Środa, 01 maja 2024 r.   Imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 29

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Chcesz 800+ – wypełniaj bez błędów Chcesz 800+ – wy...
Błąd w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka to najczęstsze błędy, które pojawiają się we dokumentach wysyłanych do ZUS. Rozpatryw... »KGHM – Oferty pracy – Rekrutacja KGHM – Oferty pr...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »Wolontariusze KGHM posadzili kolejny las Wolontariusze KGHM pos...
Kolejne sadzonki dębów, buków i sosen już rosną na terenach leśnych wokół Huty Miedzi Głogów. Posadzone dziś sosny st... »Jak wybrać odpowiednią kategorię dla Twojego ogłoszenia, aby było jeszcze bardziej skuteczne? Jak wybrać odpowiednią...
Sprawdź jak tworzyć sprzedające ogłoszenia lokalne wybierając odpowiednie kategorie w serwisie ogłoszeniowym. Jak wybrać odpowiednią kategori... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1.12.1969 Otwarcie Młodzieżowego Domu Kultury

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
NCBR i KGHM razem dla innowacji
Data dodania: 29 sierpnia 2013 — Kategoria: Wiadomości

NCBR i KGHM razem dla innowacji

200 mln złotych zostanie przeznaczone na badania nad opracowaniem i wdrożeniem innowacyjnych technologii w szeroko rozumianej branży metali nieżelaznych. Umowę na realizację programu CuBR podpisali dziś we Wrocławiu prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Dorota Włoch, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. do spraw rozwoju.


Krajowy przemysł metali nieżelaznych stanowi bardzo ważną, z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia, dziedzinę gospodarki narodowej. Decydują o tym głównie własne zasoby rud miedzi, zawierające szereg metali towarzyszących. By podtrzymywać przewagę konkurencyjną na światowych rynkach niezbędne jest inwestowanie w nowe technologie. Dlatego KGHM Polska Miedź S.A. oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w grudniu ub. roku podpisały pionierskie porozumienie o współpracy badawczo-rozwojowej dla polskiej branży metali nieżelaznych, którego efektem jest dzisiejsza szczegółowa umowa i specjalny program badawczy. Jest to pierwsza w Polsce inicjatywa, w której międzynarodowa korporacja wyszła z propozycją współfinansowania prac badawczo-rozwojowych do agencji rządowej, czego efektem jest sektorowy program badawczy pn. Zrównoważony rozwój przemysłu metali nieżelaznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii - CuBR. Każdy z podmiotów zobowiązał się do przeznaczenia po 100 mln zł w badania naukowe, prace rozwojowe i działania wspierające transfer ich wyników do przemysłu.


- KGHM od lat inwestuje setki milionów złotych zarówno w rozwój, najnowocześniejsze technologie, jak i ochronę środowiska. Jesteśmy światowym liderem rynku metali nieżelaznych i z dumą w ten sposób reprezentujemy Polskę. Takie programy współpracy polskiej nauki i biznesu, w celu wypracowania unikatowych rozwiązań, pomogą w rozwoju sektora i wzmocnią polską gospodarkę opartą na wiedzy - mówi Dorota Włoch, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. ds. rozwoju.

Programem sektorowym objęte zostaną badania i prace rozwojowe związane z nowymi technologiami wydobycia, procesami metalurgicznymi, przetworzonymi, nowymi wyrobami i ich recyklingiem przy jednoczesnym obniżeniu kosztów środowiskowych. Tym samym program obejmie pełen zakres przemysłu wydobywczego.

- W dzisiejszych czasach ten kto stoi w miejscu, cofa się. Dlatego inwestycje w badania i rozwój to nie tylko powinność państwa, ale także, a może przede wszystkim obowiązek biznesu. Mam nadzieję, że program badawczy, który NCBR współfinansuje z KGHM wyzwoli efekt kuli śniegowej w innych strategicznych sektorach polskiej gospodarki a jestem pewien, że naszemu partnerowi pomoże w dalszej, spektakularnej ekspansji międzynarodowej, którą ułatwią innowacyjne polskie technologie - mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.


Program potrwa 10 lat przy czynnym udziale jednostek naukowych, uczelni oraz przyzakładowych jednostek badawczych. Wykonane prace pozwolą na wzrost poziomu technologicznego i technicznego polskiego przemysłu metali nieżelaznych oraz zwiększenie udziału polskiej nauki w zakresie podstaw procesów przeróbki, metalurgii, przetwórstwa i nowych materiałów w skali światowej.


Szczegóły programu, a także naboru wniosków zostaną ogłoszone na stronie NCBR.gov.pl.

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,10411.html
Ten artykul byl czytany 649 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0