
W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i modziey na Dolnym lsku odbya si Wojewódzka Konferencja dla dyrektorów szkó i n... »

Karpacz ponownie wjecha na kolejow map Polski. W obecnoci mieszkaców i samorzdowców zorganizowano dzi pierwszy, oficjalny pr... »

Wynalazek naukowców z wrocawskiego instytutu ukasiewicz – PORT (Polski Orodek Rozwoju Technologii) moe zmieni dotychczasowy spo... »

Ubezpieczenia Spoecznego Rolników na kolonie letnie dla dzieci rolników, a 14. kolejnych – na pókolonie. Dzi... »






Data dodania: 19 lipca 2024 — Kategoria: Wiadomoci

Obnienie podatków, zwaszcza PIT-u, zuboyo w ostatnich latach budety polskich samorzdów, szczególnie duych miast. Nowy rzd po konsultacjach z jednostkami samorzdu terytorialnego przedstawi w poowie lipca projekt nowej ustawy, zgodnie z któr dochody miast, gmin, powiatów i województw miayby si opiera na udziale w dochodzie osób mieszkajcych i pracujcych na danym obszarze, a nie w samych podatkach od osób fizycznych i prawnych. W ten sposób zmiany w opodatkowaniu nie bd si przekada na wysoko wpywów do lokalnych budetów i uatwi planowanie inwestycji.
– Finanse samorzdów s niestabilne i zdewastowane dziaaniami w ramach tak zwanego Polskiego adu zmieniajcymi przede wszystkim system podatkowy, na którym oparta bya stabilno finansów samorzdowych. Jeli si ma kruche finanse, to nie mona planowa realizacji strategii inwestycyjnych. Dzisiaj waciwie wszystkie dochody biece przyporzdkowane s do wydatków biecych, a nadwyek operacyjnych, z których mogyby by finansowane inwestycje, jednostki maj mao – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Krzysztof uk, prezydent Lublina, przedstawiciel Unii Metropolii Polskich. – Idziemy wic po kredyty i poyczki, czyli chcemy korzysta z tego, co nam rynek finansowy oferuje, ale jest granica takiego modelu finansowania, poniewa ronie zaduenie, rosn koszty finansowe zwizane z obsug dugu i musimy wróci znowu do korekty po stronie dochodów, eby te wydatki biece i inwestycyjne realizowa. Ta korekta dochodów to uzgodniona z ministrem finansów nowa ustawa o dochodach jednostek samorzdu terytorialnego, która znajduje akceptacj strony samorzdowej.
Ministerstwo Finansów 15 lipca 2024 roku przedstawio propozycje zmian w finansowaniu jednostek samorzdu terytorialnego w dialogu z samorzdami i organizacjami zrzeszajcymi samorzdy. Wedug zaoe nowa ustawa ma wzmocni i ustabilizowa finanse wszystkich bez wyjtku samorzdów poprzez zwikszenie ich dochodów wasnych. Projekt zakada zmian podstawy naliczania dochodów JST z tytuu udziau w podatku PIT i CIT z podatku nalenego na dochody podatników, proponuje take zwikszenie bazy naliczania dochodów samorzdów z tytuu udziau w podatku PIT i CIT o kwoty dochodów z podatku zryczatowanego od przychodów ewidencjonowanych.
– Zmiana w finansowaniu jednostek samorzdu terytorialnego jest konieczna – podkrela Andrzej Porawski, dyrektor Biura Zwizku Miast Polskich. – Wikszo samorzdów w tym roku ma ujemn nadwyk operacyjn netto, czyli ma niezrównowaone budety w czci operacyjnej, ma wicej wydatków biecych ni dochodów biecych. Brakujca kwota w gminach w tym roku to jest 5 mld z, mimo wzrostów, które nastpiy w PIT i subwencji owiatowej, w zwizku z tym kondycja jest za. W tym roku trzeba by zwikszy subwencj rozwojow, która z definicji miaa równie rekompensowa ubytki, które powstay w midzyczasie, a od przyszego roku najlepiej, eby to dziaao ju po nowemu.
MF szacuje, e dochody JST po wprowadzeniu nowej ustawy wzrosn w 2025 roku o 16 mld z w stosunku do obowizujcego systemu, w którym skalkulowana jest ju na 2025 rok subwencja rozwojowa w wysokoci 3,5 mld z. Bd tym samym wysze o 35,2 mld z w stosunku do dochodów z roku 2024, a w perspektywie najbliszej dekady wzrosn o ponad 230 mld z. Resort zapewnia przy tym, e kady samorzd bdzie mia zagwarantowane wysze dochody ni obecnie. Nastpi ma jakociowa zmiana w strukturze dochodów budetów samorzdowych w postaci zasadniczego wzrostu poziomu dochodów wasnych – PIT dla JST wzronie z 88 mld z do 173 mld z, za z CIT z 23 mld z do prawie 30 mld z. Reforma ma take oznacza koniec subwencjonowania bogatych samorzdów. Bd one finansowane z dochodów wasnych pochodzcych ze swojego terenu, za subwencja ogólna z budetu bdzie miaa charakter uzupeniajcy. Istotnie zwiksz si take rodki na potrzeby rozwojowe JST – z poziomu 3,5 mld z do poziomu 8,6 md z, tj. o 245 proc.
