W nadchodzcym tygodniu kinomani nie bd mogli narzeka na brak nowoci, gdy na ekranach Heliosa pojawi si polski film „Druyna A(A)&rd... » Policjanci nawet po go...
W obliczu narastajcego zagroenia powodziowego, funkcjonariusze lubiskiej jednostki, zwaszcza z komisariatów w Rudnej i w cinawie, nie... » Skadki mona zapaci...
Przedsibiorcy z terenów objtych powodzi mog opaci skadki, za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r., w terminie do 15 wrzenia 2... » Uwaga na moliwe oszus...
Faszywe wiadomoci rzekomo od RCB, przejcia kont na social mediach i faszywe zbiórki - to tylko niektóre z moliwych oszustw w... »
Data dodania: 21 sierpnia 2024 — Kategoria: Wiadomoci
W ramach interdyscyplinarnego projektu, antropolodzy i archeolodzy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocawiu odkrywaj zapomniane groby ofiar nazizmu.
Nazistowskie Niemcy i okupowana Europa w czasie wojny przeksztaciy si w krajobraz zinstytucjonalizowanego terroru. W tych miejscach pami historyczna, narracje i biografie ofiar przenikaj si z materialnymi pozostaociami ich tragedii, w tym ze szcztkami ludzkimi. W ramach interdyscyplinarnego projektu badawcze z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocawiu podejmuj si trudnego zadania odkrywania materialnych dowodów zwizanych z nazistowskimi obozami koncentracyjnymi oraz odnajdywania zapomnianych grobów ofiar nazizmu.
Badania prowadzone przez UPWr obejmuj dwa gówne cele: ocena materialnych dowodów dotyczcych uwikania nazistowskich obozów w produkcj wojenn oraz logistyk wojskow, a take odnalezienie zapomnianych grobów ofiar. Realizowane we wspópracy z Uniwersytetem Zachodnioczeskim w Pilnie, badania te maj na celu nie tylko zrozumienie historycznych mechanizmów represji, ale take upamitnienie ofiar i przyczynienie si do zachowania pamici o nich.
Jednym z kluczowych zada projektu jest analiza materialnych pozostaoci zwizanych z funkcjonowaniem obozów koncentracyjnych. Antropolodzy i archeolodzy, korzystajc z metod archeologicznych i bioarcheologicznych, prowadz wykopaliska i badania terenowe w miejscach, gdzie kiedy znajdoway si obozy. W Nadlenictwie Ruszów, na terenie dawnej filii obozu Gross-Rosen, badacze poszukuj pozostaoci baraków i innych struktur, starajc si zrekonstruowa warunki ycia winiów oraz organizacj obozu. Podobne dziaania prowadzili midzy Iow a Czyówkiem, gdzie odkryto relikty duego obozu, bdcego fili Gross-Rosen.
Ocena funkcji wojennych i logistycznych obozów koncentracyjnych jest kolejnym istotnym elementem projektu. Badacze analizuj artefakty, takie jak narzdzia, elementy wyposaenia wojskowego oraz pozostaoci produkcji, aby zrozumie, jak obozy byy zintegrowane z nazistowskim systemem produkcji wojennej. W Holýšovie, w zachodnich Czechach, skupiaj si na badaniu pozostaoci obozów amunicyjnych, w tym podobozu KZ Flossenbürg. Celem tych dziaa jest odtworzenie roli tych obiektów w machinie wojennej Trzeciej Rzeszy oraz zrozumienie ich znaczenia w kontekcie logistycznym.
Drugim, równorzdnym celem projektu jest odnalezienie i zbadanie zapomnianych grobów ofiar nazizmu. Zespó badaczy wykorzystuje metody geofizyczne i techniki wykopaliskowe, aby zlokalizowa miejsca pochówków. W Borach Dolnolskich prowadzone s poszukiwania grobów winiów z obozów w Iowej i Trzebieniu. W Czechach, w powiecie tachowskim, badania koncentruj si na grobach winiów, którzy zginli podczas Marszów mierci na pocztku 1945 roku. W zachodniej Polsce, w pobliu wsi Lipna w powiecie arskim badacze odkryli za mogiy w których spoczywaj jecy wojenni – onierze Armii Czerwonej przetrzymywani w latach II wojny wiatowej w obozie w Maej Lipnej.
Projekt realizowany jest przez multidyscyplinarny zespó skadajcy si z archeologów, antropologów biologicznych i historyków. Kierownikiem projektu z ramienia UPWr jest dr Pawe Konczewski, a w zespole badawczym uczestnicz m.in. prof. Barbara Kwiatkowska, prof. Jacek Szczurowski oraz Katarzyna Biernacka. Ze strony czeskiej projektem kieruje doc. dr hab. Pavel Vaeka.
Badania prowadzone przez UPWr maj kluczowe znaczenie dla zrozumienia mechanizmów nazistowskiego terroru oraz upamitnienia ofiar. Odkrywanie materialnych dowodów i zapomnianych grobów pozwala na rekonstrukcj historii tych miejsc oraz przyczynia si do upamitnienia ich tragicznej przeszoci.
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.
Subskrybuj nasz kanał RSS!