Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 65

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Jak wybrać odpowiednią kategorię dla Twojego ogłoszenia, aby było jeszcze bardziej skuteczne? Jak wybrać odpowiednią...
Sprawdź jak tworzyć sprzedające ogłoszenia lokalne wybierając odpowiednie kategorie w serwisie ogłoszeniowym. Jak wybrać odpowiednią kategori... »Kolejne cztery brygady rosną w siłę Kolejne cztery brygady...
Już w ten weekend w dniach 27.04- 28.04 w czterech brygadach OT prawie 200 ochotników po szkoleniu podstawowym w obecności zaproszonych ... »ZOO Lubin - Wieże dla oknówek ZOO Lubin - Wieże dla ...
Ogród zoologiczny w Lubinie z dumą informuje, że kontynuując ideę pomocy ptakom, zamontował dwie wieże lęgowe dla jaskółek okn&oacu... »Rozlicz PIT do 30 kwietnia Rozlicz PIT do 30 kwie...
Zeznania podatkowe PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00. Najprostszą... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02-08.09.1999 Podpisanie z miastami Böblingen, Hof, powiatem Rhain-Lahn listów intencyjnych dotyczących przyszłego partnerstwa

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Kraina Łęgów Odrzańskich - Parszowice, Pełczyn
Data dodania: 30 listopada 2014 — Kategoria: Wiadomości

Kraina Łęgów Odrzańskich - Parszowice, Pełczyn

Prezentujemy kolejne kościoły z Krainy Łęgów Odrzańskich.

PARSZOWICE - gmina Ścinawa. Kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny
Trudno dzisiaj jednoznacznie określić, kiedy powstała obecna świątynia. Proporcje budowli, małe otwory okienne oraz portale drzwiowe, a także układ i formy architektoniczne wskazują, iż kościół powstał w okresie średniowiecza. Usytuowany na niewielkim wzgórzu, przy rozwidleniu dróg, w centralnej części osady, kościół wzniesiono prawdopodobnie w XV wieku. Świadczyć o tym mogą także odkryte w 1923 roku polichromie, których powstanie, po przeprowadzonych badaniach i zabiegach konserwatorskich, umiejscowiono właśnie w tym okresie.

Po przejęciu kościoła przez protestantów, około 1670 roku, był on poddany przebudowie. Poważniejszym uszkodzeniom świątynia uległa w czasie działań wojennych w styczniu 1945 roku. Częściowemu zniszczeniu uległa wówczas wspaniała wieża zwieńczona dwustopniowym, barokowym, hełmem z latarnią. W rezultacie powojennej odbudowy wieżę obniżono o jedną kondygnację i nakryło ostrosłupowym, gontowym, dachem. Podczas renowacji obiektu w 1959 roku gontowym dachem pokryto także nawę główną i prezbiterium.

Obecna świątynia jest gotycką orientowaną budowlą murowaną z kamieni polnych i cegły na rzucie zbliżonym do kwadratu z wyodrębnionym, prostokątnym, prezbiterium. Od północy do części nawowej dobudowana jest masywna, kamienna, wieża. Cała świątynia jest wzmocniona licznymi przyporami. W zewnętrznej ścianie kościoła zachowała się żelazna obręcz, w którą zakuwano niegdyś tych, którzy naruszali powszechnie przyjęte normy współżycia społecznego.

W skromnie wyposażonym wnętrzu kościoła wyróżniają się: drewniany ołtarz, prospekt organowy, empory i ambona z XVII wieku, kamienny nagrobek z 1515 roku oraz kamienna chrzcielnica z początku XVI wieku. Na uwagę zasługują także wspomniane już fragmenty piętnastowiecznych polichromii.

Ciekawostką godna uwagi jest tablica upamiętniająca mszę prymicyjną jaka odprawił w tutejszej świątyni błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.

PEŁCZYN - gmina Wołów. Kościół filialny pod wezwaniem świętej Teresy od Dzieciątka Jezus

Pierwotny kościół był wzniesiony przed 1376 rokiem, przebudowywany w XV i XVII wieku, powiększony o część północną w drugiej połowie XVIII wieku, remontowany w latach 1964, 1985 i 1990. W części starszej murowany, z dobudówką w konstrukcji szkieletowej, jednonawowy, z zakrystią od południa, wieżą i kruchtą od północy, nakryty dachami dwuspadowymi i cebulastym hełmem z latarnią na wieży.

Wnętrze przekrywa drewniany strop polichromowany z końca XVII wieku. Zachowały się również dwie gotyckie rzeźby z XV wieku, barokowy ołtarz i ambona z początku XVIII wieku oraz szereg całopostaciowych płyt nagrobnych z XVI i XVII wieku.

Rysunki - Henryk Rusewicz
Tekst - Henryk Rusewicz i Marek Sadowski
Artykuł równocześnie ukazuje się na stronie:
www.ziemialubinska.pl
Rowerowy Szlak Odry (mapa i opis) można znaleźć na stronie Pawła Niewodniczańskiego:
www.lubinskietrasyrowerowe.pl

 

 

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,12867.html
Ten artykul byl czytany 838 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0