
W ubiegy pitek, 18 kwietnia, lubiscy policjanci zajmujcy si zwalczaniem przestpczoci gospodarczej wraz z funkcjonariuszami Dolnolskiego ... »

Dziki zaangaowaniu i determinacji policjantów wydziau prewencji lubiskiej komendy, udao si uratowa 34-letniego mczyzn, któ... »

Pierwszy raz od 10 lat Klub Sympatyków Kolei we Wrocawiu organizuje przejazd historycznym pocigiem do “stolicy pary” w Wie... »

Gorcy koniec kwietnia dostarczy kinomanom wielu pozytywnych emocji. Na wielkich ekranach zagoszcz dwie najnowsze animacje: „Hitpig. wini... »






Data dodania: 16 lipca 2024 — Kategoria: Wiadomoci

BLIK – bezpieczny rodek patnoci. Szybko mona nim zapaci, ale równie szybko mona straci pienidze – kiedy jestemy nierozwani i pochopnie podejmujemy decyzje za co i komu pacimy. Poniej kilka istotnych zasad, których stosowanie uchroni nas od oszustów, którzy czyhaj na nasz gotówk.
Oszustwo na BLIK polega na wyudzeniu kodu do patnoci, najczciej z wykorzystaniem komunikatorów, bd kont w serwisach spoecznociowych. Z potencjaln ofiar kontaktuje si oszust i podszywajc si pod czonka rodziny lub znajomego prosi o piln poyczk. Aby zrealizowa swój cel namawia do wygenerowania kodu patnoci telefonem, a nastpnie przesania go „znajomemu”.
Oszuci maj kilka ju wypracowanych sposobów:
• Pilna poyczka – przestpca dokonuje wamania na konto w mediach spoecznociowych rodziny ofiary. Prosi o wygenerowanie kodu BLIK w zwizku z potrzeb nagej poyczki na niewielk kwot. Obiecuje, e zwróci dug za kilka dni. Oszust korzystajc z tosamoci bliskiej osoby sprawie, e nie dostrzegamy potrzeby dodatkowej weryfikacji osoby, która do nas pisze.
• Pracownik banku – z ofiar kontaktuje si rzekomy pracownik banku. Oszust przekazuje informacj, e wykryto prób zacignicia zobowizania na rachunek tej osoby. W celu potwierdzenia tosamo klienta, prosi o podanie informacji dotyczcych stanu rachunku, wysokoci zgromadzonych rodków itd. Ofiara niczego nie podejrzewajc, udziela danych informacji. W kolejnym kroku przestpca prosi o wygenerowanie kodu BLIK, który pomoe w zdemaskowaniu oszusta. Kod ten wykorzystany jest do pobrania pienidzy z bankomatu.
• Zgubienie lub kradzie portfela – przestpca kontaktuje si z ofiar i przekonuje, e zgubi portfel lub zosta mu on skradziony a potrzebuje gotówki. Przekonuje, e sprawa jest pilna, bo musi za co zapaci. W takich okolicznociach, gdy w gr wchodz emocje i trzeba szybko dziaa, ofiara nie weryfikuje okolicznoci ani tosamoci osoby kontaktujcej si z ni.
• Zakup na OLX – ofiara wystawia na OLX produkt do sprzeday i dostaje w aplikacji WhatsApp wiadomo od potencjalnego klienta. Pisze on, e jest zainteresowany i chciaby kupi ten produkt przez InPost. Ofiara odpisuje wic, e nie ma problemu i po chwili otrzymuje odpowied, e klient zaraz zapaci. Po kilku minutach przychodzi SMS od InPost z linkiem do potwierdzenia. Ofiara kilka w odnonik i przechodzi na stron firmy kurierskiej. Ale aby otrzyma pienidze, ofiara musi tylko wpisa dane karty bankowej, na któr wpyn rodki. W kolejnym oknie pojawia si ju tylko proba o wpisanie kodu BLIK i potwierdzenie wypaty.
Stosuj tych kilka zasad zanim przekaesz kod BLIK:
• Nigdy nie podawaj nikomu szczegóowych danych przez telefon, nawet kiedy to rzekomo bank ich wymaga.
• Jeli Twój znajomy nagle, niezapowiedzianie prosi Ci o kod BLIK za porednictwem komunikatora, najpierw zadzwo do niego i upewnij si, e to rzeczywicie z nim piszesz.
• Przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawd dwa razy, ile wynosi kwota i do kogo ona trafi.
• Upewnij si czy logujc si na stron bankowoci elektronicznej korzystasz z oryginalnej strony.
• Otwarte sieci Wi-Fi, m.in. w kawiarniach, dworcach, czytelniach to nie s odpowiednie kanay do logowania si przy ich uyciu wykorzystujc wraliwe dane.
• Nie otwieraj linków, które wysane zostay z nieznanych numerów.
• Stosuj dwuskadnikowe uwierzytelnienie kont spoecznociowych (2FA) – dziki niemu kada osoba próbujca zalogowa si na Twoje konto bdzie musiaa wprowadzi specjalny kod wysyany tylko na autoryzowany numer telefonu komórkowego.
Pamitaj! Kiedy kto prosi Ci o kod BLIK:
• Nie dziaaj pochopnie. Najlepiej zadzwo do tej osoby.
• Zawsze sprawdzaj, komu wysyasz kody do patnoci mobilnych.
Pamitaj, e jeeli sam nie podasz nieuprawnionej osobie hase ani kodów i waciwie zabezpieczasz swoje konto oraz smartfon, prawdopodobiestwo wyudzenia jest znikome.
asp. szt. Krzysztof Pawlik
zastpca Oficera Prasowego
KPP w Lubinie
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



