Ponad 300 tys. wniosków wysali rodzice do ZUS. Zainteresowanie jest tak due, e rednio, co godzin wpywa 5 tys. nowych wniosków... » BERGER Bau wybuduje wi...
Gmina Bolesawiec robi kolejny krok w kierunku rozwoju lokalnej infrastruktury, podpisujc z firm BERGER Bau kontrakt na budow Gminnego Centrum... » Nietrzewi traktorzyc...
Tylko w jeden dzie, ten sam patrol z Komisariatu Policji w cinawie zatrzyma dwóch mczyzn kierujcych cignikami rolniczymi, któ... » Oferty Pracy – R...
KGHM zaprasza do wspópracy wszystkich, którzy stawiaj sobie odwane i ambitne cele – s gotowi na realizacj codziennych wy... »
Data dodania: 06 wrzenia 2024 — Kategoria: Wiadomoci
Czytanie dziecku bajek to nie tylko sposób na wspólne spdzenie czasu, ale i pierwszy krok bajkoterapii. Gdy za tym id rozmowy o bohaterach i ich przeyciach, a take wspólne zabawy odnoszce si do przeczytanej bajki, mamy do czynienia z jednym z najbardziej skutecznych narzdzi edukacyjnych. Bajkoterapia buduje osobiste zasoby dziecka, pokazuje wzorce zachowa, które mog by wsparciem w trudnej emocjonalnie sytuacji, uczy samowiadomoci, wspópracy, nazywania i regulacji emocji. Co wane, korzysta mog na tym take doroli.
Jak podaje Fundacja Zaczytani.org, terapia bajk to metoda pracy z dziemi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, która wykorzystuje specjalnie dobrane teksty (ksiki, opowiadania) w celach terapeutycznych, psychoedukacyjnych lub relaksacyjnych. Moe by uywana do rozwizywania konkretnych problemów, ale nie musi. Wanym celem leczenia bajkami jest praca z emocjami dziecka. Dziki czytaniu mog one by atwiej zidentyfikowane i nazwane.
– Bajkoterapia to trójstopniowy proces. Samo czytanie bajek jest pocztkiem, to wspólne przeywanie historii bohatera i dlatego jest tak skutecznym narzdziem. Drugim krokiem jest rozmowa, czyli reflektowanie nad tym, co si wydarzyo. Podczas spotka z dziemi rozmawiamy o tym, co pozornie przey bohater, ale tak naprawd my jako doroli czy dzieci opowiadamy o swoich dowiadczeniach, emocjach i zrozumieniu historii. Trzecim elementem bajkoterapii jest wspólna zabawa – tumaczy w rozmowie z agencj Newseria Lifestyle Micha Jakub Stpie z Fundacji Zaczytani.org.
Terapia bajk wymaga czasu. Kluczowe jest wspólne omawianie przeczytanej treci – rozpoczcie od pyta zamknitych, potem przejcie do pyta otwartych, które pokazuj, jak dziecko zrozumiao opowie, jakie dostrzego problemy i jakie emocje wywoaa w nim bajka. wiczenia lub zabawy wzmacniaj i utrwalaj poznane treci i wartoci.
– Wielu rodziców czy nauczycieli czyta ksiki i o nich rozmawia, ale nie domyka tego procesu, na przykad poprzez wspóln zabaw odpowiednio osadzon na narracji bajki. Inni rodzice czytaj bajk i póniej si bawi, ale nie omawiajc konkretnych punktów zwizanych z tym wiatem emocjonalnym i z kompetencjami mikkimi. Tymczasem to jedno z najbardziej skutecznych narzdzi edukacyjnych – przekonuje ekspert Fundacji Zaczytani.org.
