13.12 Pitek 14:00, 17:45 > Renifer Niko i zaginione sanie Mikoaja > Fin / ms 15:45 > Vaiana 2 > USA / ms 19:30 > Minghun >... » Mamy ju 2 tys. CUdown...
Ronie Rodzina KGHM - w grudniu 2024 roku grono CUdownych Rodziców KGHM przekroczyo ju liczb 2 tysicy. Pakiet dla dwutysicznego rodzi... » UWAGA UTRUDNIENIA W RU...
W wyniku porannego zdarzenia drogowego na ulicy Lenej w Lubinie, uszkodzeniu ulega sygnalizacja wietlna na skrzyowaniu ulicy Legnickiej, Len... » KAS wykrya nielegalne...
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadzia kontrole na targowisku miejskim oraz na prywatnej posesji w Sieniawce. Funkcjonariusze zab... »
Data dodania: 21 listopada 2024 — Kategoria: Wiadomoci
Istniej na wiecie gatunki zwierzt, które wietnie funkcjonuj dziki poywieniu skadajcemu si z… plastiku! Wspópraca Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Wrocawskiej zaowocowaa badaniami, które wyoniy zwycizc w pewnym bardzo nietypowym konkursie na to, kto lepiej sobie radzi na diecie z tworzyw sztucznych – drewnojad czy mcznik. Kto wygra i czy owady mog uratowa wiat przed zalewem najgorszych z moliwych odpadów?
Plastik jest jednym z najbardziej powszechnych i jednoczenie najbardziej problematycznych tworzyw, jakie kiedykolwiek wynalaz czowiek. Jego kariera, w porównaniu z innymi materiaami wykorzystywanymi przez ludzko, jest tyle imponujca co kopotliwa. Odpady plastikowe dosownie zalewaj nasz planet, a rozkadaj si przez setki, a nawet tysice lat. Jednoczenie uwalniaj do gleby i wód szkodliwe substancje chemiczne, a mikroplastik wykryto ju w wodzie pitnej, ywnoci, a nawet w organizmach ludzi.
Okazuje si, e przed wszechobecnym zalewem plastikowych mieci moe nas uratowa jeden niewielki owad, a waciwie jego larwa, która ma unikaln zdolno trawienia plastiku. Wyniki bada przeprowadzonych na Uniwersytecie Przyrodniczym, które opublikowano w czasopimie naukowym „Science of The Total Environment”, s bardzo obiecujce.
Cho moe to brzmie niewiarygodnie, liczne badania wykazay, e niektóre owady s w stanie je, a co najwaniejsze – trawi plastik.
– Odpady tworzyw sztucznych maj negatywny wpyw na rodowisko naturalne i na zdrowie ludzi. Dlatego rozwizanie problemu ich degradacji jest istotne z punktu naukowego i praktycznego – mówi prof. Aleksandra M. Miroczuk z Pracowni dla Zrównowaonego Biorozwoju w Instytucie Biologii rodowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocawiu. – Ju wczeniej zauwaono, e owady potrafi zjada plastikowe opakowania i nie maj one negatywnego wpywu na ich stan zdrowia. W zwizku z tym we wspópracy z prof. Justyn Rybak z Politechniki Wrocawskiej, rozpoczymy badania na ten temat.
Zdolno larw chrzszczy do ucia plastikowych przedmiotów jest naukowcom znana i zostaa wielokrotnie opisana. Jak pisz autorki, „aktywno degradacji syntetycznych odpadów plastikowych przypisuje si synergistycznemu wspódziaaniu mikrobioty jelitowej (szczególnie konsorcjum mikroorganizmów jelitowych) oraz enzymów trawiennych”. Wanie te elementy procesu trawiennego stay si gównym przedmiotem bada. Pod lup wzito dwa gatunki owadów – drewnojada wielkiego (Zophobas morio) i mcznika mynarka (Tenebrio molitor). S to gatunki chrzszcza z rodziny Tenebrionidae, które s do powszechne, bo atwe w hodowli i zdolne do przetrwania w rónych warunkach. Ale czy naprawd mog pomóc w rozkadzie plastiku?
