
W prestiowym rankingu „World Silver Survey 2025” KGHM Polska Mied S.A. po raz kolejny zaja pierwsze miejsce w klasyfikacji &bdquo... »

22 kwietnia to co wicej ni data w kalendarzu. To globalne przypomnienie, e planeta potrzebuje naszej uwagi. Dzie Ziemi narodzi si w 1970 r... »

Ju 26 kwietnia 2025 r., w Ogrodzie Zoologicznym w Lubinie odbd si warsztaty terrarystyczne prowadzone przez Bartka Kluz (Brodate Gady) oraz... »

Policjanci zatrzymali 39-latka, który podejrzany jest o kradziee z mieszka, do których dostawa si wykorzystujc metod „n... »






Data dodania: 18 marca 2025 — Kategoria: Wiadomoci

20 marca o godzinie 11:01 Soce znajdzie si w punkcie równonocy wiosennej rozpoczynajc tym samym astronomiczn wiosn. Dr Radosaw Zajdel z Instytutu Geodezji I Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocawiu wyjania, czym jest astronomiczna wiosna i co mona tego dnia zaobserwowa na niebie.
Istnieje kilka definicji pocztku wiosny: astronomiczna, meteorologiczna i kalendarzowa. Gówna rónica midzy wiosn astronomiczn, a meteorologiczn dotyczy czasu rozpoczcia i zakoczenia oraz precyzji definicji. Podczas gdy wiosna meteorologiczna jest staa kalendarzowo, wiosna astronomiczna jest cile okrelona przez pooenie Ziemi wzgldem Soca i moe rozpocz si 19, 20 lub 21 marca, w zalenoci od roku i dokadnego momentu równonocy.
W tym roku astronomiczna wiosna na pókuli pónocnej rozpoczyna si 20 marca o godzinie 11:01 czasu polskiego.
- W dniu równonocy wiosennej, kiedy Soce wschodzi dokadnie na wschodzie i zachodzi dokadnie na zachodzie – wyjania dr Radosaw Zajdel z Instytutu Geodezji I Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocawiu. Dodaje, e zrozumienie równonocy wiosennej wymaga spojrzenia na ukad Ziemia-Soce z perspektywy mechaniki orbitalnej.
Ziemia okra bowiem Soce po eliptycznej orbicie w cigu roku, jednak kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za zmiany pór roku nie jest zmienna odlego od Soca, lecz nachylenie osi obrotu Ziemi.
O obrotu naszej planety jest nachylona pod ktem okoo 23,5° wzgldem paszczyzny jej orbity (ekliptyki) i zachowuje stay kierunek w przestrzeni podczas rocznego obiegu wokó Soca. To nachylenie powoduje, e w rónych okresach roku pókule s nierównomiernie owietlane.
Paszczyzna ekliptyki przecina paszczyzn równika niebieskiego (projekcj ziemskiego równika na sfer niebiesk) w dwóch punktach: równonocy wiosennej i jesiennej. W momencie równonocy wiosennej: soce przekracza równik niebieski z pókuli poudniowej na pónocn, o Ziemi jest prostopada do linii czcej rodki Ziemi i Soca, promienie soneczne padaj prostopadle na równik i caa planeta dowiadcza dnia i nocy o niemal identycznej dugoci (okoo 12 godzin).
Tego dnia rozpoczyna si astronomiczna wiosna na pókuli pónocnej i astronomiczna jesie na pókuli poudniowej.
- 20 marca o godzinie 11:01 czasu polskiego nastpi moment, gdy Soce w swojej rocznej wdrówce po ekliptyce przetnie równik niebieski, przechodzc z pókuli poudniowej na pónocn. W tym konkretnym momencie rodek tarczy sonecznej znajdzie si dokadnie na przeciciu paszczyzny równika niebieskiego i ekliptyki – podsumowuje naukowiec UPWr.
Punkt Barana – astronomiczny punkt odniesienia
Punkt równonocy wiosennej znany jest równie jako punkt Barana. Nazwa ta pochodzi ze staroytnej astronomii babiloskiej i greckiej. Okoo 2000 lat temu, gdy astronomowie tworzyli pierwsze precyzyjne mapy nieba, punkt równonocy wiosennej znajdowa si w gwiazdozbiorze Barana (ac. Aries). Std wzia si nazwa, która przetrwaa do czasów wspóczesnych.
Klaudiusz Ptolemeusz, grecki astronom yjcy w II wieku n.e., w swoim dziele "Almagest" utrwali ten termin, tworzc fundamenty astronomii, które obowizyway przez niemal 1500 lat. Potem nazwa zostaa przyjta przez nowoytnych uczonych, stajc si standardowym okreleniem w astronomii.
Wskutek precesji osi ziemskiej (powolnego zataczania stoka przez o obrotu Ziemi w cyklu okoo 25 800 lat), punkt równonocy wiosennej przemieci si i obecnie znajduje si w gwiazdozbiorze Ryb, a za okoo 600 lat przesunie si do gwiazdozbioru Wodnika (Era Wodnika).
Mimo tego przemieszczenia, w astronomii nadal uywa si tradycyjnej nazwy "punkt Barana". Punkt ten stanowi umowny pocztek (zero) ukadu wspórzdnych równikowych, penic funkcj podstawowego punktu odniesienia w astrometrii i geodezji.
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



