roda, 11 grudnia 2024 r.   Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
Witaj, Spoecznos Lubina go! Zarejestruj si lub Zaloguj do serwisu | Ilo osb online 21

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomoci z Lubina
Repertuar Kina Muza w Lubinie (13.12.2024-19.12.2024 r) Repertuar Kina Muza w ...
13.12 Pitek 14:00, 17:45 > Renifer Niko i zaginione sanie Mikoaja > Fin / ms 15:45 > Vaiana 2 > USA / ms 19:30 > Minghun >... »Mamy ju 2 tys. CUdownych rodzicw KGHM Mamy ju 2 tys. CUdown...
Ronie Rodzina KGHM - w grudniu 2024 roku grono CUdownych Rodziców KGHM przekroczyo ju liczb 2 tysicy. Pakiet dla dwutysicznego rodzi... »UWAGA UTRUDNIENIA W RUCHU! Awaria sygnalizacji na skrzyowaniu ulicy Legnickiej, Lenej i Sosabowskiego UWAGA UTRUDNIENIA W RU...
W wyniku porannego zdarzenia drogowego na ulicy Lenej w Lubinie, uszkodzeniu ulega sygnalizacja wietlna na skrzyowaniu ulicy Legnickiej, Len... »KAS wykrya nielegalne papierosy i tyto w Sieniawce KAS wykrya nielegalne...
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadzia kontrole na targowisku miejskim oraz na prywatnej posesji w Sieniawce. Funkcjonariusze zab... »

» archiwum wiadomoci


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, e...?
Czy wiesz, e?...02.09.1999 Podpisanie POROZUMIENIA pomidzy Gmin Miejsk Lubin a Mostostalem Warszawa Spka Akcyjna

Magazyn elubin.pl

Tanie czci zamienne w Ucando



Magazyn elubin.pl



Magazyn elubin.pl



Wiadomosci z Lubina i okolic
Dynia to nie tylko symbol Halloween. To superfood na jesie. Dlaczego warto j je?
Data dodania: 02 listopada 2024 — Kategoria: Wiadomoci

Dynia to nie tylko symbol Halloween. To superfood na jesie. Dlaczego warto j je?

Dynia to nie tylko smak jesieni, ale równie skarbnica wartoci odywczych, idealna dla osób w kadym wieku. Sprawdza si w dietach lekkostrawnych, a jej misz, pestki i olej dostarczaj cennych skadników, takich jak beta-karoten, luteina i witaminy. Dr Marzena Styczyska z Katedry ywienia Czowieka UPWr opowiada, jakie waciwoci ma dynia, jakie rodzaje warto wybiera i podaje przepisy na dyniowe specjay, które wzbogac codzienny jadospis.

 

Dlaczego warto je dynie?

Dr Marzena Styczyska z Katedry ywienia Czowieka UPWr:  - To delikatne, atwostrawne i sycce warzywo, które jako jedno z pierwszych wprowadza si do diety dzieci. Idealnie sprawdza si w jadospisach osób starszych, kobiet w ciy oraz w lekkostrawnych, niskosodowych i niskokalorycznych dietach. Misz dyni, po ugotowaniu, pomaga regulowa równowag kwasowo-zasadow organizmu. W zalenoci od odmiany, 100 g tego warzywa dostarcza zaledwie 20-45 kcal, a przy tym stanowi bogate ródo bonnika, potasu, magnezu, cynku, elaza, fosforu, witamin A, E, C oraz z grupy B. Intensywn óto-pomaraczow barw dynia zawdzicza karotenoidom, takim jak beta-karoten, luteina i zeaksantyna. Te naturalne antyoksydanty nie tylko chroni przed wolnymi rodnikami, ale take wspieraj zdrowie skóry, wosów, paznokci i oczu.

Beta-karoten – prekursor witaminy A – wystpuje w dyni w iloci okoo 6 mg na 100 g, co wielokrotnie przewysza dzienne zapotrzebowanie na ten skadnik. Witamina A wpywa korzystnie na skór i bony luzowe, jest niezbdna do prawidowego widzenia oraz uczestniczy w przemianach cholesterolu. Luteina i zeaksantyna, kluczowe karotenoidy obecne w plamce ótej oka, wystpuj w dyni w iloci ponad 1010 mg na 100 g. Dynia to nie tylko misz – jej pestki oraz toczony z nich olej s ródem cennych nienasyconych kwasów tuszczowych.

Czy dynia dyni równa? Jaki rodzaj dyni jest najzdrowszy? 

