
Na roczne rozliczenie skadki zdrowotnej za 2024 rok jest czas do 20 maja. Firmy, które bd miay nadpat – dostan pienidze z po... »

Funkcjonariusze dolnolskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zabezpieczyli 6895 szt. e-papierosów bez polskich znaków akc... »

KINO MUZA LUBIN 25.04-1.05.2025 25.04 Pitek 14:15, 15:30 > Niesamowite przygody skarpetek – premiera > Pol / ms 15:45, 1... »

Rolnicy spdzili na zasiku chorobowym w 2024 roku 24 mln 144 tys. 706 dni. To o 6 proc. mniej ni w 2023 roku – wynika z danych ... »






Data dodania: 20 marca 2025 — Kategoria: Wiadomoci

Samochód, radio, telewizja czy internet – dzi nie wyobraamy sobie ycia bez nich. Jednak kiedy te wynalazki budziy ogromne emocje i kontrowersje. Podobnie byo z innymi przeomowymi odkryciami, które okazay si uatwia wiele czynnoci. Aktualnie równie nowinki techniczne budz opór, ale czy susznie?
Od zarania dziejów nowym ideom, pomysom czy wynalazkom towarzyszy strach przed nieznanym. Wstpna nieufno, a nawet niech wobec nich jest wic zrozumiaa. Czsto jest to efekt dezinformacji i manipulacji. – Wiele osób obawia si tego, czego nie zna. Lk jest naturaln reakcj organizmu na now sytuacj, któr interpretujemy jako niebezpieczn. Ewolucyjnie zapewne przydawa si naszym przodkom. Jednak nie kada nowo nam zagraa. Warto podchodzi do nowinek technologicznych z otwart gow, a gdy pewne zagadnienia s dla nas niezrozumiae, wyrabia sobie zdanie na podstawie rzetelnie prezentowanych faktów oraz rekomendacji ekspertów – mówi Anna Wieczorek, psycholog spoeczna.
O tym, e nie jest atwo by pionierem i posacem nowych idei przekona si Mikoaj Kopernik. – Rewolucyjne dzieo „O obrotach sfer niebieskich”, które na zawsze zmienio nasze postrzeganie kosmosu, spotkao si ze sprzeciwem spoeczestwa. Potrzeba byo czasu, aby teoria heliocentryczna staa si obowizujc – wskazuje dr Micha Artymowski z Wydziau Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Kardynaa Stefana Wyszyskiego w Warszawie.
Równie wiele emocji wzbudziy inne póniejsze wynalazki, bez których dzisiaj nie wyobraamy sobie codziennego ycia. Kolej elazna, która pojawia si w pierwszej poowie XIX wieku w Anglii, daa impuls do rewolucji zarówno w przemyle, jak i w transporcie. Dzi setki milionów ludzi na caym wiecie korzystaj z dobrodziejstwa wygodnej i szybkiej podróy pocigiem. Pocztki kolejnictwa nie byy jednak usane róami. W Wielkiej Brytanii narodzinom tego rodka lokomocji towarzyszy gony sprzeciw spoeczny. W kampanii prowadzonej w prasie, a take na terenie parlamentu, paday argumenty, e krowy przestraszone parowozami przestan je traw i dawa mleko, kury przestan znosi jaja, a dym z lokomotywy bdzie zabójczy dla ptaków. Z kolei przecienia i prdko miay negatywnie oddziaywa na mózg czowieka. – Dzi wiemy, e adna z tych tez nie moga si obroni. Ludzie s zdolni do wytrzymywania o wiele wyszych prdkoci bez uszczerbku na zdrowiu. Natomiast nadmiernej miertelnoci ptaków czy niedoborów w produkcji mleka nie odnotowano – wyjania dr Micha Artymowski.
Automobile równie nie miay atwego startu. Pierwszy pojazd, który zasuguje na miano samochodu, zbudowa pod koniec XIX wieku Carl Benz. Obecnie z fabryk i montaowni na caym wiecie wyjeda kadego roku blisko 100 milionów aut. Pocztkowo jednak maszyna, która jest dzi podstaw indywidualnego transportu czowieka, miaa wielu przeciwników. Wynalazkowi Benza towarzyszyy kpiny i szyderstwa. Ostrzegano, e rozwijana przez ówczesne auta prdko 30 km/h jest miertelnie niebezpieczna dla czowieka. Nie brakowao take opinii, e to „diabelski wynalazek poszcy konie”.
