
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostpne w Powiatowym Urzdzie Pracy w Lubinie. Szczegóowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »

21 marca to symboliczny moment, w którym przyroda budzi si do ycia po zimowym nie. Pierwszy dzie kalendarzowej wiosny to nie tylko zmi... »

Starszy aspirant Piotr Klubek – oficer dyurny lubiskiej Policji po raz kolejny wykaza si ogromn empati i umiejtnoci prowadzenia ro... »

Policjanci z lubiskiego Zespou dw. z Przestpczoci Samochodow Wydziau Kryminalnego po trwajcym blisko pó roku ledztwie w sprawie ... »






Data dodania: 06 lutego 2025 — Kategoria: Wiadomoci

Okres zimowy czsto ujawnia bdy zwizane z niewaciwym wyposaeniem oraz przygotowaniem samochodu do podróy, a take weryfikuje nasz technik jazdy. liska nawierzchnia drogi, moliwo wystpienia niekontrolowanego polizgu, poniegowe boto, zmienne warunki atmosferyczne obfitujce w mgy czy opady niegu lub marzncego deszczu, to najgorsze, co moe nas spotka w czasie jazdy zim. Dlatego warto pamita o kilku zasadach, których przestrzeganie zagwarantuje nam bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku oraz bezpieczny powrót.
Przed wyruszeniem w drog zadbajmy o to, aby nasz wyjazd by przyjemnoci, a nie walk o przeycie. Zacznijmy od przygotowania pojazdu. Sprawdmy jego stan techniczny. Pierwszy krok, to dowód rejestracyjny. Zwrómy uwag, kiedy nasz samochód przechodzi ostatni przegld. Jeli przekroczylimy dopuszczalny termin, koniecznie udajmy si do stacji kontroli pojazdów. Jeli nasze auto przeszo przegld niedawno, sami moemy sprawdzi jego ogólny stan.
Zwrómy m.in. uwag na stan piór wycieraczek, gdy niedokadnie oczyszczona szyba moe ogranicza nam widoczno poprzez niedokadne zbieranie wody. Sprawdmy te, czy dziaaj wszystkie wiata zewntrzne i czy sprawny jest sygna dwikowy. Dla wasnej wygody dobrze jest przesmarowa uszczelki, dziki czemu drzwi nie bd przymarza w czasie minusowych temperatur. Letnie dywaniki samochodowe nie sprawdzaj si w sezonie zimowym. Przepuszczaj wod, która zatrzymuje si pod wykadzin podogi i powoduje parowanie szyb. Rad na to bdzie wymiana ich na gumowe.
Warto mie ze sob zapasowy komplet podstawowych arówek. Apteczka doranej pomocy, pomijajc taksówki czy autobusy nie jest obowizkowa, jednak kierujc si zdrowym rozsdkiem i wyobrani, kady z nas powinien j posiada w swoim aucie. Zim w samochodzie powinna te znale si skrobaczka do szyb i szczotka do odnieania (najlepiej z mikkim wosiem).
Ustawa Prawo o ruchu drogowym jasno mówi nam o tym, e pojazd uczestniczcy w ruchu drogowym ma by tak wyposaony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagraao bezpieczestwu osób nim jadcych lub innych uczestników ruchu, nie naruszao porzdku ruchu na drodze i nie naraao kogokolwiek na szkod. Poruszajc si pojazdem kierowca musi mie take zapewnione dostateczne pole widzenia oraz atwe, wygodne i pewne posugiwanie si urzdzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji czy owietlenia drogi. W zwizku z powyszym niedopuszczalne jest poruszanie si samochodem cakowicie lub czciowo nieodnieonym.
W rejonach górskich mog wystpi ekstremalne warunki podróowania, w których zimowa opona ju nie wystarczy. Gruba warstwa niegu lub lodu sprawi, i dalsza jazda w takim terenie bdzie wrcz niemoliwa. Moemy spotka si równie z nakazem zaoenia acuchów, sygnalizowanym przez znaki drogowe czy funkcjonariuszy Policji. Na rynku dostpnych jest wielu tego typu produktów. Najlepiej zaopatrzy si w takie, które bez trudu zaoymy na opon naszego pojazdu. Brak pynu w spryskiwaczach równie moe bardzo utrudni nam drog, a przede wszystkim wpyn na bezpieczestwo jazdy. Pamitajmy o tym, e pyn do spryskiwaczy, czy te chodnicy musi by przystosowany do minusowej temperatury.
