Poniedzialek, 17 marca 2025 r.   Imieniny: Patryka, Zbigniewa, Gertrudy
Witaj, Spoecznos Lubina go! Zarejestruj si lub Zaloguj do serwisu | Ilo osb online 45

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomoci z Lubina
Miedziowi Lubin efektownie rozpoczynaj wiosn zwycistwem nad KS Rugby Ruda lska! Miedziowi Lubin efekto...
Z przyjemnoci informujemy, e druyna Miedziowi Lubin znakomicie zainaugurowaa wiosenne rozgrywki, pokonujc na wasnym boisku KS Rugby Ruda ... »Cyberoszustwa inwestycyjne z wykorzystaniem sztucznej inteligencji Cyberoszustwa inwestyc...
W dobie dynamicznego rozwoju technologii - sztucznej inteligencji (AI) coraz wicej obszarów ycia zostaje zrewolucjonizowanych przez in... »Znamy ju laureatw Konkursu „W rolnictwie mona pracowa bezpieczniej” oraz temat nowej kampanii prewencyjnej KRUS Znamy ju laureatw Ko...
7 marca br. w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Spoecznego odbyo si uroczyste podsumowanie jubileuszowej XXX edycji Konkursu W rolnictwie... »„Kompetentny Gilbert” 2025: podsumowanie 2. edycji Olimpiady wiedzy o KGHM „Kompetentny Gil...
Za nami 2. edycja Olimpiady wiedzy o górnictwie i hutnictwie „Kompetentny Gilbert”. Wydarzenie odbywa si w ramach programu ed... »

» archiwum wiadomoci


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, e...?
Czy wiesz, e?...1.09.1948 Otwarcie liceum przy ul. M. Kopernika

Magazyn elubin.pl

Tanie czci zamienne w Ucando



Magazyn elubin.pl



Magazyn elubin.pl



Wiadomosci z Lubina i okolic
Eksperci UPWr apeluj: nie wypalajmy traw
Data dodania: 11 marca 2025 — Kategoria: Wiadomoci

Eksperci UPWr apeluj: nie wypalajmy traw

Wypalanie traw, to w Polsce wci powszechna, cho szkodliwa i nielegalna praktyka, prowadzca do degradacji gleby oraz niszczenia biorónorodnoci. Ogie zabija mikroorganizmy, owady zapylajce, ptaki i drobne ssaki, jednoczenie osabiajc zdolno gleby do zatrzymywania wody. Mimo surowych kar zjawisko nie zanika. Prof. Magdalena Szymura z Instytutu Agroekologii i Produkcji Rolinnej UPWr tumaczy, jakie konsekwencje niesie wypalanie dla rodowiska i dlaczego powinno by konsekwentnie eliminowane.

Naukowczyni UPWr mówi, e trudno okreli motywacje osób dopuszczajcych si wypalania rolinnoci, ale sama szuka ich w przeszoci, kiedy ogie stosowano do oczyszczania pastwisk i pól po zbiorach, w przekonaniu, e poprawia on yzno gleby – co jest bdnym, cho utrwalonym mitem.

– Obecnie tego typu praktyki wystpuj gównie na terenach zaniedbanych rolniczo oraz na nieuytkach. Popularne okrelenie „wypalanie traw” jest uproszczeniem, poniewa wspóczenie podpalenia dotycz przede wszystkim nieuytków poronitych rolinnoci ruderaln, czyli wysokimi bylinami dwuliciennymi. W wyniku braku regularnego koszenia gatunki te wypieraj trawy, co prowadzi do zmiany charakteru rolinnoci na danym terenie. Wypalanie takich obszarów nie ma wic nawet adnego uzasadnienia rolniczego, poniewa nie s one wykorzystywane do produkcji rolnej – tumaczy prof. Magdalena Szymura, podkrelajc, e mitów zwizanych z wypalaniem rolinnoci nie brakuje. Jednym z najczciej powtarzanych jest przekonanie, e ogie uynia gleb. W rzeczywistoci wypalanie powoduje wyjaowienie gleby, niszczy warstw próchniczn i przyczynia si do utraty mikroorganizmów, które s kluczowe dla procesów glebowych. Gleba traci zdolno retencji wody, co prowadzi do jej degradacji. Ogie niszczy take mezofaun glebow, w tym ddownice, które poprawiaj struktur ziemi.

