Seniorzy wypeniajcy wnioski niekiedy zaznaczaj w nim ze odpowiedzi, albo w ogóle nie wypeniaj rubryk. - Konsekwencj tego moe by ... » Wypeniasz wniosek o r...
W cigu tylko dwóch tygodni do ZUS trafio ponad 133 tysicy wniosków o rent wdowi. W województwie dolnolskim ponad 10 t... » Oferty Pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostpne w Powiatowym Urzdzie Pracy w Lubinie. Szczegóowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... » Ferie na wyczno
Planujc zimowy wypoczynek, coraz wicej osób decyduje si na wynajem caych obiektów, takich jak domy, apartamenty czy chaty w g&o... »
Data dodania: 31 lipca 2024 — Kategoria: Wiadomoci
Próbki geologiczne pobierane s we wszystkich dronych wyrobiskach górniczych Polskiej Miedzi. cznie, w cigu jednego roku geolodzy badajcy zoa rud miedzi pobieraj do analizy 40 ton ska. Prowadzenie bada i analizy geologicznej pozwala wskazywa kierunki i miejsca, w których wydobywany urobek moe by bogaty w surowce produkowane przez miedziowego giganta.
Badanie i testowanie próbek
Testy geologiczne to bardzo zoony proces. Geolodzy pracujcy w KGHM, pobieraj w dronych wyrobiskach górniczych serie niewielkich, ok. 200 gramowych próbek uoonych liniowo od stropu do spgu (czyli dolnej powierzchni warstw skalnych). Fragmenty ska, oddzielone od tzw. calizny (przestrzeni nienaruszonej robotami górniczymi) s oznaczane konkretnym kodem, pakowane do worków i wysyane do laboratoriów. Tam analizowany jest skad chemiczny próbki i oznaczane s dokadnie wszystkie najwaniejsze metale. Mied jest oznaczona we wszystkich próbkach, srebro w ponad poowie z nich, a pozostae skadniki (np. molibden, nikiel czy elazo) w blisko tysicu starannie wybranych próbek.
W przypadkach, gdy miszo (czyli grubo) zoa jest wiksza ni wysoko wyrobiska górniczego, geolodzy wykonuj tzw. dowierty, czyli pionowe otwory wiertnicze w stropie lub w spgu. Dziki temu geolodzy mog okreli granice pionowe nawet najgrubszych pokadów.
Pod ziemi sporzdzane s take tzw. atesty, czyli informacje o interwaach testowanych profili, miszoci poszczególnych warstw oraz opis ska.
Edukacja i technologia w pracy
Litologia, czyli nauka o skaach to podstawa w pracy geologów pod ziemi. Dziki znajomoci ska i ich charakterystyce atwiej im identyfikowa miejsca, w których mona spodziewa si rud o duej zasobnoci. W przypadku bada zó KGHM geolodzy opisuj kilka odmian litologicznych piaskowców, upków miedziononych oraz ska wglanowych.
Podobny proces pobierania próbek realizowany jest w zoach soli kamiennej. W próbkach soli oznaczana jest przede wszystkim jej zawarto jako NaCl oraz badane s substancje nierozpuszczalne.
Geolodzy Polskiej Miedzi w pracy korzystaj z dedykowanych aplikacji komputerowych i prowadz dokumentacj elektroniczn.
W kadym roku, w KGHM pobieranych jest ok. 200 tysicy próbek, a kada z nich way ok. 200 gramów. Oznacza to, e w celu analizy i sprawdzenia skadu geolodzy pobieraj 40 ton ska rocznie.
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.
Subskrybuj nasz kanał RSS!