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi – wszystko zaley od tego, który element i w jakim celu wykorzystamy, a kada dynia ma w sobie co wyjtkowego. Dynia wywodzi si z Ameryki Poudniowej – uprawiano j ju okoo 3000 lat p.n.e. na terenach dzisiejszego Peru. Bya przysmakiem staroytnych Rzymian i Greków, a do Europy trafia dziki Krzysztofowi Kolumbowi. Wykorzystywano j nie tylko jako poywienie.

Dzi wyróniamy okoo 800 odmian dyni, rónicych si ksztatem i kolorem zewntrznej skórki, podczas gdy misz owocu, zalenie od poziomu beta-karotenu, zawsze mieci si w odcieniach od ciemnoótego po intensywnie pomaraczowy. Okoo 200 odmian dyni nadaje si do spoycia, pozostae peni funkcj dekoracyjn. Niektóre z tych ozdobnych take mona je, lecz ich skórka i misz s zazwyczaj twarde i gorzkawe ze wzgldu na wysok zawarto kukurbitacyny – substancji odstraszajcej rolinoerców, obecnej równie w mniejszych ilociach w ogórkach, cukinii i kabaczkach. Waciwoci przeciwwirusowe i przeciwpasoytnicze kukurbitacyny wykorzystywano dawniej w medycynie ludowej. W Polsce korzystamy z okoo 20 odmian dyni jadalnej, najpopularniejsze to dynia zwyczajna, olbrzymia, pimowa – o wyszej zawartoci wglowodanów ni pozostae odmiany, hokkaido – miao moemy zjada j ze skórk, aromatyczna dynia muskat czy makaronowa.

Jakie zaskakujce potrawy mona wyczarowa z dyni i jej pestek?

W kuchni polskiej dynia wykorzystywana jest wszechstronnie – zarówno misz, pestki, jak i olej dyniowy znajduj szerokie zastosowanie. Pestki najlepiej smakuj wysuszone lub lekko podpraone – idealne jako dodatek do saatek lub zdrowa przekska. Po zmieleniu wietnie sprawdz si jako zamiennik mki w wypiekach, skadnik zagszczajcy sosy czy dodatek do koktajli. Olej dyniowy, o charakterystycznym zielono-brzowym kolorze i orzechowym aromacie, najlepiej stosowa na zimno, by zachowa jego cenne waciwoci odywcze.

Misz dyni mona spoywa zarówno po obróbce termicznej, jak i na surowo, cho surowa dynia jest twarda i trudna do przygotowania. Mode, mikkoskórne okazy doskonale nadaj si do wyciskania soku, blendowania na purée, a nawet jako cienko krojone „carpaccio.” W szczególnoci dynia makaronowa, dziki swojej wóknistej strukturze, po upieczeniu daje si rozdrobni widelcem na nitki przypominajce makaron spaghetti.

Pieczona lub krótko gotowana dynia, po zblendowaniu, stanowi doskona baz do rónorodnych potraw, dodajc nie tylko smaku, lecz take atrakcyjnego wygldu dziki intensywnej barwie. Dynia doskonale komponuje si z przyprawami, takimi jak kurkuma, imbir, cynamon, cytryna, kolendra, czosnek, chili czy natka pietruszki. Popularne s klasyczne potrawy, takie jak zupa dyniowa czy puree z dyni jako alternatywa dla ziemniaków. Dyniowe puree moe równie wzbogaci smak kopytek, naleników, pasztetów, ciast, koktajli czy saatek. Dodane do drodówki nadaje jej pikny, zoty kolor i pozwala na duej zachowa wilgotno ciasta.

Co ciekawe, z dyni mona przygotowa równie frytki – sycce, lekko sodkie, pieczone bez tuszczu w piekarniku. wietnie sprawdzi si take jako skadnik bigosu czy gulaszu, a nawet sernika – w wersji klasycznej lub czekoladowej. W ostatnich sezonach rekordy popularnoci bije latte dyniowe oraz bezalkoholowe piwo z dodatkiem proszku dyniowego.

Czy dyni moemy te karmi naszych pupili?

Gospodarze od zawsze karmili dyni zwierzta zagrodowe i drób, std bra si m.in. charakterystyczny kolor ótek jaj. Jest równie bezpieczna dla kotów i psów, jednak naley podawa j w odpowiedniej formie. Surowa dynia moe by trudna do strawienia, dlatego najlepiej serwowa j po ugotowaniu – cho surow chtnie schrupi króliki czy chomiki. Nie naley przesadza z iloci dyni, która podajemy zwierztom, poniewa w nadmiarze moe powodowa dyskomfort trawienny – stosujmy j jako dodatek do zwyczajowej diety czworonogów.

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,26500.html
Ten artykul byl czytany 95 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy ni? 350 znak?w
Znaczniki HTML: Wy?.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0