– Negatywne skutki wypalania sigaj znacznie dalej ni degradacja gleby. Gin cae ekosystemy, w tym liczne gatunki owadów zapylajcych, takie jak pszczoy i trzmiele, a take drobne ssaki, pazy i gniazdujce na ziemi ptaki. Ogie niszczy zarówno cz nadziemn rolin, jak i ich korzenie, prowadzc do trwaego zuboenia ekosystemu. W skrajnych przypadkach wypalanie moe prowadzi do rozprzestrzeniania si poarów na pobliskie lasy, gospodarstwa czy nawet tereny zurbanizowane. Powstajcy w wyniku spalania dym negatywnie wpywa na zdrowie ludzi, zwaszcza osób z chorobami ukadu oddechowego – zadymienie moe spowodowa nasilenie objawów u osób zmagajcych si z astm – dodaje prof. Szymura.

Nie wszdzie wypalanie jest nielegalne i szkodliwe

Cho wypalanie rolinnoci w Polsce jest nielegalne i szkodliwe, istniej sytuacje, w których kontrolowane wypalanie moe by uzasadnione. Dotyczy to np. ekosystemów naturalnie podlegajcych cyklicznym poarom. W regionach, gdzie sawanny i stepy stanowi naturaln rolinno, poary wybuchaj spontanicznie z powodu niskiej wilgotnoci gleby, wynikajcej z maych opadów i wysokiej temperatury. Na rozlegych obszarach trawiastych, takich jak np. w Dakocie, Minnesocie czy Teksasie w USA, stosuje si kontrolowane wypalanie, by zapobiec nagromadzeniu martwej materii rolinnej, w tym niedojadów po wypasie zwierzt. Nadmiar wyschnitej biomasy tworzy warstw, która utrudnia kiekowanie rolin i zwiksza ryzyko poaru. Wczesnowiosenne wypalanie, gdy gleba jest jeszcze wilgotna, pozwala na szybkie przejcie ognia bez nadmiernego podgrzewania ziemi, co chroni korzenie rolin.
Jak podkrela prof. Szymura, w Europie badania nad wpywem wypalania na biorónorodno prowadzi zespó z Uniwersytetu w Debreczynie. Orsolya Valkó i Balázs Deák wykazali, e w warunkach panujcych na wschodzie Wgier kontrolowane wypalanie zmniejszyo przewag w zbiorowiskach kowych wysoko konkurencyjnych traw, co dao moliwo rozwoju innym gatunkom i w rezultacie przyczynio si do wzrostu bogactwa gatunkowego rolin naczyniowych. Badania wykazay take skuteczno tej metody w zwalczaniu inwazyjnych rolin na kach i pastwiskach.
– W krajach atlantyckich kontrolowane wypalanie wrzosowisk to specjalistyczna metoda ochrony przyrody. Polega na celowym i kontrolowanym spalaniu rolinnoci o niewielkiej intensywnoci, gównie w kierunku pod wiatr. Jest to powszechna praktyka na wiecie, stosowana w celu ochrony biorónorodnoci, przywracania naturalnych procesów ekologicznych oraz ograniczania rozprzestrzeniania si gatunków inwazyjnych. Warto jednak podkreli, e w takich przypadkach ogie wykorzystywany jest jako narzdzie ochrony przyrody, a jego zastosowanie podlega cisej kontroli – podsumowuje prof. Szymura.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,26759.html
Ten artykul byl czytany 88 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy ni? 350 znak?w
Znaczniki HTML: Wy?.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2025 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0