
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostpne w Powiatowym Urzdzie Pracy w Lubinie. Szczegóowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »

W sobot 28 czerwca rusz nocne poczenia w relacji Wrocaw – Legnica – Lubin. Najpopularniejsze poczenie w rozkadzie jazdy Kolei... »

Mamy wspania informacj dla mieszkaców Lubina i okolic. W sobot 14 czerwca 2025r. postanowilimy otworzy ba... »

W czerwcowym repertuarze sieci Helios nie zabraknie lubianego cyklu Kino Kobiet! Ju w rod, 18 czerwca, na wielkich ekranach zagoci wyjtkowa ... »






Data dodania: 27 maja 2025 — Kategoria: Wiadomoci

Otyo jest zoon chorob, która wymaga kompleksowego leczenia, uwzgldniajcego indywidualne potrzeby oraz predyspozycje pacjenta
Choroba otyociowa niesie ze sob ryzyko wystpienia ponad 200 powika i stanowi powane wyzwanie finansowe dla polskiego systemu opieki zdrowotnej
Pitnowanie osób chorych na otyo w przestrzeni publicznej skutkuje znacznym pogorszeniem ich samopoczucia i czsto przekada si na pogorszenie wyników leczenia
Kampania edukacyjna „Zdrowie zaczyna si od zrozumienia. Zrozumie otyo” (www.zrozumiecotylosc.pl) ksztatuje postawy prozdrowotne i zwiksza wiadomoci Polaków w temacie otyoci
Otyo to choroba, która jest za rzadko diagnozowana, a pacjentom zbyt rzadko proponowana jest profesjonalna pomoc. Wedug raportu World Obesity Federation, w 2025 roku, bdzie ona dotyczy ju 30 proc. dorosych Polaków, a nawet 66 proc. naszego spoeczestwa bdzie miao podwyszony wskanik Body Mass Index (BMI). Mimo to, wci niewiele osób zdaje sobie spraw z tego, e otyo to co wicej ni nadmierna masa ciaa. To przewleka choroba, która moe doprowadzi do ponad 200 powika i skróci ycie chorego nawet o 10 lat.
Jednym gosem o otyoci
Otyo jest coraz czciej tematem rozmów i dyskusji, nie tylko podczas konferencji i kongresów medycznych, ale równie w rodowisku medialnym. Coraz goniej wybrzmiewa fakt, e jest to choroba, która powinna by kompleksowo leczona, a nie defekt kosmetyczny.
– Otyo to choroba przewleka, nawracajca i bez tendencji do samoistnego ustpowania. Ciko znale drug tak jednostk chorobow, która dawaaby a tyle powika i tak bardzo wpywaa na jako i dugo ycia pacjentów. Osoba chorujca na otyo skraca sobie ycie, w zalenoci od czasu trwania tej choroby, od 4 do 10 lat² – mówi prof. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyoci.
Otyo moe by chorob wyjciow dla ponad 200 powika, dlatego u takich pacjentów naley aktywnie poszukiwa te innych schorze. S to m.in.: cukrzyca typu 2 (szacuje si, e ryzyko jej wystpienia u chorych na otyo jest 7-krotnie wiksze ni u osób z prawidow mas ciaa), nadcinienie ttnicze (nadmierna zawarto tkanki tuszczowej w organizmie odpowiada za 60-70 proc. przypadków nadcinienia), zaburzenia rytmu serca (u chorych na otyo ryzyko wystpienia migotania przedsionków jest o okoo 50 proc. wiksze ni u osób o prawidowej masie ciaa) czy choroba zwyrodnieniowa stawów i krgosupa (ryzyko zwiksza si o 36 proc. na kade nadmiarowe 5 kg masy ciaa). Te dane s zatrwaajce.
– A 90% przypadków cukrzycy typu 2 zwizanych jest otyoci brzuszn i insulinoopornoci - otyo prowadzi do zmniejszenia wraliwoci komórek organizmu na insulin – czytamy w podsumowaniu raportu „Choroba otyociowa – wyzwania spoeczne, kliniczne i ekonomiczne” .
– Otyo bardzo istotnie zwiksza ryzyko nadcinienia ttniczego, choroby wiecowej, zawau serca, zakrzepicy, niewydolnoci serca. Jest przyczyn cukrzycy i przewlekej choroby nerek. Przyczynia si te do rozwoju chorób wtroby, takich jak: stuszczenie wtroby, marsko czy kamicy pcherzyka óciowego. Otyo bardzo czsto jest przyczyn obturacyjnego bezdechu sennego i zwiksza ryzyko rozwoju astmy. Konsekwencj otyoci jest równie hipogonadyzm mski, czyli obnienie poziom testosteronu i nadmiar hormonów androgennych u kobiet, które w konsekwencji prowadz do bezpodnoci – mówi prof. Aleksandra Gilis-Januszewska, Uniwersytet Jagielloski.
Jak czytamy w „Zaleceniach klinicznych dotyczcych postpowania u chorych na otyo”, Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyoci, zaburzenia i choroby rozwijajce si w przebiegu otyoci mog by w momencie rozpoznania ju zaawansowane i nieodwracalne. Leczenie otyoci, które prowadzi do uzyskania istotnego i trwaego zmniejszenia masy ciaa, pozwala jednak w znacznym stopniu zagodzi przebieg wielu z tych chorób, a nawet spowodowa ich remisj, i tym samym poprawi zarówno jako ycia, jak i odlege rokowanie³ – wyjaniaj autorzy zalece.
