
Renta socjalna jest wsparciem dla osób, które nie nabyy uprawnie do renty z tytuu niezdolnoci do pracy. Jej przyznanie nie zale... »

20 marca o godzinie 11:01 Soce znajdzie si w punkcie równonocy wiosennej rozpoczynajc tym samym astronomiczn wiosn. Dr Radosaw Zajd... »

KINO MUZA LUBIN 21-27.03.2025 21.03 Pitek 13:30, 15:45, 18:00 > nieka (dubbing) – premiera > USA / ds 14:45, 16:15 >... »

Nie tylko wzbogacaj codzienn diet, ale take urozmaicaj smak wielu potraw. Doskonale sprawdz si jako szybka przekska w cigu dnia oraz... »






Data dodania: 28 wrzenia 2024 — Kategoria: Wiadomoci

Kolejny wysyp grzybów spowodowa, e w lasach mona spotka coraz wicej, amatorów grzybobrania. Nie wszyscy jednak wybierajc si do lasu, znaj jego topografi. Czsto wybieraj si tam w pojedynk przeceniajc swój zmys orientacji w terenie. W przypadku, kiedy parkujemy samochód przed wjazdem do lasu, pamitajmy aby nie zostawia w pojedzie cennych przedmiotów w widocznym miejscu. Wybierajc si na grzyby, zabierz ze sob naadowany telefon. W przypadku zabdzenia uatwi to akcj poszukiwawcz. Policjanci apeluj o rozsdek, rozwag i wiksz wyobrani.
Apelujemy o rozsdek, rozwag i szczególn ostrono, przypominajc o zasadach bezpieczestwa w czasie grzybobrania:
- przed wypraw na grzyby naley przede wszystkim wyposay si w wiedz na ich temat. Jeli jeste amatorem i dopiero rozpoczynasz swoj przygod z grzybobraniem, swoje pierwsze kroki w lesie stawiaj pod okiem osoby dowiadczonej. Dobr praktyk jest take zapoznanie si z atlasem grzybów lub korzystanie z aplikacji mobilnej, która pozwala zidentyfikowa grzyby na podstawie zrobionego zdjcia;
- zbieraj tylko te grzyby, co do których masz cakowit pewno, e s jadalne. Jeeli masz wtpliwoci, nie ryzykuj;
- nie wolno take zbiera grzybów, które rosn na obszarach objtych ochron takich, jak rezerwaty czy parki narodowe;
- staraj si nie wybiera do lasu w pojedynk. Poinformuj swoich bliskich dokd idziesz i podaj przybliony czas powrotu;
- zabierz ze sob naadowany telefon komórkowy oraz latark, które w momencie zagubienia w lesie mog okaza si bardzo pomocne. Telefon moesz wykorzysta do wezwania pomocy i wskazania twojej lokalizacji;
- wybieraj jasne ubrania i uywaj elementów odblaskowych, poniewa mog one by pomocne podczas akcji poszukiwawczej;
- nie oddalaj si od swojego pojazdu, stacji kolejowej lub przystanku, jeli nie znasz dobrze terenu. Do lasu wybieraj si wczesnym rankiem, a nie po zmroku, gdy ryzyko zagubienia si jest o wiele wiksze;
- jeli do lasu jedziesz samochodem, pamitaj o zaparkowaniu w miejscu dozwolonym i dokadnie zabezpiecz swój pojazd - zamknij drzwi, okna i nie zostawiaj w rodku cennych przedmiotów, które mog pa upem zodzieja;
- stosuj si do oznakowa i regulaminów, które mona znale przy wejciach do lasu. Nie zostawiaj w lesie mieci i nie rozpalaj ogniska;
- gdy zabdzisz w lesie, nie zwlekaj z powiadomieniem Policji, staraj si doj do najbliszej drogi, wtedy jest wiksza szansa na odnalezienie. Jeli sam odnajdziesz drog do domu, niezwocznie powiadom Policj, co oszczdzi czas i zaangaowanie wszystkich osób, które bior udzia w poszukiwaniach.
Informacje Gównego Inspektoratu Sanitarnego dla mioników zbierania grzybów.
W odnalezieniu drogi mog pomóc ci równie „tajemnicze" supki. S one rozstawione w lesie bardzo regularnie. Wystarczy porusza si drog w jednym kierunku. Prdzej czy póniej natrafisz na lini oddziaow - czyli bezdrzewny pas lub drog. Podajc t ciek, dotrzesz do supka oddziaowego z numerem. Gdy ju go zobaczysz, zajrzyj do mapy i zobacz, gdzie si znajdujesz oraz w któr stron masz i. Jeeli sobie z tym nie poradzisz, zatrzymaj si przy nim, odczytaj umieszczony na nim numer i spróbuj wezwa pomoc.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



