
Z przyjemnoci informujemy, e druyna Miedziowi Lubin znakomicie zainaugurowaa wiosenne rozgrywki, pokonujc na wasnym boisku KS Rugby Ruda ... »

W dobie dynamicznego rozwoju technologii - sztucznej inteligencji (AI) coraz wicej obszarów ycia zostaje zrewolucjonizowanych przez in... »

7 marca br. w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Spoecznego odbyo si uroczyste podsumowanie jubileuszowej XXX edycji Konkursu W rolnictwie... »

Za nami 2. edycja Olimpiady wiedzy o górnictwie i hutnictwie „Kompetentny Gilbert”. Wydarzenie odbywa si w ramach programu ed... »






Data dodania: 11 marca 2025 — Kategoria: Wiadomoci

Ponad 40 tys. ojców wzio rodzicielski i zostao z dzieckiem w domu. Dyrektywa work-life balance przynosi efekty i zachca tatusiów do zaangaowania si w opiek nad dziemi. Rosnca liczba ojców na urlopie rodzicielskim to efekt dyrektywy work-life balance. W 2024 roku a 41 900 ojców skorzystao z urlopu rodzicielskiego – ponad dwa razy wicej ni w 2023 roku (19 000) i jedenacie razy wicej ni w 2022 roku (3 700). To jednak nadal tylko 17 proc. ojców, którym w zeszym roku rodzio si dziecko.
Na Dolnym lsku w 2024 skorzystao z urlopu rodzicielskiego 3305 panów, w tym:
· Na terenie oddziaywania legnickiego oddziau ZUS: 654
· Na terenie oddziaywania wabrzyskiego oddziau ZUS: 715
· Na terenie oddziaywania wrocawskiego oddziau ZUS: 1936
· W caej Polsce urlop rodzicielski w 2024 r. wykorzystao 44 914 ojców.
redni czas urlopu rodzicielskiego wykorzystywanego przez ojców wyniós w 2024 roku 48,6 dnia, co odpowiada okoo siedmiu tygodniom (w 2023 byo to 49 dni).
- Ustawowo kady rodzic ma dziewi tygodni urlopu, którego nie mona przenie na drugiego rodzica. Nasze dane wskazuj, e rednio dwa tygodnie urlopu rodzicielskiego pozostaj niewykorzystane - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym lsku. – Tymczasem to jest ich czas, który mogliby spdzi ze swoim dzieckiem – dodaje.
Wedug rzeczniczki, duo wiksza ilo ojców korzysta z drugiej przysugujcej im formy opieki nad dzieckiem, czyli urlopu ojcowskiego. W 2024 roku liczba panów, którzy wykorzystali swój „ojcowski” wyniosa 162 300, co stanowi 64 proc. uprawnionych. W 2023 roku odsetek ten wynosi 67 proc. (182 000 ojców). Ogólna liczba ojców korzystajcych z tego wiadczenia pozostaje wysoka. Od momentu wejcia w ycie dyrektywy work-life balance ten odsetek przekracza 60 proc.
– Urlop ojcowski to 100 proc. patne dwa tygodnie, by moe w tym tkwi tajemnica ich popularnoci. Te dwa tygodnie tata musi wykorzysta do ukoczenia przez dziecko 1 roku ycia - wyjania Kowalska-Matis.
Nierównoci finansowe nadal wpywaj na decyzje rodzinne
Rzeczniczka przypomina, e od momentu nowelizacji Kodeksu pracy w 2023 roku, urlop rodzicielski trwa 41 tygodni, z czego kady rodzic ma 9 tygodni, których nie mona przenie na drugiego rodzica. Mama i tata maj indywidualne prawo do tego wiadczenia a zasiek za ten okres wynosi 70 proc. wynagrodzenia.
W 2024 roku rednia wysoko zasiku wypacanego za urlop rodzicielski ojców wynosia 167 z dziennie, podczas gdy dla matek byo to 124 z. Rok wczeniej wartoci te wynosiy odpowiednio 153 z i 107 z.
- Wynika to z tego, ze kobiety nadal zarabiaj mniej od swoich partnerów – mówi Iwona Kowalska-Matis. – Te nierównoci przekadaj si take na wysoko przyszej „kobiecej” emerytury. Rónice w wysokoci emerytur dla kobiet i mczyzn wynikaj z tego, e panie pracuj krócej, zarabiaj mniej i yj rednio statystycznie duej ni mczyni. Kobiety maj take mniejsze dochody, gdy przez cz swojego ycia s na urlopach zwizanych z wychowaniem dziecka – wyjania - rzeczniczka
- Urlopy, które oboje rodzice mog wykorzysta na opiek nad dzieckiem to nie tylko kwestia równego podziau obowizków, ale te szansa dla ojców na budowanie silnej wizi z dzieckiem, a dla dzieci pikny czas spdzony z obojgiem rodziców. – zauwaa Kowalska-Matis.
Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego, do 2035 roku z polskiego rynku pracy zniknie 2,1 mln, czyli 12,5 proc. obecnych pracowników. Wedug szacunków McKinsey & Company, gdyby kobiety w peni wykorzystay swój potencja zawodowy, polskie PKB mogoby wzrosn o 300 miliardów zotych rocznie. Lepsze wykorzystanie potencjau kobiet na rynku pracy, m.in. poprzez zwikszenie wskanika zatrudnienia i ich reprezentacji w sektorach o najwyszej produktywnoci, mogoby zwikszy wzrost gospodarczy Polski nawet o 9 proc. do 2033 roku.
A co z dzietnoci?
Od dziesitków lat badacze twierdz, e trudnoci w godzeniu obowizków zawodowych i rodzinnych kobiet mog by jedn z przyczyn malejcego przyrostu naturalnego w wielu krajach a spadek dzietnoci to wyzwanie, z którymi borykaj si wszystkie kraje OECD.
Badacze z Uniwersytetu Islandii uwaaj, e wprowadzenie systemu urlopów rodzicielskich w 2000 roku doprowadzio do spowolnienia spadku wskanika urodze pierworodnych. Wzroso te prawdopodobiestwo urodzenia drugiego oraz trzeciego dziecka. Dzi Islandia znajduje si wród piciu krajów OECD o najwyszej dzietnoci ze wskanikiem 1,7, podczas gdy Polska jest trzecia od koca ze wskanikiem 1,1. Zapewnienie obojgu rodzicom wsparcia w godzeniu pracy i ycia rodzinnego moe by wanym elementem polityki sucej utrzymaniu stabilnej demografii.
ZUS wspópracuje z Fundacj Share the Care na rzecz promowania równoci rodzicielskiej. Ju w kwietniu ruszy kolejna edycja kampanii „Równi w domu – Równi w pracy. To si wszystkim opaca”, która pokazuje, e równo rodzicielska i równo na rynku pracy to dwie strony tej samej monety, a korzyci z tego pynce maj pozytywny wpyw na gospodark i spoeczestwo.
W tym procesie olbrzymi rol ma do odegrania biznes. Zmiana pokoleniowa na rynku pracy oznacza inne spojrzenie, nawet przez mczyzn, na ich rol w rodzinie i inne podejcie do work-family balance. Kiedy dbao o rodzin to byo przede wszystkim zabezpieczenie bezpieczestwa finansowego. Dzi równie wane jest bezpieczestwo emocjonalne, które buduje si przez bliskie relacje. A nic nie buduje wizi emocjonalnych lepiej ni czas spdzony wspólnie.
Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Województwa Dolnolskiego
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