Dlatego warto skupi si na tym, jakie korzyci niesie za sob zmniejszenie masy ciaa u pacjentów z chorob otyociow. Wane jest podejcie holistyczne oraz podjcie dziaa profilaktycznych i leczenia. Redukcja masy ciaa o ≥ 10-15 proc. u czci osób moe przyczyni si do remisji cukrzycy, o 5-15 proc. – do obnienia cinienia ttniczego i zmniejszenia liczby przyjmowanych leków, a obnienie masy ciaa o ≥ 10 proc. moe spowodowa znaczne zmniejszenie nasilenia dolegliwoci ze strony ukadu ruchu, zwaszcza stawów kolanowych i biodrowych oraz krgosupa³.
Konsekwencje nie tylko zdrowotne
Choroba otyociowa wród dorosych i dzieci niesie za sob nie tylko konsekwencje zdrowotne, ale równie spoeczne.
U dzieci otyo moe przekada si na osiganie gorszych wyników edukacyjnych. Wykazano, e dziewczynki z chorob otyociow maj o 38 proc. mniejsz szans na uzyskanie wyszego wyksztacenia ni ich rówieniczki o prawidowej masie ciaa, natomiast u chopców szansa ta jest a o 58 proc. nisza. Badania potwierdziy, e uczniowie z nadwag i otyoci maj nisz frekwencj w szkole, nisze rednie ocen i czciej ni ich rówienicy s poddawani karom dyscyplinarnym. Te wszystkie czynniki mog wpywa na ich przyszy status spoeczno-ekonomiczny.
Dorose osoby chorujce na otyo dowiadczaj dyskryminacji w rodowisku zawodowym. Jedn z przyczyn jest ich mniejsza wydajno w miejscu pracy. Osoby z otyoci wykazuj okoo 80 proc. produktywnoci pracowników o prawidowej masie ciaa. Badania przeprowadzone w Europie wskazuj, e chorzy na otyo bior rednio o 10 dni wicej zwolnienia lekarskiego rocznie w porównaniu do osób o prawidowej wartoci wskanika BMI. Ponadto osoby zmagajce si z chorob otyociow s bardziej naraone na powstanie urazów w miejscu pracy. Maj na to wpyw: zaburzenia chodu, ograniczenia ruchowe, zmczenie w cigu dnia spowodowane zespoem bezdechu sennego czy w kocu brak ergonomicznie dostosowanych stanowisk pracy. Pomimo tych czynników, wiadomi pracodawcy i wspópracownicy powinni rozumie, e otyo czy inne dolegliwoci zdrowotne nie mog by powodem dyskryminacji.
Stygmatyzacja otyoci na wielu paszczyznach ycia powoduje obnienie samooceny chorych, prowadzc do izolacji spoecznej, cznie z depresj (pojawia si ona nawet u 58 proc. osób z otyoci) . Powstrzymuje ich przed podjciem wielu decyzji, równie dotyczcych nawizywania relacji czy zaoenia rodziny.
Zdrowie zaczyna si od zrozumienia. Zrozumie otyo
Do zmiany percepcji choroby otyociowej wród spoeczestwa potrzebne s zaplanowane i zorganizowane dziaania, dlatego firma Eli Lilly prowadzi kampani spoeczn „Zdrowie zaczyna si od zrozumienia. Zrozumie otyo”. Jej celem jest ksztatowanie postaw prozdrowotnych, zwikszenie wiadomoci Polaków w temacie otyoci i, w razie potrzeby, zachcenie ich do sigania po pomoc specjalistów. Na stronie internetowej kampanii www.zrozumiecotylosc.pl pacjenci znajd wskazówki dotyczce ywienia i aktywnoci fizycznej czy kwestionariusz, który pomoe im lepiej przygotowa si do rozmowy z lekarzem o otyoci. Odbiorcy mog tam te przeczyta inspirujce historie osób, którym udao si odzyska kontrol nad mas ciaa.
O firmie Lilly
Firma Lilly jest przedsibiorstwem farmaceutycznym wykorzystujcym badania naukowe do rozwoju nowych terapii, które wpywaj na poprawi ycia ludzkiego na caym wiecie. Od prawie 150 lat wprowadzamy pionierskie rozwizania, a nasze leki pomagaj obecnie dziesitkom milionów ludzi. Wykorzystujc moliwoci biotechnologii, chemii i genetyki medycznej, nasi naukowcy energicznie pracuj nad nowymi moliwociami terapeutycznymi, nakierowanymi na rozwizanie wielu wanych problemów klinicznych: redefiniujc opiek nad pacjentami z cukrzyc czy chorob otyociow oraz ograniczeniem rozwoju ich powika. Opracowane przez nas narzdzia terapeutyczne pomagaj w walce z chorob Alzheimera, z niektórymi zaburzeniami immunologicznymi, a najtrudniejsze do leczenia nowotwory umoliwiaj przeksztaci w choroby, którymi mona zarzdza. Kady nasz krok w kierunku zdrowszego wiata motywowany jest przez jedno: popraw jakoci ycia milionów ludzi.
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



