
W prestiowym rankingu „World Silver Survey 2025” KGHM Polska Mied S.A. po raz kolejny zaja pierwsze miejsce w klasyfikacji &bdquo... »

22 kwietnia to co wicej ni data w kalendarzu. To globalne przypomnienie, e planeta potrzebuje naszej uwagi. Dzie Ziemi narodzi si w 1970 r... »

Ju 26 kwietnia 2025 r., w Ogrodzie Zoologicznym w Lubinie odbd si warsztaty terrarystyczne prowadzone przez Bartka Kluz (Brodate Gady) oraz... »

Policjanci zatrzymali 39-latka, który podejrzany jest o kradziee z mieszka, do których dostawa si wykorzystujc metod „n... »






Data dodania: 07 kwietnia 2025 — Kategoria: Wiadomoci

Pierwszy raz wydarzenie pochówku cia dzieci martwo urodzonych lub poronionych z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy zostao poczone z Msz wit. Modlitwa z obrzdem pochowku miaa miejsce w poniedziaek 7 kwietnia br.
Msza wita poprzedzaa obrzd pochowania cia nienarodzonych dzieci w zbiorowej mogile. Raz na kwarta, dochowujc obowizku ustawowego, miasto ma obowizek chowa ciaa takich dzieci. Liturgii przewodniczy ks. Józef Borowski (dziekan dekanatu Legnica Wschód) a przy otarzu stanli te ks. Stanisaw Araszczuk (dziekan dekanatu Legnica Zachód), ks. Marian Zieja oraz ks. Roman Raczak.
Ten ostatni mówi w homilii, e ycie poczte jest wite. Doda take, e dzisiejsza modlitwa za rodziny cierpice z powodu utraty dziecka, jest odpowiedzi na jego dowiadczenie kapaskiego posugiwania w szpitalu. Tam wielokrotnie sysza od matek o bólu, tsknocie, gniewie i rozpaczy. Dlatego takie modlitwy s potrzebne, by pomóc im umocni wiar w Boe miosierdzie.
W modlitwie i pochówku wzio udzia kilkanacie osób. Ks. Raczak podzikowa im za przybycie, bo jak mówi, przez ostatnie kilkanacie lat byo tak, e w tym obrzdzie bra udzia on oraz przedstawiciel Legnickiego Przedsibiorstwa Gospodarki Komunalnej. Teraz dziki zaangaowaniu kilku osób udao si nie tylko nagoni wydarzenie ale przede wszystkim ustali stae terminy oraz wprowadzi moliwo odprawienia Mszy witej.
Agata Szymkowiak, diecezjalna doradczyni ycia rodzinnego, mówi, e to dobrze, e takie ceremonie bd miay miejsce i prosi o wsparcie w rozpowszechnianie informacji o tych wydarzeniach.
- Poronienie bd mier dziecka w onie mamy to zawsze wielki ciar emocjonalny dla mamy i caej rodziny. Nie zawsze jest tak, e rodzice maj wiadomo, e maj prawo odebra ciao dziecka ze szpitala i je pochowa. Czsto s w bardzo trudnej sytuacji emocjonalnej, nie wiedz o tym, nie pamitaj. Te sytuacje s bardzo róne i czsto te bardzo trudne. W takiej sytuacji szcztki tych dzieci pozostaj w szpitalu i tam zostaj skremowane. Szpital przekazuje je zarzdcy cmentarza, a wic Legnickiemu Przedsibiorstwu Gospodarki Komunalnej. Ono organizuje
pochówek, najczciej raz na kwarta, w kwaterze dla takich dzieci. W ostatnich miesicach udao si doprecyzowa pewne sprawy logistyczne i dziki temu, dziki uprzejmoci LPGK, moemy poda termin tego pochówku z wyprzedzeniem, tak aby kady, kto potrzebuje, kto czuje tak wewntrzn potrzeb bycia przy tej ceremonii, móg zaplanowa sobie swój udzia - mówi Agata Szymkowiak.
Obecno na takiej liturgii moe by okazj, aby moe po raz pierwszy, po wielu latach, kto kto przey tak strat, a nie by wiadomy, e moe pochowa swoje utracone dziecko, móg to symbolicznie uczyni. Przed laty kobiety które traciy tak dzieci, nie otrzymyway naleytego wsparcia psychologicznego i prawnego. Przez niemoliwo poegnania i pochówku powstawaa pustka i ból. Jednym z elementów przeywania aoby po utraconym dziecku jest te sytuacja symbolicznego pochowania go i omodlenia.
Raz w roku w diecezji legnickiej odbywaj si specjalne rekolekcje dlaosób po stracie dziecka. Jest to zawsze trzeci weekend wrzenia. Rekolekcje te s skierowane do wszystkich, których dziecko zmaro - poprzez poronienie, w onie matki, po narodzinach a take w wieku dojrzaym.
Kolejny pochówek odbdzie si lipcu br. Podobne ceremonie odbywaj si m.in. w Lubinie.
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



