Czwartek, 02 maja 2024 r.   Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 98

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Filmowa majówka w kinach Helios! Filmowa majówka w kina...
Pierwszy kinowy tydzień w maju przyniesie moc emocjonujących seansów i gorących nowości. Na wielkich ekranach zagości brawurowa produkcja ... »Dzień Hutnika w KGHM Dzień Hutnika w KGHM
Miedziowy gigant kultywuje tradycje świąt branżowych, a Dzień Hutnika to obok Barbórki jedno z najważniejszych świąt w spółce. Hutn... »Chcesz 800+ – wypełniaj bez błędów Chcesz 800+ – wy...
Błąd w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka to najczęstsze błędy, które pojawiają się we dokumentach wysyłanych do ZUS. Rozpatryw... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Lubin Górniczy (ruch pociągów pasażerskich do 31 VIII 2010 i zawieszenie z powodu źle utrzymanej przez PKP infrastruktury kolejowej, wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej do 11 XII 2010. Planowana budowa węzła przesiadkowego – połączenie komunikacji autobusowej PKS z komunikacją kolejową PKP i KD do 2012 r.)

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Kraina Łęgów Odrzańskich - Rakoszyce, Radkowice, Radecz
Data dodania: 13 stycznia 2015 — Kategoria: Wiadomości

Kraina Łęgów Odrzańskich - Rakoszyce, Radkowice, Radecz

Rakoszyce, Radkowice, Radecz to kolejne miejscowości i kościoły Krainy Łęgów Odrzańskich.

RAKOSZYCE - gmina Środa Śląska. Kościół filialny pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena

Kościół z II połowy XIX wieku, w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Orientowany, jednonawowy, z pięciobocznym prezbiterium i oskarpowaną diagonalnie wieżą od zachodu, murowany, licowany cegłą. Dach na nawie dwuspadowy, na prezbiterium pieciospadowy, na wieży iglica ośmioboczna, kryte blachą. Iglica zwieńczona sterczyną z kulą i krzyżem. Na murze wystającym nad dachu od strony prezbiterium również krzyż, w narożnikach przy wieży ćwierćkoliste ryzality.

Okna zamknięte półkoliście, obramowane ze zwornikami. Gzymsy wieńczące. W zewnętrzne ściany kościoła wbudowane są trzy płyty grobowe z XVII wieku von Falkenhaynów oraz von Gentreichów. Wyposażenie kościoła z XIX i XX wieku.

Wokół kościoła znajduje się cmentarz ogrodzony współczesnym płotem stalowym, ażurowym. Na cmentarzu zachowało się kilka nagrobków z XIX i początku XX wieku.

Na zachód od kościoła kaplica grobowa, na której ścianach znajdują się: epitafium Carla Christopha von Lesta (vel Lista) z II połowy XVII wieku oraz dwie całopostaciowe płaskorzeźby mężczyzny i kobiety w strojach z okresu renesansu. W zachodnim narożniku cmentarza znajduje się krzyż pokutny typu maltańskiego o wymiarach 71x77x32 cm z granitu.

RADAKOWICE - gmina Miękinia. Kościół filialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wzmiankowany w 1353 roku. Kościół obecny został wzniesiony około 1671 roku, być może na starszych fragmentach. Restaurowany w XIX wieku, remontowany w 1965 roku Orientowany, murowany, jednonawowy, z węższym kwadratowym w planie prezbiterium, z zakrystią od północy i niewielką kruchtą od południa, nakryty dachami dwuspadowymi.

We wnętrzu, z płaskim stropem, występują pozostałości klasycystycznego wyposażenia. Obok fasady od zachodu zachowała się wolnostojąca drewniana dzwonnica z 1860 roku. Czworoboczna, szalowana deskami, o skośnych ścianach zwieńczonych ostrosłupowym hełmem.


RADECZ - gmina Brzeg Dolny. Kościół filialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Brak danych na temat pierwszego kościoła w Radeczu. Wiadomo, że w 1704 roku była tu szkoła katolicka, co wskazuje, że istniał już wtedy kościół. Obecny neogotycki zbudowany w 1891 roku, orientowany, murowany z cegły licówki, oskarpowany, jednonawowy z trójbocznie zakończonym węższym prezbiterium i kwadratową wieżą.

Dachy kryte blachą, na nawie dwuspadowy z wystającymi murami szczytowymi, ze sterczynami przechodzący w sześcioboczną iglicę. Fryz wieńczący z profilowanej cegły, okna i blendy ostrołukowe. Przybudowane zakrystia i kruchty utrzymane w tym samym stylu.

We wnętrzu drewniany strop kolebkowy, oparty na wspornikach, malowany. Barokowy krucyfiks z XVIII wieku, pozostałe wyposażenie neogotyckie.

 

Rysunki - Henryk Rusewicz
Tekst - Henryk Rusewicz i Marek Sadowski
Artykuł równocześnie ukazuje się na stronie: www.ziemialubinska.pl
Rowerowy Szlak Odry (mapa i opis) można znaleźć na stronie Pawła Niewodniczańskiego: www.lubinskietrasyrowerowe.pl

 

 

 

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,13077.html
Ten artykul byl czytany 616 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0