– To podejcie nam gwarantuje, e jeli rzd bdzie chcia realizowa reformy podatkowe, to jest to niezalene od naszych udziaów w dochodach, bo podatek bdzie pobierany ju po odpisie na rzecz samorzdu – komentuje Krzysztof uk. – To jest pierwsza wana zmiana. Druga jest taka, e samorzdy bd miay opisane swoje potrzeby inwestycyjne i do tego dopasowan subwencj, mona j nazwa subwencj rozwojow, któr dodatkowo minister finansów bdzie przekazywa samorzdom.
Z przedstawionego pod koniec marca 2024 roku raportu Najwyszej Izby Kontroli oceniajcego wpyw zmian podatkowych przeprowadzonych w latach 2019–2022 na finanse samorzdów wynika, e pozycja finansowa i ustrojowa samorzdów zostaa w ich wyniku powanie nadszarpnita. Zmiany te, polegajce midzy innymi na obnieniu stawek podatkowych i wprowadzeniu zwolnie dla modych podatników, doprowadziy do znaczcego uszczuplenia dochodów wasnych JST, stawiajc pod znakiem zapytania ich finansow samodzielno oraz zdolno do realizacji zada publicznych – oceni NIK. Od 1 sierpnia 2019 roku osoby do 26. roku ycia zwolnione s z PIT, dwukrotnie obniono stawk podatku PIT (od padziernika 2019 roku z 18 proc. do 17 proc., a od lipca 2022 roku do 12 proc.), a take podwyszono kwot woln od podatku do 30 tys. z i drugi próg podatkowy do 120 tys. z od 1 stycznia 2022 roku.
NIK wskazuje, e o ile w 2018 roku tylko 57 JST (2 proc. wszystkich samorzdów) prognozowao deficyt operacyjny, o tyle w 2023 roku na taki krok zdecydowao si ju ponad 1600 JST (ponad 57 proc.). Izba podkrela, e w interesie samorzdów jest, aby jak najwiksz cz ich dochodów stanowiy dochody wasne, a jeli ju maj by to dochody transferowe, to lepiej, eby byy to dochody o charakterze subwencji ogólnej, a nie dotacji celowych. Szczególnie dyskryminowane byy due miasta, w których lokalne wadze czsto wywodziy si z innej opcji politycznej ni PiS i jego koalicjanci.
– Chocia cznie w sektorze samorzdowym obserwowano realny wzrost dochodów, to cz jednostek dowiadczya ich spadku. Problem ten dotyczy m.in. Warszawy, która mimo spadku dochodów bya konsekwentnie dyskryminowana lub wrcz pomijana przy podziale rodków dla samorzdów. Realne dochody spady take midzy innymi w Pocku, Biaymstoku, Lublinie, Rybniku i Siedlcach. Natomiast warto zauway, e tym czasie realne dochody Chema wzrosy rednio a o 1/3 – zwróci uwag NIK.
– Oczekiwania miast s takie, e przestanie si je okrada. W ostatnich latach odebrano samorzdom du cz PIT-u. PIT trafia gównie do miast, bo to jest taki podatek, który pac przede wszystkim mieszkacy miast. W zwizku z tym wszyscy stracili, bo kada gmina ma jaki udzia w PIT. S jednak tacy, którzy stracili troch z tego, co i tak mieli niewiele, a s tacy jak Warszawa, która stracia 3 mld z tylko w zeszym roku. Z tych ponad 3 mld z dostaa rekompensat, a jake, najwiksz w Polsce, 150 mln z, czyli nadal 3 mld z do tyu w jednym tylko roku. Nie mamy absolutnie nic przeciwko wspieraniu mniejszych gmin, wrcz przeciwnie, uwaamy, e one potrzebuj wsparcia, tylko niekoniecznie kosztem miast – deklaruje Andrzej Porawski.
Z wylicze zaprezentowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, e po planowanych w ustawie o dochodach jednostek samorzdu terytorialnego zmianach w przyszym roku wzrosn dochody wszystkich samorzdów (wzgldem zaplanowanych wczeniej), a w najwikszym stopniu wanie duych miast. W wypadku Warszawy bdzie to rónica niemal 1,25 mld z (przy zerowej subwencji), do kasy Lublina wpynie wicej o niemal 73 mln z, Krakowa – blisko 370 mln, Wrocawia – 300 mln, Gdaska – prawie 250 mln, a Biaegostoku – ponad 215,5 mln z.
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