Bajki maj duy wpyw przede wszystkim na dzieci. Pozwalaj im bezpiecznie si zetkn z lkiem przed niebezpieczestwem i mierci, maj pozytywny wpyw na ksztatowanie u nich poczucia wspópracy. Badanie kalifornijskich naukowców z 2016 roku, w którym przez dwa lata obserwowano kilkaset dzieci w wieku szkolnym, wykazao, e terapia narracyjna skutecznie poprawiaa umiejtnoci spoeczne i emocjonalne u dzieci w wieku 8–10 lat.
– Popularyzacja bajkoterapii i biblioterapii wród osób dorosych jest misj Fundacji Zaczytani.org. Jest to jedno z najbardziej samodzielnych narzdzi – tak naprawd uwanie suchajc odpowiedzi dzieci i odpowiadajc na te same pytania, dzielc si swoim wiatem, moemy rozwija nie tylko tych najmodszych, ale te siebie – mówi Micha Jakub Stpie.
Badanie woskich naukowczy z 2014 roku dowodzi, e stosowanie strategii narracyjnych i opowiadanie historii – takich jak banie i tradycyjne opowieci ludowe – moe poprawi ogólne samopoczucie czowieka. Wykazao równie, e banie miay pozytywny wpyw na rozwój osobisty ludzi i samoakceptacj.
– Bajkoterapia porusza na poziomie metafory nasze dowiadczenia emocjonalne. Dziki reflektowaniu i rozmowie o tym, co przeczytamy, powoduje, e moemy lepiej zrozumie to, co si wydarza w historii, czyli de facto w naszym yciu. Powinnimy stosowa j ju od najmodszych lat, ale bardzo namawiam, eby równie osoby dorose, ogldajc seriale, a przede wszystkim czytajc ksiki, rozmawiay o tym, co czuj w zwizku z bohaterami, z treciami, których dotykaj na poziomie metafory – wskazuje ekspert Fundacji Zaczytani.org.
Bajkoterapia ma cztery podstawowe cele: edukacja, trening umiejtnoci, budowanie relacji, terapia. W zalenoci od konkretnego celu naley odpowiednio dobra bajk, jeli np. ksika ma pomóc si zmierzy z konkretnym wyzwaniem dziecka, warto sign po histori, w której bohaterowie znajduj si w podobnych sytuacjach.
– Stosujc regularnie bajkoterapi, moemy zazna bardzo szybkiego psychoedukacyjnego rozwoju, moemy lepiej rozumie emocje nasze i najbliszych, nasze potrzeby, nauczy si komunikacji i wspópracy – tumaczy Micha Jakub Stpie.
Bajki mog nie tylko wspiera poznanie i przeywanie emocji u dziecka, ale te ciekawo wiata i otwarto na nowe rzeczy. Pod koniec sierpnia odbya si premiera bajki „Sia rozumu”, autorstwa Bogusia Janiszewskiego, przeznaczonej dla dzieci w wieku 7–9 lat. Jej celem jest oswajanie lku przed poznawaniem nowych rzeczy i eksperymentowaniem oraz odczarowanie nauk cisych. To opowie, która uczy empatii, wspópracy, zrozumienia i otwartoci wobec zespoowych dziaa na rzecz wspólnego celu.
– S tam zarówno scenariusze do prowadzenia zaj dla rodziców do pracy indywidualnej, jak równie do pracy grupowej, czyli skierowanych do edukatorów, nauczycieli, facylitatorów procesów, choby wolontariackich, tak e bardzo zaley nam na tym, eby dotrze do jak najwikszego grona – mówi ekspert Fundacji Zaczytani.org. – Jeeli uda nam si dotrze do 10 tys. pobra naszej bajki, wówczas otworzymy now bibliotek w szpitalu koo Raciborza.
Czytaj take
- 2024-09-03: Jessica Mercedes: Mój brat zosta potrcony na pasach, mimo e mia zielone wiato. Bya to dla nas strasznie stresujca sytuacja
- 2024-09-03: Edukacja zdrowotna za rok bdzie nowym przedmiotem. Ju teraz ma si jednak znale wród priorytetów szkó
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.
Subskrybuj nasz kanał RSS!