KGHM Polska Mied S.A. po raz kolejny podpisa coroczne umowy z 14 samorzdami Zagbia Miedziowego na realizacj projektów i inwestycji d... » Repertuar Kina Muza w ...
KINO MUZA LUBIN 17 – 23.01.2025 17.01 Pitek 15:30 > Sonic 3: Szybki jak byskawica > USA / ms 17:30 > Kleks i wynalaze... » KAS wykrya ponad 8,5 ...
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadzia kontrole na targowiskach w Sieniawce i we Wrocawiu. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad ... » Ukradli samochd, a e...
Para z Lubina postanowia ukra samochód marki BMW z parkingu w centrum miasta. Z uwagi na to, e auto nie miao tablic rejestracyjnych, ... »
Data dodania: 22 lipca 2024 — Kategoria: Wiadomoci
Ogromna awaria systemu Windows, wywoanego bdem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadzia do globalnego paraliu. Przestay dziaa systemy istotne z perspektywy codziennego ycia milionów ludzi. Tylko w pitek odwoano kilka tysicy lotów na caym wiecie, a w czci regionów w USA nie dziaa numer alarmowy. – To pokazuje, e im bardziej jestemy uzalenieni od technologii, tym atwiej wykluczy wrcz cae gazie gospodarki, a podobne skutki mógby mie cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty s nie do uniknicia i trzeba si na nie lepiej przygotowa.
– Wspóczesny wiat jest tak skonstruowany, e bardzo duo systemów, czy to zarzdzanie lotami, czy zarzdzanie statkami, telewizja, internet, bardzo wiele przejawów dziaalnoci czowieka jest regulowanych przez technologi i jest w zwizku z tym naraonych wanie na rónego typu bdy systemu, które nie musz by zawsze atakami hakerskimi. Ale oczywicie kwestia cyberbezpieczestwa te jest niezwykle istotna, bo pokazuje, e im bardziej jestemy uzalenieni od technologii, tym atwiej wykluczy wrcz cae gazie gospodarki – mówi agencji Newseria Biznes Krzysztof Izdebski.
Aktualizacja oprogramowania amerykaskiej firmy technologicznej CrowdStrike, zajmujcej si cyberbezpieczestwem, spowodowaa w pitek globalny chaos techniczny, wywoujc zakócenia dla uytkowników komputerów z systemem Microsoft Windows. Problem z oprogramowaniem antywirusowym, przy obecnej powszechnoci systemów operacyjnych Windows na wiecie, doprowadzi m.in. do zawieszenia lotów, zakócenia usug publicznych i sparaliowania systemów patnoci na caym wiecie. Chocia szybko zidentyfikowano problem i wdroono aktualizacje, to na caym wiecie odwoano kilka tysicy lotów, a kilkanacie tysicy byo opónionych. Problemy miay banki, szpitale, sklepy i media, a w czci USA nie dziaa nawet telefon alarmowy 911. Pitkowa awaria pokazaa potencjalne zagroenia bezpieczestwa zwizane z globaln zalenoci od technologicznych korporacji.
– Mamy bardziej globalny wiat, dziki temu z kadego miejsca na wiecie moemy na przykad porozmawia sobie na temat technologii, ale te kupi bilet, eby dolecie z jednego miejsca w drugi. Niestety ten fakt, e systemy ze sob rozmawiaj czy maj jednego producenta, co pomaga w wielu sytuacjach, niesie za sob to ryzyko, e bardzo atwo jest symbolicznym jednym guzikiem, jednym kodem czy znalezieniem krytycznego bdu wyczy dostp do gospodarki i ycia spoecznego – podkrela ekspert z Fundacji im. Stefana Batorego.
W cigu ostatnich dwóch dekad big techy, cybergiganci i platformy cyfrowe stay si integraln czci naszego ycia. O ile korzyci pynce z tej transformacji s oczywiste, o tyle dominujca pozycja niektórych podmiotów daje im znaczn przewag nad konkurentami, ale take nadmierny wpyw na uytkowników. Aby zaradzi tej nierównowadze, Unia Europejska opracowaa nowe przepisy regulujce usugi cyfrowe – akt o rynkach cyfrowych (DMA) i akt o usugach cyfrowych (DSA). Przepisy obowizuj od 2023 roku i teoretycznie maj stworzy bezpieczniejsze i bardziej przejrzyste rodowisko online.
– Digital Markets Act ma wanie troch te monopole rozbi, równie po to, eby byo po prostu bezpieczniej. Ale jest to jeszcze rzecz mozolna, giganci po prostu maj olbrzymi przewag technologiczn i tym mniejszym firmom trudno bdzie z nimi konkurowa – przekonuje Krzysztof Izdebski.
Dla przykadu wedug DMA dostawcy komunikatorów musz zapewni interoperacyjno dla uytkowników konkurencyjnych programów. Nie mog take wymusza na uytkownikach czenia usug z wasnej oferty czy faworyzowa – w ramach wiadczonej usugi – innych swoich produktów.
