani do wymogów rynku pracy a Pracodawcy z naszego Regionu mieli odpowiednich pracowników, którzy sprostają ich wymaganiom. Dlatego też, jako Konwent, chcemy tworzyć forum wymiany myśli i doświadczeń dla zacieśniania związków Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie ze Środowiskiem Lokalnym. - podsumowuje Przewodniczący.

Jak przyznaje Bogusław Szyszka, dzięki współpracy Uczelni i Środowiska Lokalnego, studenci, a w efekcie absolwenci, będą dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy by łatwiej znaleźć pracę w naszym Regionie. Natomiast Pracodawcy zdobędą kadrę na najwyższym poziomie, która będzie odpowiadać im zapotrzebowaniom, a to za sprawą ich realnego wpływu na ofertę kształcenia Uczelni.

Meta, kto wygra?

Jak widać, jednej recepty na sukces nie ma.... Niegdyś to uniwersytety były tymi tzw. „białymi końmi" w wyścigach o studentów, jednak już teraz powoli opadają z sił i stają w szranki z politechnikami (czyt. „czarnymi końmi").  Tak więc, tak jak w sporcie, tak i w edukacji, nie ma reguły kto wygrywa a kto przegrywa. Liczy się ciężka praca, potencjał, dopasowanie oferty kształcenia do wymogów rynku pracy oraz „to coś", co będzie rzutować na wygranej danej uczelni wyższej.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,8173.html
Ten artykul byl czytany 1366 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0