
W prestiowym rankingu „World Silver Survey 2025” KGHM Polska Mied S.A. po raz kolejny zaja pierwsze miejsce w klasyfikacji &bdquo... »

22 kwietnia to co wicej ni data w kalendarzu. To globalne przypomnienie, e planeta potrzebuje naszej uwagi. Dzie Ziemi narodzi si w 1970 r... »

Ju 26 kwietnia 2025 r., w Ogrodzie Zoologicznym w Lubinie odbd si warsztaty terrarystyczne prowadzone przez Bartka Kluz (Brodate Gady) oraz... »

Policjanci zatrzymali 39-latka, który podejrzany jest o kradziee z mieszka, do których dostawa si wykorzystujc metod „n... »






Data dodania: 15 marca 2025 — Kategoria: Wiadomoci

W dobie dynamicznego rozwoju technologii - sztucznej inteligencji (AI) coraz wicej obszarów ycia zostaje zrewolucjonizowanych przez innowacyjne narzdzia i systemy. AI znajduje zastosowanie w medycynie, przemyle, edukacji czy rozrywce, oferujc nowe moliwoci. Wraz z popularnoci i dostpnoci tej technologii, pojawiaj si take nowe zagroenia w tym oszustwa na tzw. inwestycj.
Cyberoszuci wymylaj nowe sposoby, by ich dziaania byy skuteczne. Ich celem jest m.in. nakonienie osoby, któr chc oszuka do wykonywania przelewów na nalece do nich rachunki. Schematy swoich dziaa oszuci dostosowuj do aktualnych trendów oraz sytuacji panujcej w kraju i na wiecie. Tworz nowe scenariusze ataków, a take modyfikuj te, którymi posugiwali si wczeniej. Jednak u podstaw kadej akcji cyberoszustów, ley ten sam cel - wyudzenie rodków finansowych.
Przestpcy przycigaj uwag uytkowników, zarówno opraw graficzn umieszczanych reklam w mediach spoecznociowych, jak te ofert bardzo wysokich zysków bez ryzyka utraty rodków finansowych. Sam ten fakt powinien wzbudzi nasze podejrzenie bo naturalnym jest, e inwestowanie zawsze wie si z ryzykiem. Czsto do tego rodzaju oszustw wykorzystywane s deepfake, czyli zmanipulowane przez AI nagrania albo zdjcia, wykorzystujce wizerunek, a nawet gos znanych osób oraz instytucji pastwowych, w celu uwiarygodnienia swojej reklamy.
Policja wychodzi naprzeciw tym zagroeniom realizujc wraz Telewizj Puls oraz Fundacj „Pod Dbem” ogólnopolsk kampani spoeczn #ZnamTeNumery, która rozpocza si w padzierniku 2023 roku, czc ogromne zasigi z autorytetem, dowiadczeniem i codzienn prac polskiej Policji.
Tym samym w kolejnej odsonie kampanii pod hasem „Emerytura na maxa”, która opieraa si na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) organizatorzy kampanii odgrywali zarówno rol internetowego oszusta, jak i edukatora. W ten niestandardowy sposób uwiadamiajc, jak zaawansowane s moliwoci sztucznej inteligencji i ostrzegajc przed zwizanymi z ni potencjalnymi zagroeniami. Emerytura na maxa to kontrolowany, wygenerowany prawie w peni przez sztuczn inteligencj scam. Wideo miao na celu promowanie faszywej oferty, podobnej do tych, na które czsto mona „zapa si” w Internecie. W tym przypadku wykorzystano wizerunek znanego aktora Henryka Gobiewskiego zachcajc do atwego i szybkiego zysku.
Pierwszy etap Emerytury na maxa by prowokacj polegajca na emisji w mediach grafiki i wideo ze scamem. Wszystkie osoby, które byy zainteresowane ofert, faktycznie mogy wej na stron tego produktu. W praktyce po wejciu na stron www.emeryturanamaxa.pl uytkownicy automatycznie byli przekierowywani na stron kampanii #ZnamTeNumery, gdzie zamiast kradziey tosamoci czy pienidzy, otrzymywali informacj, która moe im pomóc unikn podobnych puapek w przyszoci.
Problem oszustw na tzw. inwestycj jest jednym z dziaa profilaktycznych, które s ukierunkowane na podnoszenie wiadomoci nas wszystkich, a jednoczenie jest on dotkliwy materialnie dla swoich ofiar. Rozwój nowoczesnej technologii, która w znacznym stopniu uatwia nam codzienne ycie niesie za sob równie zagroenia, tym bardziej pamitajmy, e zdrowy rozsdek to najlepsza metoda na przestpców internetowych.
(Biuro Prewencji KGP / kc)
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