– Takie incydenty to jest niestety co, co musimy bra pod uwag, jeeli chcemy utrzyma wysok jako funkcjonowania, któr technologia nam daje. To jest rzecz nie do uniknicia, musimy si na to przygotowa, ale chyba te nie mamy za bardzo innego wyboru – podkrela ekspert. – Jedna kwestia to zwyke awarie, które maj czsto niezwyke konsekwencje, natomiast coraz bardziej zagraaj nam kwestie z zakresu cyberwojny. Te zagroenia niektórzy nazywaj hybrydowymi, ale to s po prostu zagroenia cybermilitarne. Kiedy prowadzio si wojny z uyciem piechoty, teraz prowadzi si dziaania wojenne z uyciem technologii i prób wyczania infrastruktury krytycznej takiej jak elektrownie, które te s uzalenione od nowoczesnych technologii.
Ma to kluczowe znaczenie, zwaszcza w wietle nasilajcych si cyberzagroe przede wszystkim ze strony Rosji, Chin czy Korei Pónocnej. W 2009 roku chiscy i rosyjscy hakerzy zinfiltrowali amerykask sie elektryczn, instalujc zoliwe oprogramowanie, które mogo zosta wykorzystane do przyszych ataków. Rok póniej Rosja zhakowaa gied NASDAQ. W 2013 roku irascy hakerzy zinfiltrowali systemy sterowania zapor Bowman Avenue Dam, niemal doprowadzajc do zalania maego miasteczka pod Nowym Jorkiem. Wamanie do elektrowni jdrowej Wolf Creek w Kansas w 2017 roku byo dzieem rosyjskich hakerów. Z kolei Chiczycy wamali si do sieci metra w Nowym Jorku w 2021 roku. W maju tego roku Microsoft i agencje wywiadowcze poinformoway, e wspierana przez Chiny sie hakerska Volt Typhoon wamaa si do jego systemów informatycznych, aby uzyska dostp do krytycznej infrastruktury na Guamie, gdzie znajduj si amerykaskie bazy wojskowe.
– Kraje takie jak na przykad Rosja, ale nie tylko, podejmuj wanie dziaania w obszarze cyber, czyli próby spowodowania zagroenia, chociaby dla infrastruktury krytycznej, ale te w ogóle zamieszania i wzbudzania braku zaufania do pastwa – ocenia Krzysztof Izdebski. – To kolejna odsona dziaa zbrojnych, nie bójmy si uywa takiego sformuowania, bo wyczenie prdu w szpitalu wywouje ju bezporednie zagroenie dla ycia i zdrowia ludzi. Wic moemy wyobrazi sobie, e ataków w biaych rkawiczkach, ale z niezwykle gronymi konsekwencjami, bdzie wicej. Tym bardziej pastwa powinny zainwestowa i zasoby ludzkie, i zasoby finansowe w to, eby nas, spoeczestwo, jeszcze lepiej przed tymi zagroeniami broni.
Jak podkrela, warto rozway ograniczanie technologii tam, gdzie nie jest ona jeszcze wystarczajco sprawdzona i przetestowana, a gdzie potencjalny atak czy awaria moe mie najpowaniejsze skutki. Taki obszar to, wedug eksperta, wybory przez internet. Komisja Europejska twierdzi, e gosowanie elektroniczne moe by przyszoci demokracji i rozwija systemy e-gosowa. Analiza Fundacji im. Stefana Batorego „Gosowanie internetowe. Dlaczego nie teraz?” wskazuje jednak na szereg zagroe, jakie niesie za sob taka forma wyborów. Jednym z nich jest sabota infrastruktury serwerowej, który wymaga znalezienia tylko jednego sabego punktu do zakócenia przebiegu gosowania. Nawet gdy go nie bdzie, hakerzy mog wykorzysta DDOS, czyli atak polegajcy na zalaniu serwerów tak liczb da, której nie bd one w stanie obsuy. Dla porównania klasyczne gosowanie w Polsce to ponad 31 tys. obwodów wyborczych – tak due rozproszenie sprawia, e trudno zakóci je w duej skali.
– To s wanie przykady, kiedy technologia dotyczy bezporednio demokracji i nawet bdy, które nie wynikaj z ataku hakerskiego czy z tego, e wadze nie chc dopuci do wyboru innej partii do rzdzenia, bd powodoway to, e nasze zaufanie do demokracji bdzie si zmniejsza – przestrzega ekspert z Fundacji im. Stefana Batorego. – Mamy jeden jedyny kraj na wiecie, który nie bez problemów przeprowadza takie gosowanie – to jest Estonia. Nie bez problemów, ale za to bez rezultatów, na które si liczy, czyli wzrostu frekwencji. Frekwencja w Estonii jest mniejsza ni w Polsce.
Czytaj take
- 2024-07-10: Wydawcy polskich mediów licz na zmiany w przyjtej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszaj kolejne rozmowy z rzdem
- 2024-07-18: Organizacje pacjentów borykaj si z brakiem finansowania. Ten problem dotyczy caego systemu ochrony zdrowia
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.
Subskrybuj nasz kanał RSS!