Pamitajmy, by podczas podróy, szczególnie duszej, „pilnowa” poziomu paliwa. Na niektórych odcinkach dróg, odlego midzy stacjami paliw moe wynosi nawet kilkadziesit kilometrów. Dlatego przed wyruszeniem w tras, planujc podró, powinnimy uwzgldni miejsca na tankowanie. Nie czekajmy z uzupenieniem zbiornika do ostatniej chwili. Aby sprawnie i bezpiecznie dojecha do celu, warto te zrezygnowa z niepewnych skrótów i mniej uczszczanych dróg. Suchajmy równie komunikatów radiowych i telewizyjnych o aktualnych warunkach panujcych na drogach w poszczególnych regionach. Pamitajmy, e drogi w Polsce podzielone s na tzw. „klasy” odnieania. W pierwszej kolejnoci odnieane s trasy uczszczane najczciej.
Nie naley wyrusza w drog, gdy jest si zmczonym lub niewyspanym. Taki stan osabia refleks, zmniejsza zdolno koncentracji. Gdy pojawi si zmczenie najlepiej zatrzyma si i zrobi koniecznie kilku lub kilkunastominutow przerw. Z pewnoci ju pomoe nam samo wyjcie z pojazdu na wiee powietrze lub krótki spacer. W czasie jazdy kierowca powinien mie te swobod ruchów. Dlatego nie jest wskazane, by by opatulony grub kurtk, czapk i szalikiem. Wystarczy zapewne grubszy sweter lub bluza z polaru. Nie przesadzajmy te z grzaniem w samochodzie. Optymalna dla waciwej koncentracji temperatura wewntrz pojazdu, to 21 stopni.
Kolejna wana kwestia, to nadmierna prdko jazdy poczona z brawur, które s najczstsz z przyczyn wypadków drogowych, szczególnie tych tragicznych w skutkach. Dlatego, szczególnie w okresie zimowym, powinnimy prdko jazdy dopasowa do warunków panujcych na drodze, a take zachowa wikszy ni zwykle odstp od pojazdu poprzedzajcego, aby mie wicej czasu i miejsca na hamowanie.
Przypomnijmy te o tym, e przewoenie dzieci w fotelikach, które s trwae i pewnie zamontowane w pojedzie ma fundamentalne znaczenie, poniewa podczas zderze na ciao modego czowieka dziaaj znaczne siy. Zderzenie pojazdu jadcego z prdkoci 50 km/h niesie ze sob skutki porównywalne z upadkiem z wysokoci 10 m. Dzieci nie mog by przewoone na kolanach pasaerów. W przypadku zderzenia z innym pojazdem pasaer przewocy dziecko nie bdzie w stanie utrzyma go nawet wtedy, gdy ma zapite pasy.
Zimow szarówk warto jeszcze wiksz uwag skupi na niechronionych uczestnikach ruchu, jakimi s czsto niewidoczni piesi. Nie warto te denerwowa si i ryzykownie wyprzedza, gdy auto przed nami jedzie duo wolniej. Osoba siedzca za kierownic by moe nie czuje si pewnie w zimowych warunkach. Gdy ju dojedziemy do celu i znajdziemy si w wymarzonym miejscu wypoczynku zimowego, pamitajmy, by nie zostawia samochodu „na rcznym”. Jeli o tym zapomnimy, rano przy niskiej temperaturze, moemy mie problem z opuszczeniem dwigni hamulca.
Stao si te ju dobrym zwyczajem kontrolowanie przez Policj autokarów przewocych dzieci na zimowy wypoczynek. Jeli opiekun lub rodzic ma jakiekolwiek podejrzenia, dotyczce niesprawnoci autokaru przewocego dzieci, bd te zachowanie kierowcy bdzie wskazywao, e moe on znajdowa si w stanie po uyciu alkoholu, nie powinien absolutnie zgadza si na podró dziecka tym pojazdem. Naley wówczas wezwa Policj, najlepiej funkcjonariuszy ruchu drogowego. Nie moe by adnego, najmniejszego nawet pobaania ze strony rodziców i osób organizujcych wyjazd dzieci. Dlatego organizator wypoczynku lub rodzice, mog te poprosi o kontrol w kadej jednostce Policji, najlepiej z wyprzedzeniem, co najmniej kilku dniowym (moe by telefonicznie).
asp. szt. Krzysztof Pawlik
zastpca Oficera Prasowego
KPP w Lubinie
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