Hodowla drewnojada i mcznika bya prowadzona na Politechnice Wrocawskiej. Tam karmiono je rónymi plastikami. W badaniu wykorzystano cztery typy: EPS (spieniony polistyren), PVC (polichlorek winylu), LDPE (polietylen niskiej gstoci) i PP (polipropylen). Grupa badaczek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocawiu oraz z Politechniki Wrocawskiej – Aneta Urbanek, Justyna Rybak, Beata Hanus-Lorenz, Dominika Komisarczyk i Aleksandra Miroczuk przygldaa si, jak proces trawienia tych materiaów przebiega i jaki ma wpyw na kady z gatunków. Potem wyizolowano mikroorganizmy z ich przewodów pokarmowych, aby je zidentyfikowa. – Chciaymy ustali, czy dieta ma wpyw na mikrobiot jelitow, czy bdzie rónica midzy gatunkami oraz czy znajdziemy mikroorganizmy, które maj zdolno do biodegradacji tworzyw sztucznych – wyjania prof. Aleksandra M. Miroczuk.
Zauwaono, e cho obie larwy maj takie same zdolnoci, to jednak s midzy nimi znaczne rónice w skutecznoci rozkadu plastiku. W czasie trwajcego trzy tygodnie eksperymentu larwy drewnojada potrafiy strawi i przetworzy wiksze iloci plastiku ni larwy mcznika. Co wicej, nie tylko przybieray na tej plastikowej diecie na masie, ale take potrafiy zakoczy peny cykl yciowy, przechodzc od larwy do poczwarki, a nastpnie do postaci dorosej.
U mczników zdolno do przybierania na wadze bya minimalna, a niektóre z nich nawet nie osigny etapu poczwarki. Wynika z tego, e ich adaptacja do plastikowej diety jest znacznie sabsza ni w przypadku drewnojadów.
To wanie mikrobiota, czyli zbiór mikroorganizmów, które yj ukadzie pokarmowym ywych organizmów, w tym wypadku larw badanych chrzszczy, okazaa si kluczowa. Wyniki bada s niezwykle obiecujce, zwaszcza w przypadku Z. morio.
– Okazao si, e drewnojad ma duo wikszy potencja w biodegradacji tworzyw sztucznych ni mcznik. Jego ciar ciaa wzrasta, co oznacza, e jest w stanie nie tylko przey na tak ograniczonej diecie, jak s polimery, ale równie potrafi rosn i si rozmnaa – podkrela dr Aneta Urbanek.
Co wicej, larwy Z. morio nie tylko przetrway na diecie plastikowej, ale równie zwikszyy swoj mas o 19% na polietylenie niskiej gstoci (LDPE) i spienionym polistyrenie (EPS) oraz 8% na polichlorku winylu i polipropylenie. Zatem niektóre rodzaje plastiku s dla nich bardziej „sycce” ni inne. – Moe to by zwizane zarówno z wartoci energetyczn rónych rodzajów plastiku, jak i z dostpnoci wynikajc z ich struktury molekularnej oraz waciwoci fizycznych – analizuje dr Aneta Urbanek.
Tymczasem T. molitor, gdy ywiono je polimerami LDPE i EPS, wykazyway co prawda przyrost masy ciaa, jednak by on minimalny – ich masa wzrosa o 2%. Natomiast podczas hodowli na polipropylenie i polichlorku winylu zaobserwowano nieznaczny spadek masy tych larw.
Fakt, e larwy Z. morio mog przey i rozwija si na plastikowej diecie, jest szans na zmiany w sposobie zarzdzania odpadami. Koncepcja degradacji plastiku z wykorzystaniem larw Z. morio jest obiecujca, jednak z konieczny bdzie do tego rozwój odpowiednich technologii i szereg testów przeprowadzonych w kontrolowanych warunkach.
Warto jednak podkreli, e same badania nad mikrobiomem larw drewnojada to klucz, którym by moe otworzymy ludzkoci drzwi do wiata nowych, nieznanych nam jeszcze metod biodegradacji i by moe uda si opracowa podwaliny pod biologiczne technologie radzenia sobie z plastikowym kryzysem.
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.
Subskrybuj nasz kanał RSS!