Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 77

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Jak wybrać odpowiednią kategorię dla Twojego ogłoszenia, aby było jeszcze bardziej skuteczne? Jak wybrać odpowiednią...
Sprawdź jak tworzyć sprzedające ogłoszenia lokalne wybierając odpowiednie kategorie w serwisie ogłoszeniowym. Jak wybrać odpowiednią kategori... »Kolejne cztery brygady rosną w siłę Kolejne cztery brygady...
Już w ten weekend w dniach 27.04- 28.04 w czterech brygadach OT prawie 200 ochotników po szkoleniu podstawowym w obecności zaproszonych ... »ZOO Lubin - Wieże dla oknówek ZOO Lubin - Wieże dla ...
Ogród zoologiczny w Lubinie z dumą informuje, że kontynuując ideę pomocy ptakom, zamontował dwie wieże lęgowe dla jaskółek okn&oacu... »Rozlicz PIT do 30 kwietnia Rozlicz PIT do 30 kwie...
Zeznania podatkowe PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00. Najprostszą... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...09.1999 Zakończono I etap remontu Szkoły Podstawowej nr 1 oraz przekazano ją do użytkowania

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Kraina Łęgów Odrzańskich - Moczydlnica Klasztorna i Mojęcice
Data dodania: 09 października 2014 — Kategoria: Wiadomości

Kraina Łęgów Odrzańskich - Moczydlnica Klasztorna i Mojęcice

Moczydlnica Klasztorna i Mojęcice to kolejne miejscowości z Krainy Łęgów Odrzańskich, które odwiedzamy wizytując lokalne świątynie.

MOCZYDLNICA KLASZTORNA - gmina Wińsko. Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Pierwotny kościół był wzmiankowany w 1284 roku. Obecny, kościół gotycki, był wzniesiony w XV wieku. W roku 1737, z inicjatywy opata lubiąskiego klasztoru Constantina Beyera, dotychczasowa kaplica konwentu, znajdująca się w pałacu, przeniesiona została na parter i udostępniona została członkom gminy. Kaplica zyskała status świątyni parafialnej. Po sekularyzacji dóbr klasztornych, w roku 1810, kaplica została zamknięta. Zwrócona została wiernym w roku 1813.

Od roku 1818 utrzymanie kaplicy finansowane było przez rząd. Kościół przebudowywany w XVIII wieku. W latach 1908-1909 na położonej w centrum wsi parceli wybudowany został nowy kościół, któremu nadano historyzujące neobarokowe formy. Jest to budowla murowana wzniesiona na planie prostokąta z wyodrębnionym prezbiterium. Wnętrze przykryto sklepieniem kolebkowym. Rozczłonkowaną bryłę stanowi korpus nawowy przykryty dwuspadowym dachem.

Nieco niższe prezbiterium, kryte dachem analogicznym oraz niewysoka, wzniesiona na planie kwadratu, kubiczna wieża zwieńczona neobarokowym hełmem z prześwitami. Detal architektoniczny stanowią obramienia otworów okiennych. We wnętrzu, z płaskim stropem, zachował się barokowy wystrój z XVIII wieku.

MOJĘCICE - gmina Wołów. Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej

Kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej został wzniesiony w XV wieku, przebudowany około 1564 roku. Był restaurowany w XIX wieku, remontowany w latach 1976-1977.

Jest orientowany, murowany, jednonawowy, z węższym kwadratowym w planie prezbiterium oskarpowanym, z kruchtą od północy i wzniesioną w konstrukcji szkieletowej zakrystią od wschodu, z wieżą od zachodu, nakryty dachami dwuspadowymi.

We wnętrzu, z płaskimi stropami, zachowały się fragmenty polichromii z drugiej połowy XVI wieku, kamienne epitafia członków rodziny Stoschów (zmarłych w latach 1586 i 1587), wykonane przez Caspra Bergera z Legnicy oraz barokowe wyposażenie z początku XVIII wieku.

Rysunki - Henryk Rusewicz
Tekst - Henryk Rusewicz i Marek Sadowski
Artykuł równocześnie ukazuje się na stronie:
www.ziemialubinska.pl
Rowerowy Szlak Odry (mapa i opis) można znaleźć na stronie Pawła Niewodniczańskiego:
www.lubinskietrasyrowerowe.pl

 

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,12599.html
Ten artykul byl czytany 613 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0