
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostpne w Powiatowym Urzdzie Pracy w Lubinie. Szczegóowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »

W sobot 28 czerwca rusz nocne poczenia w relacji Wrocaw – Legnica – Lubin. Najpopularniejsze poczenie w rozkadzie jazdy Kolei... »

Mamy wspania informacj dla mieszkaców Lubina i okolic. W sobot 14 czerwca 2025r. postanowilimy otworzy ba... »

W czerwcowym repertuarze sieci Helios nie zabraknie lubianego cyklu Kino Kobiet! Ju w rod, 18 czerwca, na wielkich ekranach zagoci wyjtkowa ... »






Data dodania: 07 czerwca 2025 — Kategoria: Wiadomoci

Dziesitki referatów, setki uczestników i zwiedzajcych, wyjtkowa wystawa maszyn górniczych. W Lubinie zakoczy si Midzynarodowy Kongres Górnictwa i Hutnictwa Miedzi pod Patronatem Honorowym Andrzeja Szydo, Prezesa Zarzdu KGHM Polska Mied S.A. To najwaniejsze z wydarze w brany metali nieelaznych, od lat przycigajce naukowców, praktyków i ekspertów z Polski i ze wiata.
Eksperci dla przyszoci
Blisko 450 uczestników Kongresu mogo wysucha 75 referatów, zaprezentowanych podczas 11 sesji. Rozmawiano m.in. o bazie zasobowej i perspektywach rozwoju górnictwa rud miedzi, uwarunkowaniach funkcjonowania górnictwa i hutnictwa miedzi w globalnej gospodarce oraz technicznych aspektach produkcji górniczej.
Uczestnicy poruszyli równie tematyk technologii odzysku metali towarzyszcych, przetwórstwa metali nieelaznych w warunkach transformacji energetycznej, profilaktyki zagroe oraz organizacji i bezpieczestwa pracy.
Kongresowi towarzyszya, cieszca si du popularnoci, wystawa maszyn górniczych i hutniczych, która odbya si na terenie Centrali KGHM w Lubinie. Uczestniczyo w niej wielu wiodcych producentów rozwiza specjalistycznych. Grup KGHM reprezentoway spóki: KGHM ZANAM, CBJ, Inova i Nitroerg.
Inaugurujc Kongres, Andrzej Szydo, Prezes Zarzdu KGHM Polska Mied S.A. wskaza, e celem wydarzenia jest poszukiwanie rozwiza technologicznych w obszarze m.in. górnictwa, hutnictwa, rafinacji i przetwórstwa, aby móc sprosta coraz trudniejszym warunkom wydobycia
i produkcji. – Panele dyskusyjne i referaty powinny by inspiracj do tego, eby kady gram, kady kilogram, kada tona miedzi, srebra, oowiu, czy niklu byy wydobywane efektywnie.
O miedzi i KGHM
– Jeli popatrzymy na KGHM, to nasza przewaga polega na tym, e jestemy kompletni – powiedzia Andrzej Szydo, Prezes Zarzdu KGHM Polska Mied S.A. – Potrafimy poszukiwa i rozpoznawa zoa, potrafimy wydobywa rudy miedzi. Nastpnie wzbogacamy je i przetapiamy w sposób bardzo efektywny w naszych hutach. Jestemy zintegrowanym cigiem technologicznym – mamy górnictwo, przeróbk oraz hutnictwo. Te elementy s od lat coraz lepiej do siebie dopasowywane. (…) Dlatego KGHM jako jeden z nielicznych podmiotów wydobywczych w Europie ma si dobrze – podkreli Andrzej Szydo. – Zasoby wszystkich surowców na wiecie bd powoli si wyczerpywa i bd coraz trudniej osigalne. Nie ma mowy o dugoterminowym spadku cen surowców, nie tylko miedzi. Przyjdzie taki moment w przyszoci, kiedy 90% poday miedzi na rynek to nie bdzie mied wykopana gboko spod ziemi, czy te z kopalni odkrywkowych. Te 90% to bdzie recykling. (…) Naszym zadaniem, jako zaogi KGHM, rodowisk naukowych, szeroko pojtej brany metali nieelaznej jest optymalizowanie produkcji, aby bya tasza i nadaa za regulacjami. Aby przez kolejne 30, 40 lat KGHM móg dostarcza mied na rynek – doda.
– Zintegrowany cig technologiczny z ca pewnoci daje nam przewag, która wynika z mar handlowych, które uzyskujemy na finalnych produktach. Jest on take wyzwaniem dla nas, poniewa cigle musimy myle w jaki sposób zaspokoi apetyt naszych hut na wasne koncentraty. Cigle mówimy o nowych oddziaach, eksploracji, o nowych obszarach koncesyjnych – zaznaczy Mirosaw Laskowski, Wiceprezes Zarzdu KGHM ds. Produkcji. – Jestemy w top 7, jeli chodzi o produkcj miedzi na wiecie, w top 2 w produkcji srebra i w top 3, jeli chodzi o ren – podsumowa.
Kluczowe wyzwania dla brany
– Tym, co dzisiaj nas ogranicza s moliwoci techniczne i koszt jednostkowy wydobycia miedzi. Jeli pokonamy te dwie bariery, bdziemy mogli w naszym kraju produkowa mied jeszcze bardzo dugo. Jest to surowiec strategiczny. Polska wydobywa poow produkcji miedzi górniczej w Europie i myl, e jeszcze bardzo dugo wszyscy w Europie bd potrzebowali naszej miedzi – powiedzia Zbigniew Bryja, Wiceprezes Zarzdu KGHM ds. Rozwoju. – Najwiksze wyzwanie, jakie stoi przed nami, to moliwo prowadzenia eksploatacji na duych gbokociach. To nie tylko kwestia zoa o mniejszej miszoci, ale take wystpujcych tam wysokich temperatur. Potrzebna jest nowa generacja maszyn, wprowadzenie automatyzacji, a z czasem moe maszyn autonomicznych – doda.
Organizatorami Midzynarodowego Kongresu Górnictwa i Hutnictwa Miedzi byli: Stowarzyszenie Inynierów i Techników Górnictwa Oddzia Lubin, Zwizek Pracodawców Polska Mied, Stowarzyszenie Inynierów i Techników Metali Nieelaznych przy Hutach Miedzi Gogów i Legnica, przy wspóudziale Politechniki Wrocawskiej. Patronat Honorowy nad wydarzeniem obj Prezes Zarzdu KGHM Polska Mied S.A. Partnerem Gównym Kongresu by KGHM Polska Mied S.A.
Wszystkie komentarze umieszczane przez u?ytkownik?w i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.



