
Z przyjemnoci informujemy, e druyna Miedziowi Lubin znakomicie zainaugurowaa wiosenne rozgrywki, pokonujc na wasnym boisku KS Rugby Ruda ... »

W dobie dynamicznego rozwoju technologii - sztucznej inteligencji (AI) coraz wicej obszarów ycia zostaje zrewolucjonizowanych przez in... »

7 marca br. w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Spoecznego odbyo si uroczyste podsumowanie jubileuszowej XXX edycji Konkursu W rolnictwie... »

Za nami 2. edycja Olimpiady wiedzy o górnictwie i hutnictwie „Kompetentny Gilbert”. Wydarzenie odbywa si w ramach programu ed... »






Data dodania: 16 lutego 2025 — Kategoria: Wiadomoci

Ostatnie wahania temperatur sprawiaj, e lód na zbiornikach wodnych jest niepewny. Zamarznite stawy, jeziora i rzeki s niebezpieczne. Brak ostronoci i nadzoru nad dziemi, a take lekkomylno dorosych moe prowadzi do tragedii.
Naley pamita, e nieprzemylane, lekkomylne korzystanie z uroków zimy moe zakoczy si tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawi si nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczestwo, jakie niesie ze sob zabawa na zamarznitych zbiornikach. Sprawdmy, czy w razie potrzeby bd potrafiy wezwa pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagraajcych yciu i zdrowiu.
Pamitajmy, e kade wejcie na zamarznity zbiornik wodny jest ryzykowne, nawet przy bardzo duym mrozie. Lód ulega cigym zmianom, równie dobowym i nigdy nie ma tej samej gruboci na caej powierzchni. Poruszanie si po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprztu asekuracyjnego moe zakoczy si tragicznie.
Co robi, jeli pod kim zaamie si lód:
- w przypadku zaamania lodu starajmy si zachowa spokój i próbujmy wezwa pomoc. Najlepiej pooy si pasko na wodzie, rozoy szeroko rce i stara si wpezn na lód. Starajmy si porusza w kierunku brzegu lec cay czas na lodzie,
- kiedy zauwaymy osob tonc, nie biegnijmy w jej kierunku, poniewa pod nami równie moe zaama si lód. Nie wolno te podchodzi do przerbla w postawie wyprostowanej, poniewa zwikszamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który moe zaama si pod ratujcym. Najlepiej próbowa podczoga si do toncego,
- jeli w zasigu rki mamy dugi szalik lub grub ga, spróbujmy podczoga si na odlego rzutu i starajmy si poda poszkodowanemu drugi koniec, jednoczenie nie wstajc,
- jeli sami nie mamy moliwoci udzieli poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najblisz jednostk Policji lub Stray Poarnej,
- po wycigniciu osoby poszkodowanej z wody naley okry j czym suchym (paszczem, kurtk) i jak najszybciej przetransportowa do zamknitego, ciepego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepa. Pamitajmy, e nie wolno poszkodowanego polewa ciep wod, poniewa moe to spowodowa u niej szok termiczny,
- w miar moliwoci naley poda poszkodowanemu sodkie i ciepe (ale nie gorce) pyny do picia. Osob poszkodowan powinien take zbada lekarz.
(Biuro Prewencji KGP)
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



