Fundacja KGHM Polska Mied przeznaczya 5 mln z na wsparcie dla samorzdów i osób poszkodowanych w wyniku powodzi oraz na dziaani... » Lampy wiszce kule czy...
Wiele osób szukajcych lampy wiszcej zastanawia jaki model wybra. Czsto wybór pada na modne obecnie lampy wiszcej w ksztacie k... » Oferty Pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostpne w Powiatowym Urzdzie Pracy w Lubinie. Szczegóowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... » KGHM i Politechnika Wr...
KGHM Polska Mied S.A. oraz Politechnika Wrocawska podpisay umow ramow o wspópracy. Dokument zakada rozszerzenie wspópracy g... »
Data dodania: 07 wrzenia 2024 — Kategoria: Wiadomoci
Ciepe dni sprawiaj, e na ulicach miast i wsi pojawia si dua liczba rowerzystów. S oni penoprawnymi uczestnikami drogi, z prawami i obowizkami. Warto jednak zwróci uwag, e w sytuacji, gdy dochodzi do zderzenia z samochodem taki cyklista, podobnie jak pieszy, jest bez szans. Wyruszajc na wycieczk pamitajmy równie o pilnowaniu swojego mienia i jego odpowiednim zabezpieczeniu, tak aby wyprawa nie skoczya si przykrym incydentem.
Na bezpieczestwo rowerzystów ma wpyw wiele czynników, poczwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najwaniejsze jednak s zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowizujcych zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejtno przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne s zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów. Warto zauway, e w sytuacji, gdy dochodzi do zderzenia z samochodem taki cyklista, podobnie jak pieszy, jest bez szans
Jakie s obowizki kierujcego wobec rowerzystów?
- Kierujcy pojazdem jest obowizany przy wyprzedzaniu zachowa szczególn ostrono, a zwaszcza bezpieczny odstp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urzdzenia transportu osobistego, osoby poruszajcej si przy uyciu urzdzenia wspomagajcego ruch lub kolumny pieszych odstp ten nie moe by mniejszy ni 1 metr.
- Kierujcy pojazdem, zbliajc si do przejazdu dla rowerów, jest obowizany zachowa szczególn ostrono i ustpi pierwszestwa kierujcemu rowerem, hulajnog elektryczn lub urzdzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszajcej si przy uyciu urzdzenia wspomagajcego ruch, znajdujcym si na przejedzie.
- Kierujcy pojazdem, który skrca w drog poprzeczn, jest obowizany zachowa szczególn ostrono i ustpi pierwszestwa kierujcemu rowerem, hulajnog elektryczn lub urzdzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszajcej si przy uyciu urzdzenia wspomagajcego ruch, jadcym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej czci drogi, któr zamierza opuci.
- Kierujcy pojazdem, przejedajc przez drog dla pieszych i rowerów lub drog dla rowerów, jest obowizany ustpi pierwszestwa kierujcemu rowerem, hulajnog elektryczn lub urzdzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszajcej si przy uyciu urzdzenia wspomagajcego ruch.
- Kierujcemu pojazdem zabrania si wyprzedzania pojazdu na przejedzie dla rowerów i bezporednio przed nim, z wyjtkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
A co przepisy mówi o uprawnieniach rowerzystów?
- Kierujcy rowerem lub hulajnog elektryczn jest obowizany korzysta z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeeli s one wyznaczone dla kierunku, w którym si porusza lub zamierza skrci.
- Kierujcy rowerem lub hulajnog elektryczn, korzystajc z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowizany zachowa szczególn ostrono i ustpowa pierwszestwa pieszemu.
- Kierujcy rowerem lub hulajnog elektryczn moe zatrzyma si w luzie dla rowerów obok innych kierujcych tymi pojazdami. Jest obowizany opuci j, kiedy zaistnieje moliwo kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zaj odpowiednie miejsce na jezdni.
- Dziecko w wieku do 7 lat moe by przewoone na rowerze, pod warunkiem e jest ono umieszczone na dodatkowym siodeku zapewniajcym bezpieczn jazd.
Kierujcemu rowerem zabrania si:
- Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu chyba ,e nie utrudnia to poruszania si innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraa bezpieczestwu ruchu drogowego.
- Jazdy bez trzymania co najmniej jednej rki na kierownicy oraz nóg na pedaach lub podnókach;
- Czepiania si pojazdów.
- Kierujcy rowerem, korzystajc z drogi dla pieszych, jest obowizany jecha z prdkoci zblion do prdkoci pieszego, zachowa szczególn ostrono, ustpowa pierwszestwa pieszemu oraz nie utrudnia jego ruchu
- Kierujcy rowerem moe jecha lew stron jezdni na zasadach okrelonych dla ruchu pieszych w przepisach jeeli opiekuje si on osob kierujc rowerem w wieku do lat 10.
Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierujcego rowerem jest dozwolone wyjtkowo, gdy:
- opiekuje si on osob w wieku do lat 10 kierujc rowerem;
- szeroko chodnika wzdu drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prdkoci wiksz ni 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagraaj bezpieczestwu rowerzysty na jezdni (nieg, silny wiatr, ulewa, gooled, gsta mga).
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.
Subskrybuj nasz kanał RSS!