W nadchodzcym tygodniu kinomani nie bd mogli narzeka na brak nowoci, gdy na ekranach Heliosa pojawi si polski film „Druyna A(A)&rd... » Policjanci nawet po go...
W obliczu narastajcego zagroenia powodziowego, funkcjonariusze lubiskiej jednostki, zwaszcza z komisariatów w Rudnej i w cinawie, nie... » Skadki mona zapaci...
Przedsibiorcy z terenów objtych powodzi mog opaci skadki, za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r., w terminie do 15 wrzenia 2... » Uwaga na moliwe oszus...
Faszywe wiadomoci rzekomo od RCB, przejcia kont na social mediach i faszywe zbiórki - to tylko niektóre z moliwych oszustw w... »
Data dodania: 28 sierpnia 2024 — Kategoria: Wiadomoci
Mimo tego, e Policja, media, instytucje finansowe i inne podmioty od dawna ostrzegaj przed cyberprzestpcami, pokazujc metody ich dziaania, wci wiele osób traci pienidze w oszustwach internetowych. Jednym z popularnych sposobów wyudzenia pienidzy jest oszustwo podczas sprzeday przedmiotów na portalach. Dwoje mieszkaców Lubina zostao oszukanych w ten sposób. Mczyzna wystawi na sprzeda rower dziecicy, a kobieta buty. Otrzymali link, w który weszli, a po chwili zadzwoni do nich faszywy pracownik banku. Aby w przyszoci unikn tego typu przestpstw, wyjaniamy jak ochroni si przed takim atakiem.
Do lubiskiej komendy zgosio si dwoje mieszkaców powiatu lubiskiego, którzy poinformowali funkcjonariuszy o oszustwie na ich szkod.
W pierwszym przypadku 35-latek wystawi na sprzeda, na znanym portalu ogoszeniowym, rower dziecicy. Poprzez portal odezwaa si do niego osoba „zainteresowana” kupnem roweru i na adres e-mail wysaa wiadomo z linkiem, potwierdzajcy dokonanie zakupu. Po przejciu w link mczyzna otrzyma poczenie telefoniczne od mczyzny podajcego si za pracownika banku. W trakcie rozmowy pokrzywdzony poda 4 kody BLIK, tracc w ten sposób 7700 zotych.
W drugim przypadku 34-latka chcc sprzeda buty, wystawia je na portalu. Równie otrzymaa link, który tym razem przekierowa j do faszywej strony firmy kurierskiej, udzco przypominajcej t oryginaln. Kobieta równie podaa kody BLIK i stracia 3100 zotych.
Pamitaj!!! Przestrzeganie kilku zasad sprawi, e nie utracimy swoich oszczdnoci.
Nie wchod w adne linki przesyane przez nieznane Ci osoby i nie podawaj kodów BLIK!!!
Scenariusz ataków ze strony oszustów jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliony. Policjanci przypominaj, by nie podawa danych dostpowych do swoich kont czy kart. W przypadku oczekiwania na przelew nie s potrzebne informacje dotyczce PINU czy trzycyfrowego kodu, znajdujcego si na odwrocie karty.
Na stronach banków, czy portali sprzedaowych wywietlaj si informacje, jak dziaaj oszuci i czego nie naley robi, chcc uchroni swoje pienidze.
Zwracajmy uwag na podsyane linki do patnoci, które tylko pozornie s wiarygodne. Graficznie strona moe wyglda na oryginaln. Jednak zwrómy uwag, czy s w nich przestawione lub dodane kropki, cyfry lub sowa w obcych jzykach, majce nas przekona, e wchodzimy na stron portalu ogoszeniowego, banku czy firmy kurierskiej.
W razie wtpliwoci zapytajmy inne osoby, czy korzystay z podobnych patnoci i jak one wyglday. To moe uratowa oszczdnoci zgromadzone na koncie.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.
Subskrybuj nasz kanał RSS!