
W prestiowym rankingu „World Silver Survey 2025” KGHM Polska Mied S.A. po raz kolejny zaja pierwsze miejsce w klasyfikacji &bdquo... »

22 kwietnia to co wicej ni data w kalendarzu. To globalne przypomnienie, e planeta potrzebuje naszej uwagi. Dzie Ziemi narodzi si w 1970 r... »

Ju 26 kwietnia 2025 r., w Ogrodzie Zoologicznym w Lubinie odbd si warsztaty terrarystyczne prowadzone przez Bartka Kluz (Brodate Gady) oraz... »

Policjanci zatrzymali 39-latka, który podejrzany jest o kradziee z mieszka, do których dostawa si wykorzystujc metod „n... »






Data dodania: 07 kwietnia 2025 — Kategoria: Wiadomoci

Oszuci internetowi nie prónuj i w dalszym cigu wymylaj coraz to nowe metody przestpstw. Dlatego po raz kolejny lubiscy policjanci przestrzegaj przed ogoszeniami wystawionymi przez przestpców w internetowych serwisach sprzedaowych oraz przypominaj jak unikn utraty swoich oszczdnoci. Ostrzegaj równie o faszywych wiadomociach SMS, czy te mailach, które wykorzystuj oszuci, nawet w sytuacjach kiedy jestemy sprzedawcami, nie kupujcymi. Wystarczy, e klikniemy w przesany przez nich link, zalogujemy si do spreparowanej strony internetowej banku, a przestpcy ju po chwili - majc dostp do naszego konta bankowego lub karty patniczej – wykonaj przelew zgromadzonych przez nas oszczdnoci, a my zostaniemy bez pienidzy.
Naley pamita, i zakupy w sieci najlepiej dokonywa w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesaniem pienidzy kupujcy powinien sprawdzi, czy firma oferujca nam produkty i usugi w ogóle istnieje. Pomog nam w tym dwie witryny:
• w wyszukiwarce http://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl jestemy w stanie sprawdzi sprzedajcego po NIP-ie, REGO-nie lub KRS-ie
• poprzez np. stron http://www.jakitobank.pl/ sprawdzimy numer rachunku bankowego oraz ewentualne wpisy innych uytkowników, co do wskazanego rachunku.
Robic zakupy naley oczywicie zwróci szczególn uwag na inne wane czynniki:
• sprawdzi komentarze i opinie o sprzedajcym – bezporednio w serwisie sprzedaowym jak i poprzez wyszukiwark internetow,
• sprawdzi numer telefonu sprzedajcego – czy jest to numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, czy sprzedajcego pojawia si w wyszukiwarce internetowej i jakie wpisy si do niego odnosz,
• sprawdzi od kiedy uytkownik posiada konto w serwisie sprzedaowym - UWAGA! unikamy nowych kont,
• w przypadku mniej popularnych sklepów internetowych naley sprawdzi, gdzie zarejestrowana jest domena strony sklepu – np. poprzez wyszukiwark http://centralops.net/co/,
• sprawdzi, czy na stronie sklepu wskazany jest jego adres, telefon i regulamin,
• oceni wizualnie profesjonalizm wykonania strony sklepu internetowego.
W razie moliwoci dokonujmy przelewu rodków poprzez usug PayU, unikajc patnoci bezporednio na rachunek bankowy. W tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujcych. W przypadku wtpliwoci naley skontaktowa si telefonicznie ze sprzedajcym i dopyta o moliwo nadania przesyki za pobraniem.
Przypominamy, e nie naley przesya pienidzy na poczet kosztów wysyki. W przypadku przesyki za pobraniem naley wymusi u sprzedajcego zaznaczanie opcji przegldu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna da nam do mylenia. W przypadku wtpliwoci mona zaniecha odbioru zakupionego towaru.
Pamitajmy, e przedmioty sprzedawane w sieci s z reguy tasze o okoo 10-20%, ni w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tasze oferty powinny wzbudzi w nas niepokój i zastanowienie – oszust zawsze zwraca na siebie uwag nadzwyczajnie atrakcyjn ofert.
Zdarza si jednak, e w puapk przestpców mona wpa równie sprzedajc swoje produkty. Rzekomi kupcy informuj swoich kontrahentów, e ju dokonali zakupu i zapacili za produkt, a osoby oszukane otrzymuj od nich link, który przekierowuje do strony internetowej udzco podobnej do prawdziwej witryny portalu sprzedaowego. Nastpnie pokrzywdzeni proszeni s o podanie numeru swojej karty patniczej, na któr miayby wpyn rodki za zakupiony towar. Osoby maj wpisa nie tylko numer podany na awersie karty, ale równie dat wanoci, limit na koncie, a co najgorsze, numer CVV, który jest jednym z zabezpiecze uniemoliwiajcych nieupowanion transakcj. Po chwili pienidze, które pokrzywdzeni maj na swoich kontach bankowych znikaj. Oszuci te.
Ostrzegamy, e przestpcy wysyaj równie sms-y i maile z informacjami o nieopaconych fakturach lub zalegociach w rachunkach. Wystarczy, e klikniemy w przesany w nich link, zalogujemy si do spreparowanej strony internetowej banku, a przestpcy ju po chwili - majc dostp do naszego konta bankowego – wykonaj przelew zgromadzonych przez nas oszczdnoci, a my zostaniemy bez pienidzy.
Zodzieje w ten sam sposób kradn tosamo osoby poprzez popularne portale spoecznociowe, podszywaj si pod ni i wykorzystujc zaufanie znajomych prosz ich o podanie hasa „BLIK”. Dodaj, e wanie stoj przy kasie i chc zapaci za zakupy, ale ich karta patnicza akurat w tym dniu stracia wano lub prosz o szybk poyczk na zakupy przez internet, obiecujc zwrot rodków finansowych nastpnego dnia. Bdmy czujni i nie dajmy si zwie pozorom. Czytajmy dokadnie komunikaty przychodzce na telefon podczas kadej transakcji oraz wiadomoci od znajomych. Warto jest zadzwoni do osoby, która w ten sposób prosi nas o pomoc, w celu potwierdzenia, czy nie jest to próba przestpstwa. Taka forma kontaktu – przez komunikator - moe si okaza zwykym oszustwem. My natomiast moemy straci swoje oszczdnoci, poniewa przestpcy czekaj tylko, aby wypaci nasze ciko zarobione pienidze.
Lubiscy policjanci ponownie przypominaj wszystkim uytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urzdze z dostpem do internetu o kilku wanych kwestiach:
• Pilnujmy swoich hase dostpowych i pamitajmy, aby wprowadzone hasa nie byy moliwe do odszyfrowania przez osoby nieupowanione. Dla bezpieczestwa co kilka miesicy zmieniajmy je.
• Pamitajmy o wylogowywaniu si z aplikacji za kadym razem po zakoczeniu ich uytkowania.
• Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najwaniejsze zawartych w nich zaczników oraz linków.
• Oszuci czsto podszywaj si pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i spoecznociowych. Pamitajmy, aby nie wpisywa w przypadku wystpienia wtpliwoci swojego loginu oraz hasa.
• Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania internetu.
• Kontrolujmy strony internetowe, które przegldaj najmodsi.
• Zablokujmy te witryny, których wedug nas dzieci nie powinny przeglda.
• Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego uywamy.
asp. szt. Krzysztof Pawlik
zastpca Oficera Prasowego
KPP w Lubinie
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