Z podobnymi oskareniami mierzy si równie prd elektryczny. Niektórzy uwaali, e moe powodowa liczne choroby, w tym psychiczne. O wywoywanie chorób obwiniano sztuczne wiato pochodzce z arówki. Co bardziej podatni na tak propagand blokowali elektryfikacje. Wadze niektórych miasteczek i wsi w obawie przed chorobami roznoszonymi rzekomo przez prd rezygnowali z instalowania przy ulicach latarni elektrycznych, pozostawiajc gazowe.
Radio zostao wynalezione pod koniec XIX wieku. O miano twórcy pierwszego radia konkuruj ze sob Amerykanin serbskiego pochodzenia Nikola Tesla oraz Woch Guglielmo Macroni. Obaj od pocztku swoich prac nad nowym urzdzeniem musieli mierzy si z oskareniami. Przeciwnicy gosili, e fale radiowe s szkodliwe dla zdrowia. Z kolei duchowni obawiali si, e za pomoc fal radiowych bdzie szerzya si demoralizacja.
– Obserwujc reakcje spoeczestwa koca XIX wieku, wida, jak lk przed nieznanym paraliowa postp. Potguje go tzw. strategia konfirmacyjna, czyli mechanizm obronny mózgu, który szuka potwierdzenia swoich obaw. Historia pokazuje jednak, e rzetelna edukacja i transparentno wspieraj stopniow adaptacj, która pozwala przezwyciy lk i korzysta z dobrodziejstw postpu – ocenia Anna Wieczorek.
Radio jako nonik niezalenej informacji oraz muzyki, byo zaciekle zwalczane przez komunistów i nazistów, którzy pilnowali wasnego monopolu na dostarczanie obywatelom informacji i rozrywki
Take telewizja i internet byy oskarane o to, e efektem ich uywania bd powane problemy zdrowotne oraz moralne zepsucie spoeczestwa. Obawy te rozsiewane przez wiele haaliwych rodowisk nie powstrzymay ich rozwoju. Dzi media te dostarczaj informacji i rozrywki miliardom ludzi na caym wiecie bdc trwaym elementem naszej codziennoci.
Kada epoka i pokolenie mierz si z kolejnymi „strachami”. Wspóczenie modne s ostrzeenia przed rzekomo zgubnymi skutkami masztów telefonii komórkowej oraz urzdze produkujcych energi odnawialn. Co prawda dzi ju raczej nikt nie oskara nowych urzdze i wynalazków o diabelskie pochodzenie, ale róne osoby, zwaszcza w internecie, ogaszaj, e maszty 5G albo wiatraki emituj szkodliwe fale powodujce nowotwory i inne choroby. Maj by te powodem licznych schorze i bezpodnoci u zwierzt. Kto z nas nie sysza opowieci o tym, e od wiatraków czy od masztów 5G krowy przestan si cieli i dawa mleko, a kury przestan znosi jajka.
– Zarzuty, z jakimi musz mierzy si wspóczesne nowe technologie nie odbiegaj znaczco od argumentów podnoszonych w XIX wieku. To pokazuje, e lk przed rozwojem wynika gównie z niewiedzy – zaznacza dr Micha Artymowski. Anna Wieczorek zwraca uwag, e faszywe informacje na temat nowych wynalazków czy rozwiza technologicznych bywaj równie dzieem konkurencji. – Bardzo czsto nowe rozwizania technologiczne wypieraj stare i dlatego s zwalczane przez ludzi i rodowiska, których biznesom zagraaj. To chodna kalkulacja – zauwaa. Psycholog spoeczna dopowiada, e wiele osób, a nawet rzdów zainteresowanych jest podsycaniem strachu wród ludzi. – Strach pozwala trzyma nas w zalenoci i posuszestwie. Ludzie wystraszeni s te znacznie bardziej podatni na manipulacje – zauwaa dodajc, e przeróne lki s dzi powszechnie potgowane i wykorzystywane przez polityków czy wielkie korporacje.
Zapewne lków i obaw ludzi nie da si wyeliminowa zupenie. Jednak powszechna edukacja i rzetelna informacja mog znacznie utrudni rozprzestrzenianie si w przestrzeni publicznej póprawd i manipulacji.
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



