roda, 11 grudnia 2024 r.   Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
Witaj, Spoecznos Lubina go! Zarejestruj si lub Zaloguj do serwisu | Ilo osb online 34

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomoci z Lubina
Repertuar Kina Muza w Lubinie (13.12.2024-19.12.2024 r) Repertuar Kina Muza w ...
13.12 Pitek 14:00, 17:45 > Renifer Niko i zaginione sanie Mikoaja > Fin / ms 15:45 > Vaiana 2 > USA / ms 19:30 > Minghun >... »Mamy ju 2 tys. CUdownych rodzicw KGHM Mamy ju 2 tys. CUdown...
Ronie Rodzina KGHM - w grudniu 2024 roku grono CUdownych Rodziców KGHM przekroczyo ju liczb 2 tysicy. Pakiet dla dwutysicznego rodzi... »UWAGA UTRUDNIENIA W RUCHU! Awaria sygnalizacji na skrzyowaniu ulicy Legnickiej, Lenej i Sosabowskiego UWAGA UTRUDNIENIA W RU...
W wyniku porannego zdarzenia drogowego na ulicy Lenej w Lubinie, uszkodzeniu ulega sygnalizacja wietlna na skrzyowaniu ulicy Legnickiej, Len... »KAS wykrya nielegalne papierosy i tyto w Sieniawce KAS wykrya nielegalne...
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadzia kontrole na targowisku miejskim oraz na prywatnej posesji w Sieniawce. Funkcjonariusze zab... »

» archiwum wiadomoci


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, e...?
Czy wiesz, e?...pod Lubinem znajduj si najbogatsze zoa rudy miedzi w Europie?

Magazyn elubin.pl

Tanie czci zamienne w Ucando



Magazyn elubin.pl



Magazyn elubin.pl



Wiadomosci z Lubina i okolic
Badania naukowczyni UPWr nadziej na przeom w onkologii
Data dodania: 24 listopada 2024 — Kategoria: Wiadomoci

Badania naukowczyni UPWr nadziej na przeom w onkologii

Prof. Agata Mikoajczyk Martinez z Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocawiu opracowuje innowacyjn metod leczenia nowotworów otrzewnej, czc hipertermi i dehydratacj gazow. Nowotwory otrzewnej rozwijaj si na skutek przerzutów z jajnika, jelita grubego czy odka i s bardzo trudne w leczeniu, poniewa chemioterapia systemowa sabo dociera do jamy otrzewnej, a zrónicowanie molekularne dodatkowo utrudnia skuteczn terapi.

Nowotwory otrzewnej stanowi wyjtkowo trudny problem kliniczny i ze wzgldu na swoj specyfik nie s popularnym obiektem bada naukowych. W odrónieniu od takich nowotworów, jak rak piersi czy jelita grubego, nowotwory otrzewnej zazwyczaj s wynikiem przerzutów, co sprawia, e ich leczenie wymaga bardziej zoonych i zaawansowanych technologii. W tym kontekcie badania prowadzone przez prof Agat Mikoajczyk-Martinez z Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej UPWr s niezwykle cenne.

Trudno w ich leczeniu stanowi fakt, e chemioterapia systemowa nie dziaa, poniewa bariera krew-otrzewna uniemoliwia chemioterapeutykowi osignicie terapeutycznego stenia w jamie brzusznej – tumaczy prof. Mikoajczyk-Martinez. Ponadto guzki w otrzewnej czsto rozprzestrzeniaj si w takim stopniu, e ich chirurgiczne usunicie staje si niemoliwe. To wyzwanie wymagao opracowania alternatywnych metod terapeutycznych, które bezporednio dostarczaj leki do jamy otrzewnej.

Od 2018 roku, prof. Agata Mikoajczyk-Martinez wspópracuje w tym temacie z prof. Veri Khosrawipour. Ich wspólne prace obejmoway m.in. testowanie moliwoci wykorzystania liposomów, które mog by aktywowane ultradwikami w wybranych miejscach, co pozwala na precyzyjne dostarczanie leków tam, gdzie s one najbardziej potrzebne. To innowacyjne podejcie ma potencja, aby ograniczy skutki uboczne i zwikszy skuteczno terapii. – Liposomy, podane w postaci aerozolu, mog by aktywowane ultradwikami w miejscach, gdzie s najbardziej potrzebne, co zwiksza ich skuteczno i minimalizuje uszkodzenia zdrowych tkanek – wyjania naukowczyni UPWr.

W wyniku tej wspópracy testowano równie moliwo dodania do znanej ju hipertermii i chemioterapii, niestosowanego wczeniej czynnika terapeutycznego jakim jest dehydratacja. – Metoda ta polega na czasowym odwodnieniu i podgrzaniu komórek nowotworowych przed podaniem chemioterapeutyku, co zwiksza jego przenikalno i skuteczno. Na liniach komórkowych zaobserwowalimy, e poczenie dehydratacji z hipertermi daje obiecujce wyniki. To byo dla mnie impulsem do opracowania planu dalszych bada i napisania grantu, na który szczliwe otrzymaam finansowanie w ramach programu LIDER XIII (NCBiR) – tumaczy prof. Agata Mikoajczyk-Martinez.

Pierwsze testy zostay przeprowadzone na modelach in vitro, a obecnie zespó badaczy pracuje nad prototypem urzdzenia, które umoliwi przeprowadzenie tej procedury w badaniach na modelu zwierzcym. To pozwoli na weryfikacj skutecznoci i bezpieczestwa innowacyjnej metody.

Praca prof. Agaty Mikoajczyk-Martinez otwiera nowe moliwoci w leczeniu nowotworów otrzewnej, które dotychczas byy uznawane za niemal niemoliwe do wyleczenia. – Naszym celem jest opracowanie terapii, która nie tylko przeduy ycie pacjentów, ale da im realn szans na wyleczenie – podkrela naukowczyni.

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,26526.html
Ten artykul byl czytany 137 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy ni? 350 znak?w
Znaczniki HTML: Wy?.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0